Računalnik in jaz: Spletni dnevnik - blog

Ko sem bil še sam mlad, sem tudi jaz pisal svoj dnevnik. Vanj sem zapisal vse, kar je zaznamovalo moje življenje in vplivalo name. Dnevnik je vseboval veliko mojih osebnih stvari, bil je ogledalo moje duše, razuma in srca. Vanj sem imel vpogled, vsaj upam, da mama ni brala tega, le jaz. Zato so bile v njem tudi moje skrivnosti in zaupne reči. S pisanjem dnevnika sem prenehal nekje v srednji šoli, pač ni bilo več volje in časa.

Nadgradnja klasičnega dnevnika je sedaj spletni dnevnik, ki mu pravimo »blog«. Od kod ime? Beseda blog izhaja iz angleškega izraza »weblog«, kjer »web« pomeni omrežje, »log« pa pomeni periodično zapisovanje dejstev, dogodkov, dejanj. Skovanka da izraz weblog, a se je ustalilo ime blog, ki je spletna stran, ki periodično prikazuje besedila, slike in druge elemente, ki jih njihovi avtorji sproti dodajajo.

Bloge pišejo praktično vsi, od najmlajših pa vse do starejših, pač vsi, ki želijo svoje življenje predstaviti na javen način. Zapisi na blogih so bogati z besedilom, vsebujejo slike, filme, zvočne zapise. Obiskovalci jih lahko prebirajo, lahko pa napišejo tudi komentarje. Blogosfera, kot pravimo skupnosti ljudi, ki pišejo bloge in jih prebirajo, je zelo obsežna. Samo na Kitajskem je blogerjev več kot 20 milijonov.

Po raziskavah Statističnega urada Republike Slovenije je v Sloveniji samo v zadnjih treh mesecih lanskega leta bloge redno pisalo ali jih pregledovalo 78.866 uporabnikov. Glede na trend naraščanja je mogoče sklepati, da danes bloga že vsaj 100.000 Slovencev. Blogerji se pogosto povezujejo v interesne skupnosti, kar neustavljivo širi celotno blogosfero. Svetovni razvoj blogov kaže na to, da bo v kratkem polovica populacije spremljala bloge, desetina pa jih bo tudi pisala. Pri tem bo velika glavnina blogov vezana predvsem na poročanje o dogodkih, vtisih in razmišljanjih, ki izhajajo iz osebnega življenja. Bralci blogov pa so povsod, saj je povprečen dnevni obisk blogov več kot 1.000 obiskovalcev.

Bogastvo opisov, dogodkov, dogajanja in slik je odvisno od piscev blogov. Bolj kot so ti pridni bolj bogata in pestra je vsebina. Pri tistih, ki redno pišejo bloge, se kaj hitro ustvari prava prijateljska združba, ki med seboj komentira dogajanja, tudi športna in politična. Razvijejo se prav zanimive debate in zaključki, pri tem pa je lahko udeležencev take debate tudi nekaj sto. Bloge pogosto povzemajo tudi revije in časopisi, saj so blogi odličen vir informacij in predvsem idej. Nekatere bolj znane in vidne osebnosti si celo najamejo pisce njihovih blogov. Jim pač beseda boljše in lepše teče.

Na internetu najdemo celo vrsto spletnih mest, kjer si lahko ustvarimo svoj blog. Od tujih spletnih mest imata največ blogerjev Blogger.com in Wordpress.com, a za Slovence je dovolj ponudnikov spletnih blogov tudi doma. Ocena je, da je v Sloveniji 10.000 piscev blogov, pri tem pa jih večina, tako kot drugod po svetu, obnavlja manj kot enkrat tedensko. Spletnih mest, ki gostujejo več kot tisoč blogerjev, je v Sloveniji v grobem okoli deset. Nekateri blogerji pa se seveda pojavljajo na več mestih. Ponudniki blogov, ki vam omogočajo, da začnete pisati svoj blog, so v Sloveniji na primer blog.siol.net, blog.volja.net, blokec.si, eDnevnik.si, email.si, najblog.com, siblogs.com, sloblogi.net, rtvslo.si. Obstaja pa še cela vrsta drugih.

Blogi postajajo prepoznavni, vstopili so v javno življenje in imajo tudi komercialni potencial kot tudi komunikacijske učinke. Meja med blogi, spletnimi mediji, osebnimi spletnimi predstavitvami in forumi se vedno bolj briše. Bloge je potrebno vsebinsko in poslovno obravnavati kot on-line interakcijo oziroma kot on-line skupnosti.

Bloganje je postalo v današnjem svetu nekaj, kar nam ponuja možnost izražanja, spremljanja mnenj in ustvarjanja vsebine. Zato, če vas mika, da bi pisali svoj spletni dnevnik, postanite del blogosfere in obsežne blogerske družine. Tako bodo drugi spoznali vas in vi njih.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jezersko / torek, 1. julij 2008 / 07:00

Slap Čedca se podira

Skalno pobočje slapa Čedca v Makekovi Kočni nad Jezerskim, ki velja za najvišji slap v Sloveniji, se je že maja začelo podirati, junija pa sta dva večja skalna podora povsem spremenila širše območje.

Objavljeno na isti dan


Žirovnica / torek, 30. november 2010 / 07:00

Pestro ob občinskem prazniku

Žirovnica - Ta teden se bo v občini Žirovnica zvrstilo več prireditev v počastitev občinskega praznika, ki ga praznujejo 3. decembra, v spomin na rojstvo največjega slovenskega p...

Prosti čas / torek, 30. november 2010 / 07:00

Sneg pobelil dolino

V Kranjski Gori je zapadlo več kot pol metra snega, trenutna povprečna višina snežne odeje na Kredarici pa je 230 centimetrov. Ponekod so že urejene proge za tek na smučeh.

Zanimivosti / torek, 30. november 2010 / 07:00

Z belimi pentljami proti nasilju nad ženskami

Kranj - Vsako leto med 25. novembrom in 10. decembrom potekajo mednarodni dnevi boja proti nasilju nad ženskami. Različnim akcijam se pridružujejo tudi v Varni hiši Gorenjske, je...

Bled / torek, 30. november 2010 / 07:00

Jezero vse bolj onesnaženo

Nevarne cianobakterije, ki se zaradi velike količine hranil v vodi vse bolj množijo v Blejskem jezeru, bi lahko ogrozile zdravje kopalcev.

Kultura / torek, 30. november 2010 / 07:00

Šenčurski Cubis, mediteranski pomol

V četrtek je akademski slikar Klavdij Tutta svoja likovna dela predstavil v novo odprtem razstavnem prostoru v Centru Cubis v Šenčurju.