Med sosedi 51
Končno tudi dobra vest iz Rima, so povedali predstavniki obeh krovnih organizacij Slovencev v Italiji, Slovenske kulturno gospodarske zveze in Sveta slovenskih organizacij, ko je vlada v Rimu potrdila seznam 32 občin, v katerih bo veljal zaščitni zakon za Slovence. Predlog je pripravil paritetni odbor. Predsednika obeh organizacij, Rudi Pavšič in Drago Štoka, sta se na konferenci za novinarje zahvalila vlade in obenem zagotovila enotnost obeh organizacij pri vztrajanju na uresničitvi zakona. V nekaterih občinah in območjih, še posebej v mestih Trst, Gorica in Čedad, v Beneški Sloveniji in Reziji, pričakujeta težave. Še posebej v krajih, kjer oživljajo stara nacionalistična izključevanja. Pomagal pa jim bo za jesen napovedani deželni zakon za slovensko narodno skupnost, po katerem bodo morali v občinskih središčih odpreti tako imenovana dvojezična okenca v uradih, kjer se bodo lahko pripadniki manjšine v svojem jeziku pogovarjali z uradnimi predstavniki oblasti. Paritetni odbor je na seji sredi julija soglasno sprejel dokument, s katerim poziva oblasti k ustanovitvi dvojezične nižje srednje šole v Špetru v Beneški Sloveniji. Ustanovitev šole zahtevajo tudi starši, ki želijo, da bi njihovi otroci obiskovali dvojezični pouk tudi v srednji šoli. Dvojezična nižja srednja šola naj bi začela delovati že v šolskem letu 2007/2008.
Mlada ekipa nogometašev Slovenskega atletskega kluba (SAK) iz Celovca je zastopala koroške Slovence na 3. svetovnem prvenstvu Slovencev po svetu v nogometu v Ljubljani. Njen nastop je bil uspešen. Mladi nogometaši, stari do 20 let, so pod vodstvom trenerja Jožeta Fere v finalu premagali največje favorite, Slovence iz Argentine. V rednem delu tekme je bilo 1:1, v streljanju enajstmetrovk pa so imeli Korošci več sreče in so zmagali s 5:4. Argentinci so bili zaradi poraza zelo razočarani, saj so se več kot pol leta pripravljali na ta turnir.
Predsednik Zveze koroških partizanov Peter Kuchar iz Železne Kaple je v začetku avgusta obiskal Peršmanov muzej v Podpeci nad Železno Kaplo, kjer so Nemci ob koncu druge svetovne vojne pobili Peršmanovo družino, in ugotovil vlom v hišo, v kateri je urejen muzej tragedije družine in partizanskega boja na Koroškem. Vlomilci so razbili šipe in iz hiše ukradli dve knjigi. Ker so skoraj sočasno popackali spomenik žrtvam nacizma v Beljaku in so v Peršmanovo hišo že vlamljali in jo poškodovali, Peter Kuchar sklepa, da gre za načrtna dejanja. Od policije, ta trdi, da naj bi šlo za normalen vlom, pričakuje, da bo odkrila storilce, samo hišo, ki stoji na samem, pa je težko zavarovati pred storilci.