Reke prestopile bregove, poplavlja tudi Bohinjsko jezero
Napovedi meteorologov in hidrologov so se uresničile, saj so marsikje po Sloveniji reke že ponoči prestopile bregove.
Bohinjska Bistrica, Lancovo - Narasle reke že od zgodnjih jutranjih ur tudi na Gorenjskem poplavljajo ceste in kmetijske površine, ogrožajo mostove ter stanovanjske in poslovne objekte, ponekod se prožijo plazovi, meteorne vode pa zalivajo kleti, zato so na terenu številne enote gasilskih društev in Civilne zaščite. Na Gorenjskem je nahuje v Bohinju, kjer se je gladina jezera po besedah poveljnika Civilne zaščite Borisa Rožiča dvignila za več kot dva metra. Med drugim je zaprta tudi glavna vpadnica v Bohinj, tako da se je tja trenutno možno pripeljati le čez Pokljuko. V minulih treh dneh je sicer v Sloveniji po podatkih Agencije RS za okolje padlo od sto do tristo litrov vode na kvadratni meter, na območju Bovca in Bohinja pa kar blizu petsto litrov, kar je celo več od pričakovanj.
Pretoki rek po skoraj vsej Sloveniji so močno povečani, zelo velike, poplavne toke pa imajo tudi Sava Bohinjka in Sava Dolinka, Sava v zgornjem toku, pritoki Selške Sore ter Sora v srednjem in spodnjem toku. »Situacija v Bohinju je zelo resna, jezero za dva metra ni naraslo vsaj zadnjih trideset let, pričakujemo pa, da bo v naslednjih urah še naraščalo. Na cesti proti Zlatorogu je pol metra vode, Sava je med drugim poplavila kamp Danica in Petrolovo črpalko v Bohinjski Bistrici. Poleg tega tudi močno piha, veter je pred kratkim odkril staro stavbo hotela Krim,« je pojasnil Rožič. Na terenu je več kot štirideset gasilcev, v Bohinju pa so odprli tudi krizno številko 04/ 577 01 00, kamor lahko prijavljate škodo.
Narasla Sava v Lancovem, Lipnici in Gobovcih v občini Radovljica ogroža več stanovanjskih hiš, med drugim tudi stanovanjsko hišo in grafični atelje Toma Potočarja v Lancovem. »Dobro, da smo pred mesecem dni zgradili škarpo, ki zaenkrat zadržuje vodo, da ne priteče v hišo,« je povedal, mnogi tam prisotni pa so povedali kar nekaj pikrih na račun neurejene poplavne varnosti na tem območju. Narasla Sava med drugim ogroža tudi most v Ribnem, v Kranju pa most pri Planiki. Železniška proga od Bohinjske Bistrice proti Novi Gorici je zaprta zaradi poplavljenega bohinjskega predora.
Po podatkih Regijskega centra za obveščanje Kranj se je na širšem območju Jezerskega sprožilo več plazov, vendar prebivalci niso ogroženi. Ponoči se je plaz sprožil tudi na Sv. Lenartu in v Spodnjih Lušah, kjer plaz ogroža stanovanjsko hišo. Zaradi plazu je zaprta cesta Petrovo Brdo-Podrošt. Nevarnost zemeljskih plazov še vedno velja, prav tako pa snežnih plazov v gorah.
Meteorologi napovedujejo, da bo danes največ padavin še naprej v zahodni, severozahodni, južni in deloma osrednji Sloveniji. Ozračje bo labilno, vmes bodo možne nevihte z lokalnimi nalivi. Sredi dneva bodo padavine nekoliko oslabele, nato pa se v noči na soboto ob prehodu hladne fronte od severa znova nekoliko okrepile. Ob prehodu hladne fronte se bo zvečer in ponoči meja sneženja hitro spuščala. Padavine bodo do sobote zjutraj povsod ponehale.