Zgornji del Mestnega, danes Glavnega trga, fotografija iz časa okoli leta 1910, fotograf Franc Holchaker, hrani Gorenjski muzej.

Kranj, kakršnega ni več

Razstava ob 193. obletnici rojstva Janeza Puharja, prvega slovenskega fotografa in izumitelja fotografije na steklo.

Fotografije niso le izsek časa, temveč so tudi odraz prostora in družbe. Odprtje razstave bo 24. avgusta 2007 ob 12. uri v avli Mestne občine Kranj. Razstava bo na ogled do 26. septembra.

»Tisti časi, ko je fotografiranje zahtevalo okorno in drago napravo, se danes, v dobi elegantno priročnih žepnih fotoaparatov, ki vsakogar vabijo k fotografiranju, zdijo zares siva davnina,« je v knjigi O fotografiji zapisala Susan Sontag, znana ameriška kritičarka in pisateljica.

Res je, da so najzgodnejši časi razvoja fotografije že krepko za nami, vendar njihovi neprecenljivi ostanki – fotografije – živijo še danes. Tudi Kranj se je v tem času spremenil; prišli so novi prebivalci, mesto se je širilo in razvijalo v skladu s časom in njegovimi potrebami.

Kranja, kakršen je bil v 19. in na prehodu v 20. stoletje, skoraj ne poznamo več. So pa spomine nanj ohranile fotografije, najbolj realistične posnemovalke stvarnega sveta. Fotografije niso le izsek časa, temveč je tudi odraz prostora in družbe. Vsak motiv ponuja nešteto število mogočih podob in vsaka fotografija je večpomenska. Fotografije same po sebi ne morejo ničesar razložiti, so pa neizčrpno povabilo k sklepanju, fantaziranju in doživljanju. Na poseben način popisujejo svet in dokumentirajo dogajanja. Zbirati fotografije pomeni zbirati svet.

Tokratna razstava z naslovom »Kranj, kakršnega ni več« ponuja na ogled izbor najbolj zanimivih motivov mesta Kranja, ki jih v fotografskem arhivu hrani Gorenjski muzej. Nastala je po istoimenski knjigi, ki je pri Gorenjskem muzeju pod strokovno pripravo Ceneta Avguština, Nade Holynski in Majde Žontar izšla leta 1990. Knjiga je med prebivalci Kranja dobro znana in še vedno pogosto zasledimo vprašanje, kje bi jo bilo mogoče kupiti. Na žalost je pošla že pred časom. Prav zato je prišlo do odločitve, da stare poglede na Kranj spet obudimo in ponudimo obiskovalcem na ogled. Odprtje razstave bo 24. avgusta 2007 ob 12. uri v avli Mestne občine Kranj. Razstava bo na ogled do 26. septembra.

 

Vendar pa to ni glavni razlog za razstavo. Pravzaprav jih je več. Prvi je, da 26. avgusta praznujemo obletnico rojstva prvega slovenskega fotografa in izumitelja fotografije na steklo, Kranjčana Janeza Puharja, ki se je s svojim izumom trajno zapisal v zgodovino svetovne fotografije. Z namenom, da se obudijo spomini na tako pomembnega meščana in ga predstavijo širši slovenski in tuji javnosti, se je zbrala skupina pobudnikov za postavitev razstave o Janezu Puharju, ki jo sestavljamo Petra Puhar Kejžar, Vasja Doberlet, Aljaž Primožič in Nataša Robežnik. Kot prvi cilj smo si zastavili izvesti anketo, ki bo pokazala, koliko je Puhar med prebivalci sploh poznan in kaj ljudi o njem pravzaprav zanima. Zaradi večjega odziva je bila anketa nagradna, nagrajenci in rezultati ankete pa bodo znani ob odprtju omenjene razstave. Nagrade je prispevalo podjetje Euro foto – Foto Bobnar Kranj, ki je s tem izrazilo podporo in dalo pomemben prispevek k projektu.

Zadnji in prav gotovo najpomembnejši razlog pa je ta, da bo v mesecu novembru pod okriljem Kabineta slovenske fotografije, ki deluje pri Gorenjskem muzeju, zaživela razstava o Janezu Puharju. Glavni cilj razstave je predstaviti prvenstveno vlogo našega meščana v svetu. Poleg tega bo predstavljeno Puharjevo življenje in delo ter rekonstrukcija fotografskega postopka, ki se prav po njem imenuje puharotipija ali kot ga je sam poimenoval – svetlopis. Razstavljene bodo tudi Puharjeve fotografije na steklo. Razstava bo stala v prostorih Zavoda za turizem Kranj na Glavnem trgu, v samem središču starega mestnega jedra Kranja. Ob razstavi bodo organizirana javna vodstva in pester pedagoški program, ki bo namenjen učencem osnovnih in dijakom srednjih šol. V nadaljevanju si bomo prizadevali za še bolj pester program, ki bo potekal ob razstavi, in za postavitev stalne spominske sobe. Ena od možnosti se odpira v Layerjevi hiši na Tomšičevi ulici, ki jo občina po končani obnovi namerava nameniti za kulturno dejavnost.

 

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Moj pes smrdi

Naj se na prvi pogled zdi še tako čudno, je to ena izmed zelo pogostih pritožb, ki jih v ambulanti slišimo s strani lastnikov ponavadi malce starejših psov.

Objavljeno na isti dan


Železniki / nedelja, 10. december 2023 / 00:49

Miklavž prinesel vozilo

Železnikarski gasilci so se na Miklavžev večer razveselili novega vozila.

Razvedrilo / nedelja, 10. december 2023 / 00:48

Evrovizija 2024: začelo se je

Oktobra letos je RTV Slovenija povabila k sodelovanju pri izboru predstavnika RTV Slovenija na 68. tekmovanju Pesem Evrovizije. Zapisali so, da bosta prispele skladbe po preteku roka za oddajo prij...

Slovenija / nedelja, 10. december 2023 / 00:47

Do tisoč stanovanj letno

Ljubljana – Država je letos Stanovanjski sklad dokapitalizirala za 25,5 milijona evrov. Po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca bosta prihodnje leto sledili vsaj še dve takšni d...

Jesenice / nedelja, 10. december 2023 / 00:47

Za direktorico potrdili Petro Rupar

Petra Rupar, ki je Splošno bolnišnico Jesenice kot vršilka dolžnosti direktorja vodila zadnje leto dni, je dobila poln štiriletni mandat. Na razpis so se prijavili štirje kandidati.

Zanimivosti / nedelja, 10. december 2023 / 00:44

Sto let patra Polikarpa

Na Brezjah so v torek bratje frančiškani in številni romarji s slovesno mašo počastili 100. obletnico rojstva patra Polikarpa Broliha. Na ta dan leta 1923 se je rodil na Zgornji Beli v občini Preddvor...