Večina lula kar v jezero
Mnogi kopalci na vse koncih Blejskega jezera na malo in veliko potrebo hodijo kar v vodo ali bližnje grmovje, edino za kopanje urejeno Grajsko kopališče pa je na pol prazno.
Bled – Čeprav je ob Blejskem jezeru lepo urejeno Grajsko kopališče (z vstopnino) pa se mnogi obiskovalci Bleda ob lepem vremenu odločijo za kopanje tudi tam, kjer to ni dovoljeno – saj pač ni izrecno prepovedano. Tako je navadno vse polno kopalcev v obeh Zakah, v Mlinem, pa tudi povsod drugje, kjer je mogoče brez težav skočiti v vodo, saj Bled nima odloka, ki bi urejal kopanje tako v jezeru kot v rekah. »Naš interes je, da se to čim prej uredi. Na občini se namreč zavedamo, da to, kar se dogaja sedaj, meče zelo slabo luč na Bled, ki želi biti biser slovenskega turizma, v resnici pa postaja velika »banja« v kateri se lahko kdorkoli namaka kjerkoli. Tako je naša naloga, da do prihodnjega leta sprejmemo odlok, ki bo urejal vse podrobnosti,« pravi direktor blejske občinske uprave Matjaž Erjavec in priznava, da je sprejetje odloka zelo preprosto, da pa je to le prva stopnica do urejanja razmer.
»Predvsem je treba urediti kopališča, kjer je za to primeren prostor. Sedaj vse pogoje za kopališče izpolnjuje zgolj Grajsko kopališče, ki pa je največkrat napol prazno, saj se vsak kopa, kjer si pač izbere. Pri tem je najbolj moteče, da drugje ob jezeru niso urejeni primerni higienski pogoji, torej ni tušev, sanitarij, prav tako ni reševalcev iz vode. Zato se bomo potrudili do nove kopalne sezone urediti vsaj še eno ali dve javni kopališči, najbrž najprej v Zaki in Mali Zaki, kjer je možno zagotoviti parkiranje in brez večjih posegov v okolje izpolniti vsaj minimalne higienske pogoje,« pravi Erjavec in dodaja, da bo drugje kopanje prepovedano, tam pa naj bi uredili primerne parke.