Trojnica

Le kdo si ne želi imeti rož na oknu ali terasi, ob vhodu ali na pergoli, ki bi imela toliko cvetja. Marsikdo, čeprav je ta lepotica doma v južnih toplih krajih.

Vendar jo vidimo tudi na gorenjskih vrtovih, da lepo cveti, seveda kot posodovka, ki prezimi v notranjih prostorih. Njena domovina je Brazilija, razširjena pa je povsod, najbolj pogosto v subtropskih in sredozemskih deželah, kjer raste na prostem. V našem Primorju menda preživi zunaj, vendar jo spomladi obrežejo in vsako leto požene nove mlade poganjke, če je posajena na zavetno in sončno lego ob hiši. Po celinski Sloveniji pa kot lončnica. Če jo postavite na pravo mesto, roža sploh ni občutljiva. Presadimo jo vsako drugo leto v normalno zemljo za lončnice. Dognojujemo jo šele naslednje leto spomladi z gnojili za cvet. Če imate postavljeno na sončnem mestu, je tudi ne bodo napadli škodljivci. Poleti, ko raste, jo izdatno zalivamo, pozimi, ko počiva, pa samo toliko, da se ne posuši. Pozimi naj ima temperaturo od 5 do 8 stopinj Celzija in na svetlem prostoru naj bo, čeprav odvrže liste. Spomladi poženejo novi, vendar cveti na starih vejah. Če je v prostoru suho in pretoplo, jo rad napade rdeči pajek, takrat pa jo morate poškropiti. Trojnico bolj poznate pod imenom bugenvilija, lahko jo tudi sami razmnožite s potaknjenci, in ko ti lepo odženejo, staro rastlino lahko zavržete.

Na vrtu, ki ga je dobro zalil minuli dež, je te dni veliko dela. Odstranimo odcvetele in mokrecvetove, porežemo suhe poganjke rastlin, ki so že odcveteli, plevel iz mehke zemlje z lahkoto izpulimo. Presadimo in razdelimo trajnice, da se bodo do jeseni lepo ukorenile. Pri presajanju je pomembno tudi kolobarjenje. To pomeni, da rož ne sadimo vedno na isto mesto, ampak se po gredicah premikamo po določenem zaporedju. To preprečuje razmnoževanje raznih zemeljskih škodljivcev, ki napadejo tako okrasne rastline kot tudi zelenjavo in sadno drevje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / ponedeljek, 11. maj 2009 / 07:00

Velika planina spet razburja

Svetnik Robin Majnik podal kazensko ovadbo, župan z vodstvom družbe očitke ostro zavrača ter označuje za izmišljene in škodljive.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 29. september 2010 / 07:00

Blaž Pesjak novi šef Merkurja

Merkurjev nadzorni svet za začasnega predsednika uprave imenoval Blaža Pesjaka, dosedanjega člana uprave.

Gorenjska / sreda, 29. september 2010 / 07:00

V spomin in zahvalo: Dr. Marko Benedik (1940-2010)

Dolgoletni župnik v Ratečah in Kranjski Gori

Nasveti / sreda, 29. september 2010 / 07:00

Juretov zadnji spust

Kolo preklinjam samo takrat, ko mi vzame življenje. Ne moje, to mu še ni uspelo. Zasovražim ga, ko vzame življenje nekomu, ki sem ga imel rad.

Gospodarstvo / sreda, 29. september 2010 / 07:00

Anketa: Niso naklonjeni stavki v javnem sektorju

V več dejavnostih javnega sektorja se je včeraj začela stavka. Kako o njej in o zahtevi javnih uslužbencev, da se jim povečajo plače, razmišljajo naključni sogovorniki?

Prosti čas / sreda, 29. september 2010 / 07:00

Gorenjski kvintet: ohcet in Švica

Gorenjski kvintet, ki ga vodi harmonikar Grega Korošec, je izvrstno opravil svojo vodilno glasbeno vlogo na nedavni prvi Avsenikovi poroki, saj je igral na šrangi, na civilni in cerkveni poroki p...