Komentar: Kje je kmečka pamet
Odpadke proizvajamo vsi, a jih nihče ne želi imeti pred svojim pragom. To velja tudi za Gorenjsko, ki edina poleg Notranjske z obalo še nima rešitve za skupno obdelavo in odlaganje komunalnih odpadkov. In kdo je kriv za to?
Na Gorenjskem deluje konzorcij CERO, ki je dvanajst let iskal primerno lokacijo centra za ravnanje z odpadki. Pri dogovarjanju med občinami so nekateri župani držali fige v žepu, ko je šlo za skupni interes. V Kranju, kjer z okolico pridelajo največ odpadkov, so dolgo stali ob strani. Tržič ni bil član konzorcija, a je ponudil ureditev centra ob deponiji Kovor. Po zamenjavi oblasti v tržiški občini je bilo jasno, da sedanji župan ne bo uresničil obljub prejšnjega. Borut Sajovic namreč spoštuje nasprotovanje večine domačinov. Nato so začele deževati ponudbe od drugod. V Komendi se je izkazalo, da so se prenaglili. Kljub prejšnjim negativnim stališčem dela vasi Podbrezje je župan občine Naklo Janez Štular letos obnovil idejo o centru na meji med občinami Naklo, Radovljica in Tržič, katero so podprli občinski svetniki. Ministrstvo za okolje in prostor bi najbrž sprejelo ponudbo, če ne bi 30. maja Mestna občina Kranj predlagala ureditve centra v Tenetišah. Damijan Perne je dosegel soglasje z vodstvi krajevnih skupnosti Tenetiše in Kokrica, a so se uprli prebivalci.
Predsednik konzorcija CERO Janko S. Stušek je na torkovem srečanju s krajani v Podbrezjah priznal, da imajo na izbiro le dve lokaciji: Tenetiše in Tromejo. Slednja naj bi imela po ocenah strokovnjakov več prednosti, kar pa so odločno zavrnili domačini in ekologi. Janez Langus iz Ljubnega opozoril, da bo treba uporabiti kmečko logiko. Vprašal je, kdo bo ostal na vasi, če bodo uničili ohranjeno okolje. Predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije Karel Lipič je požel aplavz za kritiko župana Štularja, kateremu se zdi nasprotovanje občanov nelegitimno. Kot je priznal Janez Štular, ga mika denar iz Evrope, saj je ekonomija za občino pomembna. Njegov strankarski kolega Janez Sušnik je menil, da bi se Gorenjci obnašali kot Butalci, če bi zamudili to ponudbo. Ker imajo kmečke korenine, naj pri odločitvi upoštevajo modrost svojih dedov! Oni so znali ohraniti naravo za današnje rodove. Kaj pa bomo mi pustili jutrišnjim?