Računalnik in jaz: Na pot

Odpravil sem se na pot. V roke sem vzel zemljevid in se s prstom pomikal po začrtani poti. Vmes sem malo štel kilometre in iskal optimalno varianto, ki bi me kar najhitreje pripeljala do cilja. Ker so običajni zemljevidi sicer veliki, a vseeno premalo natančni za kakšne lokalne ceste, sem imel kar težave, da sem naštudiral svojo pot poti. Ko sem se oborožen z vsemi podatki odpeljal po cesti, pa sem že kaj kmalu naletel na težavo. Cesta je bila speljana drugače, kot pa je bilo to zarisano na zemljevidu. Pač zemljevid ni bil ravno od včeraj, a ne starejši od dveh let. Še več težav sem imel, ko sem zapeljal na lokalne ceste v velikih mestih, tu sem se pač znašel po svoje. Vmes sem dvakrat obrnil, saj sem malce zašel s poti, a končno le prispel do želenega cilja.

Za rešitev tega problema imate več možnosti. Lahko vsakič kupite nov zemljevid, ki pa ni nujno pravi, saj se cestne poti zelo hitro spreminjajo. Lahko kupite zgoščenko z atlasom sveta ali Slovenije in si tam poiščete pravo pot za vas. Težava je v tem, da tudi atlasov, pa čeprav digitalnih, ne izdajajo vsak dan in ob vsaki spremembi. V nobenem primeru nimate na voljo ažurnih informacij. Lahko se odpravite na avtomobilsko društvo, kjer vam izdelajo plan potovanja, ki pa vam ga seveda zaračunajo. Najboljša pot pa je vsekakor internet.

Usedete se za računalnik in se prek spletnega brskalnika lotite iskanja poti do cilja. Tudi tu imate več možnosti. Za potovanje po Sloveniji in delno tudi po Hrvaški je eno od boljših spletnih mest Sledenje.com, ki ga najdete na spletnem naslovu http://www.sledenje.com. Tu lahko vpišete kraj, od koder potujete, lahko pa vnesete tudi točen naslov z ulico in hišno številko. V nadaljevanju vpišete pod Izračun poti še naslov izbranega cilja. Sistem vam ponudi možnost izračuna po najkrajši ali po najhitrejše poti, določite pa lahko tudi način potovanja: avto, peš, kolo. Po izvedenih vnosih se vam odpre zemljevid vaše poti, ki ga lahko obdelate od metra do metra, kjer vas sistem popelje tudi po najbolj skritih ulicah in poteh. Izračunata se tudi dolžina in čas potovanja. Zelo priročen in preprost sistem, ki združuje v sebi velike zemljevide in tudi načrte mest. Če sledite poti, ki vam jo je izrisal sistem, praktično ne morete zgrešiti, saj so podrobnosti res natančne.

Za potovanje po svetu in za izris poti med kraji pa imate na internetu tudi več možnosti. Zelo primerna je spletna stran Tiscover Routeplaner, na naslovu http://www.tiscover.com ali pa Map & Guide na spletni strani http://www.ptv.de. Na obeh straneh si lahko izdelate natančen izpis poti po Evropi. Če pa želite potovati po Ameriki, potem uporabite Google Map na spletnem naslovu http://maps.google.com. Po vsem svetu pa vas popelje spletna stran Maporama, do katere pridete prek spletne strani http://world.maporama.com.

Prednost vseh teh spletnih aplikacij je, da so zemljevidi zelo natančni, ustrezajo dejanskemu stanju cest na poti in predvsem v tem, da vam sami poiščejo pot. V nobenem primeru pa se ne morete izogniti zastojem na cesti. Zato je še vedno nujno treba spremljati prometne informacije, ki pa jih najlažje dobite na Avto moto zvezi Slovenije. Na internetu lahko do prometnih informacij v Sloveniji pridete na spletni strani Prometno-informacijskega centra za državne ceste, ki se nahaja na naslovu http://www.promet.si. Za Hrvaško so vam prometne informacije na razpolago na spletni strani Hrvatskog Autokluba, do katerega pridete prek naslova http://www.hak.hr.

Pred potjo se je dobro oborožiti z dobrimi in uporabnimi informacijami. Internet vam ponuja prav takšne informacije. Sodobni navigacijski sistemi, znani kot Global Positioning System ali GPS, so sistemi globalnega določanja položaja. Ti sistemi vam lahko vse te informacije sproti posredujejo in vas na ta način vodijo po pravi poti, izognete pa se lahko tudi zastojem. Sodobni avtomobili jih že imajo vgrajene, mogoče pa jih je dobiti tudi v žepni izvedbi. Cena? Nekaj sto evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 11. januar 2021 / 12:45

In sva šla, drugačna fantiča ...

... da pokaževa ljudem drugačnega božiča ... je ena od rim, s katerimi sta nas med prazniki nagovorila Tristan Praprotnik Malej iz Mojstrane, dvajsetletni fant s posebnimi potrebami, in njegov osebni...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 4. januar 2008 / 07:00

Kranjčani prvič v novi dvorani

Kranj - Prejšnji teden se je nadaljevalo državno hokejsko prvenstvo. Vodilna ekipa Jesenice mladi je gostovala pri Slaviji in zmagala z 1 : 2, ekipa MK Bled je doma s 4 : 5 izgub...

Kronika / petek, 4. januar 2008 / 07:00

Petarde kot bombe

Policisti poizvedujejo, kje so nekateri kupili petarde, ki so povzročale podobne detonacije kot eksplozija manjše bombe.

Prosti čas / petek, 4. januar 2008 / 07:00

Nominator 283

Zadnje "civilno" prednovoletno srečanje na protokolarnem Brdu tik pred začetkom slovenskega predsedovanje EU v pravšnje imenitnem Gradu se je zgodilo ob jubileju, 15-letnici kranjske Hranilnice Lon.

Bled / petek, 4. januar 2008 / 07:00

Mojstri glasbe in petja na Bledu

Na novoletnem 17. gala koncertu na Bledu so nastopili orkester Camerata Labacensis in operni solisti Katarina Perger, Barbara Sorč, Andrej Debevec in Franc Javornik.

Zanimivosti / petek, 4. januar 2008 / 07:00

Lučo je zaščitni znak Lubnika

Koča na Lubniku, ki je s 1025 metri nad morjem le malo nad mejo greha, ima najmanj dve posebnosti - zabavne napise in Luča.