Ruska kapelica spomenik dveh narodov
Na nedeljski slovesnosti v spomin na smrt nad tristo ruskih vojnih ujetnikov pred 91 leti se je pod Vršičem znova zbralo veliko ljudi.
Vršič – Z državnima himnama Slovenije in Ruske federacije se je v nedeljo dopoldne pri kapelici nad Rusko cesto pod Vršičem začela letošnja že 16. zaporedna počastitev spomina na dobrih tristo ruskih vojnih ujetnikov, ki jih je med gradnjo ceste prek Vršiča 12. marca 1916 zasul snežni plaz. Ti fantje in možje iz oddaljene dežele so doživeli usodo tisočev rojakov, ki so med prvo svetovno vojno za vedno ostali v slovenskih gorah. Kapelica, ki so jo zgradili preživeli ruski ujetniki, je bila dolgo le spomin na tragedijo, po letu 1992 pa je postala kraj zbliževanja in sodelovanja med Slovenci in Rusi ter njihovima državama.
Letošnja slovesnost je imela še poseben pomen. 25. maja je minilo 15 let od vzpostavitve diplomatskih odnosov med Slovenijo in Rusko federacijo. Jubileju je posvečena posebna razstava, ki jo je v hotelu Larix v Kranjski Gori v nedeljo odprl slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.
Ob Ruski kapelici so se v nedeljo zbrali pomembni predstavniki slovenskega in ruskega političnega, gospodarskega in javnega življenja. S slovenske strani so bili to predsednik državnega zbora France Cukjati, predsednik vlade Janez Janša, pokrovitelj letošnjih slovesnosti zunanji minister Dimitrij Rupel, nekateri poslanci in predstavniki podjetij, ki sodelujejo z Rusijo. Pod Vršič sta prišla nekdanji predsednik republike Milan Kučan in predsednik prve slovenske demokratično izvoljene skupščine France Bučar ter trije kandidati za predsednika republike: Lojze Peterle, Danilo Türk in Mitja Gaspari. Delegacijo Ruske federacije je vodila prva namestnica predsednika državne dume Ljubov Konstantinova Sliska. Rusko pravoslavno Cerkev in slovensko katoliško Cerkev sta zastopala metropolit belgorodski Ioan in ljubljanski nadškof Alojz Uran. V kulturnem programu so sodelovali mešani pevski zbor iz Kranjske Gore, ki je zapel tudi rusko pesem, pevski zbor iz Rusije in pevka Elda Viler, ki je zapela Ave Marijo.
Govorniki, župan Kranjske Gore Jure Žerjav, zunanji minister Dimitrij Rupel, podpredsednic Dume Ljubov Sliska, predsednik Društva Slovenija-Rusija in prvi slovenski veleposlanik v Rusiji Saša Geržina in metropolit Ioan so poudarjali pomen kapelice za sodelovanje med Slovenijo in Rusijo, ki se krepi in se vedno več Slovencev uči ruščine. Kapelica je spomenik dveh narodov in svet kraj za Ruse, je dejala Ljubov Sliska in se znova zahvalila »široki duši slovenskega naroda« in še posebej Kranjskogorcem, ki so pomagali ohraniti spomin na tragedijo njenih rojakov v slovenskih gorah.
Veliko udeležencev slovesnosti pod Vršičem se je popoldne preselilo v Kranjsko Goro, kjer so v hotelu Larix odprli razstavo ob 15-letnici vzpostavitve diplomatskih odnosov med Slovenijo in Rusijo in na družabno srečanje pred hotelom Kompas. V soboto zvečer je bil v Kranjski Gori koncert domačega in ruskega cerkvenega pevskega zbora, nato pa spominska maša in predstavitev knjige Ruska kapelica pod Vršičem, ki sta jo napisali Zvonka Zupanič Slavec in Petra Testen. V njej so objavljeni najnovejši dokumenti o gradnji kapelice in trpljenju ruskih vojnih ujetnikov v Alpah.