Vonj poletnih noči
Dolgi poletni večeri so kot nalašč, da posedamo v vrtu in se hladimo po naporni vročini, ki nam jo prinašajo poletni dnevi. Šele ko se dan prevesi v večer, "zadihamo", in pride čas, ko se lahko naužijemo pravih poletnih večerov v vrtu. Občudujemo cvetje, s katerim smo si letos ozaljšali vrt in uživamo v vonjavah vrta. Če imate rož veliko, se tudi vonji cvetov med seboj pomešajo. Ker je to najbolj vroč del leta, ljubiteljiže ugotavljajo, kako uspešne zasaditve so izbrali za letošnjo sezono. Ali se kombinacije in barve dopolnjujejo in ali so izbrali dobre sorte, ki prenašajo vroče poletne dni. Spomladi ni nič kazalo, da bo za njo prišlo dolgo vroče poletje in rože v vrtu so lepo rasle in tudi trajnice bogato zacvetele. Sedaj pa je že problem, da ne odcvetijo prehitro zaradi preveč suhega zraka in premalo dežja. Zato jim moramo pomagati z obilnim zalivanjem. Najprijetnejši del vrta je kakšna bogata senca pod košatim drevesom. Tu je tudi pravi kraj, da že snujemo načrte za jesenske zasaditve čebulic in za barvne preproge tulipanov, ki bodo zacveteli spomladi.
Tisti, ki imate svoje vrtove tudi na hribovitem terenu, imate odlične pogoje za ureditev skalnjaka. Le pridne roke, veliko idej in zamisli in seveda znanje, katere sorte rož in rastlinja rastejo v skromni zemlji. Ponavadi skalnjak nastaja postopoma in šele drugo ali tretje leto zacveti v vsej svoji lepoti. Drobne blazinaste trajnice namreč potrebujejo vsaj eno sezono, da se prilagodijo terenu. Tudi skale in kamenje je potrebno z nekaj znanja postaviti, da dež, kadar lije v potokih, ne spere vse zemlje v razpoke, ampak se voda ustavi na koreninah zasajenega in jih oskrbuje z zemljo. Skalnjak je lahko videti kot mozaik, kjer najdejo svoj prostor drobni cvetovi: spomladi teloh, žafrani, spominčice, sedaj poleti pa naj cvetijo blazinaste trajnice zvončnice, planike, svišči, nageljčki, razni mahovi, ki tudi poleti pokažejo drobne cvetke. Prav skalnjak je tisti del vrta, kjer se pokaže, koliko smisla ima človek za estetiko in urejenost, da iz prostora, pa čeprav neuporabnega za večje cvetlične grede, naredi urejen kotiček, kjer se ustavi oko vsakega, ki pride na obisk.
In kaj delamo sredi poletja: zalivamo in to bolje dvakrat, kot enkrat na dan. Čeprav se kažejo posledice suše, sploh na trati, z zalivanjem lahko največ ohranimo. Tudi malo dognojevanja je dobro, tako v vrtu, kor pri okenskih in balkonskih zasaditvah. Da se ne razširijo bolezni, redno odstranjujemo odcvetele in poškodovane cvetove. Tudi kakteje potrebujejo zalivanje v tej vročini. Vse rože redno pregledujemo, ker se v tem času rade pojavijo bolezni in škodljivci.