Oblekla je tudi gospo glavarjevo
Gospoda, trgovci, kmetje, glumači, vitezi, meščani ... Pisana združba srednjeveških prebivalcev, je ob tradicionalni Venerini poti preplavila Škofjo Loko. Številna oblačila za to priložnost je izdelala mojstrica Mara Tavčar.
Škofja Loka - Venerina pot je eden najbolj pisanih dogodkov v Škofji Loki. Konec junija so Mestni in Cankarjev trg ter travnik pod Škofjeloškim gradom zaživeli v srednjeveškem duhu. Že zgodaj dopoldne se je tisto soboto začel srednjeveški vrvež, odprli so srednjeveško tržnico s prikazi stare obrti in živilsko tržnico, meščani so se odeli v srednjeveška oblačila, opoldne sta se po srednjeveških običajih poročila nevesta Loti in ženin Tine, ves dan so se v mestu vrstili prizori iz srednjeveškega življenja. Med meščani, ki se oblečeni v srednjeveška oblačila gnetejo med stojnicami glavnega loškega trga, je vsako leto tudi Mara Tavčar. Tudi letos je bila odeta v meščansko oblačilo iz srednjega veka, kakor še številni njeni someščani, združeni v društvu Sotočje.
»Vse od začetka sodelujem pri Venerini poti,« nam je povedala elegantna meščanka, ki je hkrati tudi sešila veliko srednjeveških oblek, ki so jih ob tej priložnosti nosili njeni someščani. »Oblačilo, ki ga nosim, je že moje tretje, za letošnjo Venerino pot pa sem jih sešila še šest tudi za druge.« Mara je izurjena »mojškra«, 35 let je kot obrtnica šivala po meri, tako da ji tudi srednjeveških oblačil ni težko sešiti.
»Ko sem s tem začenjala, seveda ni bilo lahko, vsak začetek je težak. Sicer pa sem modele za srednjeveška oblačila vedno iskala v knjigah in tujih revijah, ki prikazujejo modo srednjega veka. Oblačila oblikujem in sešijem sama, šivam pa vse od gosposkih do kmečkih in otroških oblek. Najtežje je izdelati meščanska oblačila, saj imajo našitega veliko okrasja, ki ga je treba prišiti ročno, to pa vzame veliko časa. Vendar mi za to ni škoda časa, za Venerino pot si vsako leto vzamem dva tedna.«
Pravi, da je izdelala vrsto zelo lepih oblek, na katere je še posebej ponosna. Oblekla je tudi gospo županjo (na Venerini poti je bila gospa glavarjeva) in voditeljico programa Moniko Tavčar. »Vesela sem, da je vsako leto večje zanimanje za Venerino pot, ne le pri obiskovalcih, pač pa tudi pri ljudeh, ki želijo nositi srednjeveška oblačila,« pravi meščanka, ki je v Venerino pot vključena ne le s svojim strokovnim znanjem, pač pa tudi z dušo. Konkurence pa se, pravi, ne boji. »Še premalo je šivilj, ki bi znale in bile pripravljene šivati ta zahtevna oblačila.«