Popoldne pri velikanu Ledencu

Delavnice za otroke in odrasle organizira Triglavski narodni park vsak zadnji petek v mesecu. Letos nosijo podnaslov Po sledeh triglavskih mitov in legend.

Bil je topel in sončen petkov popoldan. Na parkirišču v Gozd-Martuljku je bilo živahno. Zbirali so se udeleženci delavnice z naslovom Velikan Ledenec, ki jo je pripravila Znanstveno-raziskovalna služba Triglavskega narodnega parka. Hrup in vročina sta nas prisilila, da smo hitro odšli proti slapovom. Na prvem travniku, obkroženi z verigo Martuljških gora, smo slišali legendo o nastanku najbolj mogočne gore z ošiljenim vrhom. Legenda pravi takole: ˝V gorski jami nad Martuljkom je nekoč živel velikan Ledenec. Bil je zelo len in hudoben. Ustrahoval je vse okoli sebe, izdihoval ledeno sapo in vriskal od veselja, kadar je snežilo. Bal se je edino sonca in ognja. Nekega dne si je zaželel imeti poleg svoje jame veliko goro. Poklical je vse njemu podložne velikane in jim ukazal zgraditi goro. Delo je bilo težko in velikani so se naveličali nositi kamenje. Začeli so se upirati, a Ledenec jih je še naprej grobo priganjal k delu. Ko je nekoč zaspal v svoji votlini, so mu nanosili dračja pred njo in ga zažgali. Ledenec se je v votlini od dima zadušil in se začel topiti. Še danes teče izpod Martuljkovih gora potok Martuljek z dvema slapovoma, gora, ki jo je gradil pa se imenuje Špik.˝ Tudi ostale gore ne zaostajajo za mogočnostjo Špika; Široka peč, Mali Oltar in martuljška ura-Ponca. Pot smo nadaljevali do Kopišča, kjer smo si ogledali kožarice, nekdanja prebivališča oglarjev, v hladu sence pa raziskovali zanimivi rastlinski in živalski svet. Videli smo celo mesojedo rastlino. V soteski, ki jo je izoblikovala voda je mnogo nenavadnih skalnatih oblik. Na razgledni ploščadi pa se je končno odprl pogled na slap, ki bo po legendi tekel, vse dokler se Ledenec ne bo stopil. Ob malici smo spoznavali še zanimivo kamnino- lehnjak, ki nastane, kjer voda mezi čez mah, skozi povečevalno steklo pa opazovali lubadarjevo delo v skorji drevesa. Ob prijetnem kramljanju je pot navzdol hitro minila. Na koncu so otroci bosi stekli po sveže pokošenem travniku, starši pa so jim nekoliko sramežljivo sledili. Utrujeni in polni novega znanja smo zaključili drugo letošnje petkovo popoldne.

Delavnice za otroke in odrasle organizira Triglavski narodni park vsak zadnji petek v mesecu od maja do septembra. Letos nosijo podnaslov Po sledeh triglavskih mitov in legend. Namen petkovih popoldnevov je tudi, da se v naravi družijo starši in otroci vseh starosti, skupaj raziskujejo in se ob tem tudi kaj naučijo. Do konca septembra bomo spoznali še Vodobruhca v Trenti in Poljansko babo pri Kočni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / sreda, 29. november 2023 / 23:58

Sporazum potrdili v Naklem in Tržiču

Naklo, Tržič – Kot smo že poročali, bo za Občino Naklo izvajanje gospodarske javne službe (GJS) zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov namesto dosedanjega izvajalca, Komunale Kranj, s prvim ja...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Čezmejno sodelovanje gasilcev

Podnart - Na nedavnem prevzemu novega gasilskega vozila v Podnartu so sodelovali tudi gasilci iz Sel-Borovnice na Koroškem, ki so prišli v Podnart skupaj z županom Sel Engelberto...

Prosti čas / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Le še streljaj od albuma

Ansambel Veseli Gorenjci je tudi minulo nedeljo, ko je razveseljeval obiskovalce na zaključku Čipkarskih dni v Železnikih, dokazal, da si je nadel pravo ime.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Prvi častni občan je Stanko Košir

Najvišje občinsko priznanje - naziv častni občan bo prejel Stanko Košir iz Gozd-Martuljka za ohranjanje izročila Rut.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Je edina možnost zdravnik iz tujine?

Vodja zdravstvenega doma Janko Kersnik dvomi, da bodo v Kranjski Gori dobili tretjega zdravnika.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Na olimpijadi pred skoraj 60 leti

Karel Klančnik, rojen Mojstrančan, je eden tistih, ki je močno zaznamoval zgodovino razvoja skakalnega športa v Gornjesavski dolini.