Slovenija in Hrvaška o meji
Slovenska politika priznava, da je Hrvaški posredovala predlog za ureditev odprtih vprašanj s pomočjo francoskega razsodnika Roberta Badinterja.
Ljubljana – V torek je slovenski minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel potrdil, da med Slovenijo in Hrvaško potekajo intenzivna pogajanja o rešitvi mejnih in drugih spornih vprašanj (varčevalci zagrebške podružnice Ljubljanske banke, jedrska elektrarna Krško), da je bil Hrvaški posredovan ustrezen predlog, ki omenja tudi možnost mednarodnega posrednika. Ta naj bi bil francoski pravnik Robert Badinter oziroma sodišče, ki ga ta vodi v okviru Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi. Badinter je v začetku devetdesetih let že vodil komisijo, ki se je ukvarjala s problemom meja na območju nekdanje Jugoslavije. Badinter, o katerem naj bi imeli dobro mnenje na Hrvaškem, naj bi slovensko pobudo za posredovanje že sprejel. Na hrvaškem ministrstvu za zunanje in evropske zadeve so zanikali, da bi od Slovenije prejeli uradni predlog za reševanje odprtih vprašanj, niso pa zanikali intenzivnih pogajanj med državama o rešitvi sporov. Kaj več od tega predstavniki slovenskega ministrstva za zunanje zadeve in odbora državnega zbora za zunanjo politiko, ki se je tudi seznanil s to problematiko, niso hoteli povedati, saj bi z objavo podrobnosti oslabili pogajalski položaj. Povedali so le, da čakajo na pozitivni hrvaški odgovor.
Slovenska politika se je večinoma pozitivno odzvala na novico o slovenski pobudi pri pogajanjih s Hrvaško, vendar je opozorila, da hitrih rešitev ni mogoče pričakovati, saj so na Hrvaškem jeseni volitve, pa tudi sicer se pri takih pogajanjih rado kaj zaplete. Tudi tokrat je ob spodbudni novici o pogajanjih hrvaška oblast začela v Bujah pregledovati ponudbe za najem ali nakup zemljišč na levem bregu Dragonje, ki sodijo pod slovenske katastrske občine in so last slovenskega sklada kmetijskih zemljišč.
Na potrditev dogovarjanja med Ljubljano in Zagrebom sta najbolj glasno odgovorila predsednik Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič in poslanec Socialnih demokratov Marko Pavliha. Zmago Jelinčič je povedal, da bi moral slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel zaradi prodaje oziroma kraje slovenske zemlje ob Dragonji poklicati na zagovor hrvaškega veleposlanika v Sloveniji Maria Nobila, izhodišča za pogajanja s Hrvaško pa bi moral najprej potrditi državni zbor, arbitraža pod vodstvom Badinterja, ki je naklonjen Hrvaški, pa ne bi bila dobra za Slovenijo. Marko Pavliha pa je predsedniku vlade Janezu Janši in ministru Dimitriju Ruplu predlagal sklic za javnost zaprte izredne seje razširjenega strateškega sveta pri zunanjem ministrstvu o prodaji zemlje ob Dragonji in drugih enostranskih potezah sosednje države.