Položili so vence k spomeniku žrtvam. (Foto: Tina Dokl)

Spomin na požig Kokre

20. julija je minilo 65 let, odkar so nemški okupatorji požgali vas Kokro, več domačinov izselili v taborišča, v svarilo pa v vasi ustrelili več talcev.

Kokra - Dogodka so se to nedeljo spomnili s slovesnostjo na trgu pred cerkvijo v Kokri, pripravil pa ga je občinski odbor Zveze borcev za vrednote NOB iz Preddvora. Preddvor je bil vsa vojna leta nemška občina, zaradi več partizanskih akcij pa tudi pod budnim nadzorom nemške žandarmerije. S tem je povezan tudi tragični dogodek, ki se je zgodil 20. julija 1942, ko so Nemci vas Kokro požgali, vaščane izselili v nemška taborišča, v vas pa pripeljali tudi več talcev in jih ustrelili.

V spomin na dogodke med drugo svetovno vojno, ko je največje grozote trpelo ravno civilno prebivalstvo, sta delegaciji območne in občinske organizacije Zveze borcev za vrednote NOB položili venca k spomenikoma žrtvam. Slavnostni govornik je bil predsednik občinskega odbora Marjan Gorza, ki je med gosti pozdravil tudi predsednika državnega sveta Janeza Sušnika in predsednika območne borčevske organizacije Andreja Babiča. Zgodovine se ne da spremeniti, niti dejstva, da se nekateri v teh viharnih časov niso odločili pravilno, toda govoriti o partizanih, da so se zapisali napačni strani, je nesmisel, je dejal govornik. Partizansko gibanje so priznavali in slednjič tudi oskrbovali zavezniki, ki so bili naposled tudi zmagovalci druge svetovne vojne. Partizani so si želeli osvoboditi domovino izpod jarma tujega okupatorja, želeli pa so tudi socialno pravično družbo, kar danes nasprotniki označujejo z revolucijo in zaradi tega partizanskemu gibanju odrekajo njegovo vlogo. Okupator je pred 65 leti Kokri izrekel smrtno obsodbo. Dogodek in žrtve v Kokri so delček v mozaiku danes svobodne in samostojne Slovenije, zato se ga spominjamo, pa tudi zato, da se grozote iz tega časa ne bi več ponovile, je dejal Marjan Gorza. Na prireditvi so nastopile pevke pevskega zbora Društva upokojencev Josipina Turnograjska in recitatorji Špela Prestor, učenka podružnične šole iz Kokre, Mateja Perko in Marjan Prinčič. Na slovesnosti pa ni bilo videti niti krajevnih niti občinskih veljakov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / sreda, 4. julij 2007 / 07:00

Kako dolgo še - drugič!

V publikaciji Moja Gorenjska junija 2007 sem prebral prispevek Franca Kersnika z naslovom Kako dolgo še. Naj se za začetek predstavim. Sem 72-letni upokojenec in sem bil ob koncu vojne star deset let....

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 18. november 2020 / 19:44

Filmska zgodba o ŠKL

Dokumentarni film ŠKL – Šport tisočerih obrazov režiserja Tonija Cahunka in producenta Vojka Korošča se je na največjem mednarodnem festivalu filmov s športno tematiko v Milanu uvrstil med osem nomini...

Nasveti / sreda, 18. november 2020 / 19:42

Šef kuhinje

Otroci so me navdušili nad kuharsko oddajo MasterChef Slovenija. Sprva sem prisedla, ker so me povabili, naj gledam z njimi. Potem me je pritegnilo.

Kronika / sreda, 18. november 2020 / 19:42

Odpeljal se je z drugim

Kranj – Pred dnevi se je neki možakar toliko napil, da se je namesto v svoje usedel v neko drugo vozilo in se z njim odpeljal. Na podlagi prejete prijave so ga obravnavali kranjski policisti, ki so...

Nasveti / sreda, 18. november 2020 / 19:37

Jurčkove dobrote

Letošnja sezona gob je bila izjemna in z nekaj sreče lahko v gozdu še vedno najdemo kakšnega jurčka. Če jed vsebuje jurčke, se ve, da ne more biti slaba.

Kranj / sreda, 18. november 2020 / 19:34

Pomoč za Fajdigovo ambulanto

Kranjska Fajdigova ambulanta, ki nudi brezplačne storitve ranljivim skupinam brez urejenega zdravstvenega zavarovanja, prosi za pomoč.