Kmečki vrtovi treh dežel
Silva Potočnik je edina Gorenjka, ki sodeluje v čezmejnem projektu Kmečki vrtovi treh dežel.
Brezje - V okviru čezmejnega projekta Kmečki vrtovi treh dežel so pridelovalke in vrtnarice iz Slovenije, avstrijske Koroške in Štajerske, pripravljale svoje vrtove za predstavitev javnosti. Namen projekta je ohranitev kmečke kulturne dediščine, izmenjava izkušenj ter spoznavanje vrtnaric z obeh strani državne meje.
Na Gorenjskem v projektu sodeluje Silva Potočnik z Brezij z zeliščnim vrtom. Potočnikova je na utesnjenem dvorišču ekološke kmetije uredila bogat zeliščni vrt, z več kot 70 različnimi zelišči. Na tekmovanju za najlepši kmečki vrt v Celovcu je osvojila prvo mesto v kategoriji slovenskih kmečkih vrtov. Rastline vzgaja po načelih biodinamike, kar pomeni, da v sožitju rastejo zelenjava, rože, zelišča in sadna drevesa. »Vrt vzgoji skrbna roka in dobra misel,« pravi Potočnikova, ki za gnojenje uporablja kompost, ki mu doda koprivo, hrastovo lubje, rman, regrat, baldrijan in kamilico. Zelišča nabira po Thunovem luninem koledarju.
Na njen vrt hodijo otroci iz okoliških vrtcev in šol, ki se učijo vrtnariti. Sami posejejo gredice in skrbijo za pridelek. »Otroci zelo radi delajo na kmetiji. Ko pridejo prvič, se malo ogledujejo, nato pa z navdušenjem skrbijo za pridelek,« z nasmehom pove Potočnikova. Že deset let intenzivno sodeluje tudi z otroki s posebnimi potrebami, za katere ima posebne tečaje.
V prihodnje bi rada uredila večnamenski prostor za prirejanje tečajev, predavanj in ogledov, ki bi se jih udeleževali otroci in odrasli. Ves pridelek posušenih zelišč proda neposredno na kmetiji v vrečkah, kozarcih ali pa kot čaj.
Nekoč je bil kmečki vrt namenjen izključno za preživljanje družine. Na današnjih kmečkih vrtovih pa rastejo zelenjava, zelišča, dišavnice ter bogato cvetoče sončnice, dalije, kapucinke, ognjič, astre, cinije in vrtnice.