Civilni nadzor na obravnavah
Žrtve pravosodnega nasilja (kot so se poimenovali sami) so ustanovile Civilno združenje za pravičnost, napredek in nadzor, ki bo med drugim organiziralo skupine za nadzor na sodnih obravnavah.
Lesce – »V Sloveniji smo priča obsežnemu kršenju temeljnih človekovih pravic in svoboščin, ustave, zakonov in drugih pravnih aktov. Kršitve izvajajo predstavniki oblasti s področja policije, tožilstva, sodstva in advokature, ljudje pa »v nesreči« nimajo nikogar, na katerega bi se lahko obrnili za pomoč,« je na ustanovnem zboru prejšnji petek dejal Rade Stanič in dodal, da so bile v preteklosti v škodo ljudstva izvedene obsežne kraje, med drugim v času privatizacije družbene lastnine in v postopkih denacionalizacije. In kakšni so glavni cilji združenja? Kot so zapisali v ustanovni akt, bodo javno opozarjali na nepravilnosti pri delu državnih in občinskih ustanov in organov ter drugih nosilcev javnih pooblastil, na kršitve človekovih pravic ter na pomanjkljivosti zakonov in drugih predpisov. Članom bodo pomagali z zastopanjem pred državnimi in občinskimi organi, prizadevali pa si bodo tudi, da bo stranka v postopku lahko kadarkoli vpogledala v delo državne ustanove in v njej zaposlenih ljudi in da bo kršitelje lahko prijavila pristojnim službam. Pri delovanju bodo uporabljali vse demokratične oblike, tudi državljansko nepokorščino.
Združenje, ki naj bi delovalo na območju vse Slovenije, med letošnje glavne naloge uvršča ustanovitev območnih oz. mestnih odborov, iskanje možnosti za pravno zastopanje članov na okrožnih in višjih sodiščih ter organiziranje skupin za civilni nadzor na glavnih obravnavah. »Sodniki niso navajeni kontrole, a jih je treba navaditi na to, da bo na obravnave prišlo deset, dvajset, petdeset naših članov,« je dejal Stanič in poudaril, da je bila ustanovitev združenja odgovor na lani razpuščen gorenjski območni odbor, ki je deloval v okviru vseslovenskega Civilnega združenja za nadzor nad institucijami.