Odlični turistični projekti
Dijaki Srednje šole Jesenice so pripravili dve izvrstni raziskovalni nalogi s področja turizma. Njihove zamisli bi lahko hitro zaživele v praksi.
Potem ko smo v prejšnji številki Jeseniških novic predstavili raziskovalni nalogi s področja sociologije in psihologije, ki sta nastali na Srednji šoli Jesenice, tokrat predstavljamo dve izvrstni nalogi s področja turizma. Zamisli dijakov so zelo uporabne in njihovi zamišljeni projekti bi lahko v kratkem času zaživeli v praksi. Z obema nalogama so se dijaki proslavili na državnem tekmovanju v Murski Soboti in na turistični tržnici Več znanja za več turizma.
Veliko pozornosti in zanimanja je zbudila zlasti naloga z naslovom Pyrum Ferreum, kar pomeni železna hruška. Z njo so dijaki na tekmovanju Več znanja za več turizma osvojili zlato priznanje in prvo nagrado. Mentorica je bila Monika Lotrič, avtorji pa Denis Čauševič, Azmir Silič, Nevresa Turkušič in Anela Žerič. V nalogi so dijaki želeli ugotoviti, ali so Jesenice z okolico lahko zanimiv turistični cilj, kamor bi lahko privabili domače, predvsem pa tuje goste, ki počitnikujejo v Kranjski Gori in na Bledu. Najprej so opravili anketo, v katero so vključili dvanajst turističnih društev in agencij v blejski, jeseniški in kranjskogorski občini ter deset učiteljev – organizatorjev ekskurzij z osnovnih in srednjih šol. Kar 70 odstotkov vprašanih je menilo, da so Jesenice z okolico zanimiv turistični cilj, 30 odstotkov pa se je s trditvijo delno strinjalo. Prav nihče pa ni dejal, da Jesenice kot turistični cilj niso zanimive.
Dijaki so si zamislili poldnevni program, v okviru katerega bi gostje, preoblečeni v rudarska oblačila, prek raznih iger pri vhodu v Korlnov rov spoznali zanimivosti Jesenic, zlasti zgodovino fužinarstva. V izlet bi vključili pohod na Hruško planino, gostje bi sami izdelali narciso kot spominek, za nagrado pa bi uživali v izvirni kulinariki, ki išče navdih v imenih okoliških vrhov. Tako so si dijaki zamislili hruškovo malico, ki bi jo sestavljali »železarski« krofi sideriti in bobrovci, poimenovani po rudah, hruške in hruškov kompot. Pripravili pa so tudi tri menije za kosilo, in sicer meni Pyrum Ferreum, Korlnov meni in meni svete Barbare. Vanje bi vključili hruškov liker, hruškovo žganje, hruškov sok, hruške z gorgonzolo, solato iz avokada in hrušk, hruške v medeni omaki, karamelne hruške … »Prepričati moramo relativno majhno skupino ljudi - direktorje agencij, organizatorje ekskurzij, kar občutno zmanjša stroške trženja. Ker ne nagovarjamo direktno gostov, obidemo predsodke o »mestu rdečega prahu«. Program brez težav prilagodimo vsaki skupini posebej. Investicija ne zahteva velikih finančnih vložkov,« so zapisali dijaki. Da je naloga dovolj zanimiva, da bi bila lahko tržno uspešna, je v anketi odgovorilo kar sto odstotkov vprašanih predstavnikov turističnih agencij, društev in šol.
V drugi nalogi z naslovom Veselo s čebelo pa so dijakinje Sandra Cvelbar, Mojca Strle in Alice Martinelli pod mentorstvom Marije Vidic na regijskem tekmovanju v Kranju osvojile prvo nagrado, na državnem tekmovanju v Murski Soboti pa bronasto priznanje. Na turistični tržnici Več znanja za več turizma pa so prejele srebrno priznanje. V nalogi so si dekleta zamislila dopolnilno ponudbo čebelarskega muzeja v Radovljici. Zamislile so si lokal, v katerem bi ponujale medene izdelke za zdravje in lepoto, od medene malice do kozmetike iz čebeljih pridelkov. Organizirale bi tudi tečaj priprave jedi iz medu. Glavni cilj naloge je bila promocija pomena čebelarstva.