Težave v duševnem zdravju so premagljive
V Šentu pomagajo posameznikom, ki se srečujejo s težavami v duševnem zdravju.
V slovenskem združenju za duševno zdravje Šent, ki ima enoto tudi na Jesenicah, si že vrsto let prizadevajo spodbuditi razmišljanja in razprave o duševnem zdravju, o zmanjšanju stigmatizacije ljudi, ki imajo težave v duševnem zdravju, in za zmanjševanje predsodkov o duševni bolezni. Kako in na kakšen način, smo povprašali vodjo Centra za duševno zdravje gorenjska regija Marijo Zupanc.
Vaše poslanstvo je skrbeti za duševno zdravje. Na kakšen način ga uresničuje vaša organizacija?
»Šent je nevladna, neprofitna humanitarna organizacija, ki deluje na območju celotne Slovenije. Ima enoto v Radovljici in v Kranju. V tretji enoti na Jesenicah pa je decembra lani začel s svojo dejavnostjo Zaposlitveni center Šentplavž.«
Šent izvaja svoje poslanstvo s programi psihosocialne rehabilitacije, kot sta dnevni center in program zaposlovanja. Ali lahko razložite delovanje le-teh?
»V dnevnem centru s strokovnim delom skušamo uporabnikom pomagati pri premagovanju posledic stigmatizacije, ki pogosto spremljajo duševno bolezen (osamljenost, brezposelnost, izoliranost in težave pri ustvarjanju socialne mreže). Zelo priporočljivo je, da se posameznik, ki ima težave v duševnem zdravju, takoj po preboleli duševni bolezni oziroma po odpustu iz psihiatrične bolnišnice vključi v program dnevni center, kjer skupaj z njim oblikujemo individualni načrt za samostojno življenje. V programu so v ospredju še svetovalno delo, informativni pogovori, skupine za samopomoč za uporabnike in skupina svojcev, delavnice komunikacije, pa tudi izobraževalne, kreativne in prosto časovne delavnice. Vsako leto organiziramo tudi različna družabna srečanja in izlete.«
Pomemben del psihosocialne rehabilitacije so programi zaposlovanja. Kako jih izvajate?
»Programe izvajamo v sodelovanju z zavodom za zaposlovanje. Na tem področju nudimo možnosti vključitve v program usposabljanja na delovnem mestu in javna dela in program socialne vključenosti. Šent je s svojimi enotami na poti do zaposlitve invalida pomemben vmesni člen oziroma delodajalec. Nudimo različna področja dela, tako da imajo invalidi možnost opravljati ročna dela kot tudi dela na intelektualnem nivoju. Delo, kot je denimo izdelovanje izdelkov iz keramike, delo na statvah, izdelovanje voščilnic z različno tematiko, kooperantsko delo, enostavna administrativna dela ... Ti programi so prilagojeni ljudem s težavami v duševnem zdravju in njihovim manjšim zmožnostim. Ob delu, ki ga nudimo, se zelo dobro rehabilitirajo. Kar nekaj posameznikov se je doslej uspešno rehabilitiralo in tudi zaposlilo v običajnih delovnih okoljih.«
Vključitev posameznika s težavami v duševnem zdravju v družbo je zanj življenjskega pomena na poti k večji samostojnosti, bolj kvalitetnemu življenju in destigmatizaciji. Kako jim pri tem pomagate?
»Pri tem jim pomagamo s programi psihosocialne rehabilitacije. Glede na potrebe posameznika, ki išče strokovno pomoč in podporo, se pri našem delu koordinirano povezujemo z zdravstvenimi, socialnimi, zaposlitvenimi službami ter lokalno skupnostjo. Le tako dosegamo visoko stopnjo socialne vključenosti posameznika, ta pa skozi vsakodnevno aktivno delo in participacijo hitreje okreva in napreduje v smislu večje samostojnosti in ekonomske neodvisnosti.«