Vročina bo še trajala

Kako vpliva vročina na število bolnikov v bolnišnicah in zdravstvenih domovih in s kakšnimi težavami prihajajo, smo preverili po zdravstvenih ustanovah na Gorenjskem.

Kranj - Dr. Igor Rus, strokovni direktor splošne bolnišnice Jesenice, nam je povedal, da beležijo 10 odstotkov več napotenih bolnikov, nekateri od teh so tudi bolniki, ki imajo kronične bolezni srca in ožilja ter pljučne bolezni, njihove težave pa so izrazitejše pri višjih temperaturah. V jeseniški bolnišnici zdravijo tudi paciente, ki so se zastrupili s salmonelo (o tem smo že poročali), zato dr. Rus svetuje pozornost pri uporabi majoneze, previdni pa naj bomo tudi pri uživanju sladoleda. Na Jesenicah so že oskrbeli planinko z znaki sončarice. V soboto, 14. julija, pa so imeli kar šest helikopterskih dovozov poškodovanih planincev.

V bolnišnici Golnik so letos oskrbeli več pacientov. »Lahko je več pacientov zaradi staranja prebivalcev, več bolnikov je k nam napotenih iz drugih zdravstvenih ustanov, nekaj vpliva tudi vročina. Kasnejša analiza bo pokazala razloge za večje število obravnavanih pacientov,« pojasnjuje dr. Šorli.

V ZD Škofja Loka pravijo, da niso zaznali povečanega števila pacientov, ki bi prišli zaradi težav in slabosti zaradi vročine. Podobno je tudi v ZD Kranj. V ambulanti na Laborah razložijo, da so njihovi oskrbovanci mlajše osebe in da še niso zabeležili nobenega primera intervencije zaradi vročinskega vala.

V ZD Kamnik je dr. Plavčeva povedala, da tudi pri njih ni nič večjega števila pacientov kot običajno. Kronične bolnike opozarjajo in jim svetujejo skozi vse leto, mogoče je to eden od razlogov, da ni navala v ambulantah, razmišlja dr. Plavčeva.

Naši sogovorniki pravijo, da vročinski val traja šele nekaj dni, da imamo suho vročino ter opozarjajo, da se s trajanjem vročine in z večanjem vlage v zraku lahko poveča obremenitev na telo in s tem povečajo možnosti večjega števila pacientov v zdravstvenih ustanovah.

 

Vremenoslovci napovedujejo, da bo današnji dan najtoplejši letos, temperature naj bi se ob koncu tedna znižale le za nekaj stopinj, možnost nastanka neviht pa bo majhna. Odlična napoved za obisk katerega od gorenjskih kopališč.

Na letnem kopališču Kranj beležijo povečan obisk, v primerjavi s prejšnjim tednom je obiskovalcev več za 40 odstotkov. Temperatura vode v velikem bazenu je 27 stopinj Celzija, v otroškem pa 29 stopinj Celzija.

Več kopalcev je tudi na kopališču v Radovljici. »Prejšnji teden je bil bazen prazen,« pravi Polona Rob, upravnica bazena. Sedaj beležijo med tristo do petsto kopalcev na dan, ki prihajajo iz Radovljice in okolice, veliko gostov je tudi iz kampa.

Na Grajskem kopališču Bled, kjer edini na Bledu pobirajo vstopnino in vodijo statistiko obiskovalcev, so povečan obisk zaznali že med vikendi. Trend večanja obiska se nadaljuje tudi ta teden. Sicer pa je vse kopalce na Bledu nemogoče prešteti. Temperatura vode na kopališču je 24 stopinj Celzija.

Iz lokalne turistične organizacije Bohinj sporočajo, da se je prava kopalna sezona začela šele ta teden, prej je bilo jezero premrzlo. Obiskovalcev je v Bohinju vedno več, še posebej veliko jih pričakujejo ta konec tedna. Jezero se je segrelo na 21 stopinj Celzija.

Tudi v Termah Snovik so zadovoljni z obiskom. »V prvih treh dneh tega tedna smo dosegli že 75 odstotkov obiska celotnega prejšnjega tedna,« razloži Špela Svetina, vodja prodaje in marketinga v Termah Snovik. Polno zasedeno je tudi njihovo apartmajsko naselje, povečalo se je število tujih gostov. Za obiskovalce, ki prihajajo iz Ljubljane, Gorenjske in Štajerske, so pripravili številne novosti in prireditve.

Preverili pa smo še porabo električne energije. Iz Elektra Gorenjske so sporočili, da so zaznali povečan odjem električne energije, kar je posledica visokih temperatur v zadnjih dneh. Nekaj so k povečanemu odjemu elektrike pripomogle vključene klimatske naprave, nekaj pa tudi hladilniki in hladilne skrinje.

Vročine pa so se razveselili v slaščičarnah. Ko smo v Kranju spraševali po prodaji sladoleda, se niso nikjer pritoževali. V glavnem smo slišali, da prodajo kar vse, od okusov pa imamo najraje sadne.

 

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / / 10:57

Kerlci v Lunci

Kranj – V četrtek, 25. junija, ob 14. uri bo v kavarni Lunca na Bregu ob Savi promocijski koncert ansambla Kerlci. Prireditev bo povezoval Aljaž Oberkrainer. Vstop prost.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 18. september 2017 / 19:38

Tudi kmetje na elektronski poti

Od začetka prihodnjega leta bodo tudi kmetje prejemali vnaprej izpolnjene obračune prispevkov za socialno varnost preko portala eDavki.

Mengeš / ponedeljek, 18. september 2017 / 19:37

Gradbeno dovoljenje za dvorano do konca leta

Mengeš – Po tem, ko so spomladi zaključili razpis za preprojektiranje športne dv­orane, v Mengšu pričakujejo, da bo še to jesen izdelana potrebna dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja....

Kultura / ponedeljek, 18. september 2017 / 16:16

Ljudski običaji na platnu

V galeriji Kranjske hiše je na ogled slikarska razstava Boleslava Čeruja z naslovom Slovenski ljudski običaji.

Gospodarstvo / ponedeljek, 18. september 2017 / 14:41

Posojila v frankih bi preoblikovali v evre

Kranj – V Združenju Frank so napovedali, da bodo še ta mesec državnemu zboru posredovali predlog zakona, s katerim bi uredili problematiko posojil v švicarskih frankih; teh je bilo v Sloveniji v ob...

GG Plus / ponedeljek, 18. september 2017 / 14:40

V gostilne, na sejem, kopališče ...

Že v preteklosti je bila miselnost Ločanov močno naravnana v razvoj turizma, o čemer priča tudi nastanek olepševalnega društva leta 1897. Velik vpliv na to je imel nadučitelj Slavko Flis, ki je društv...