Obračun po dejanski porabi
Ogrevanje na Planini so doslej obračunavali po kvadratnem metru, sedaj pa so storili prvi korak k obračunavanju po dejanski porabi. Doslej so bile cene enotne, sedaj bo 63 različnih, kolikor je toplotnih postaj.
Kranj - Projekt ogrevanja na Planini so javnosti predstavili pobudniki, svetnika v mestni občini Kranj Borut Zatler in Beno Fekonja ter član nadzornega odbora občine Marjan Podgoršek, svoja pojasnila so dodali tudi predstavniki Domplana, družbe, ki upravlja z največ stanovanji v Kranju in tudi s kotlovnicami, direktorica Vera Zevnik s sodelavcema Vladom Ahčinom in Petrom Kernom. Mestni svetniki so se marca letos projekta lotili, ker si lastniki stanovanj, priključenih na toplarno, želijo sami upravljati s stroški ogrevanja, z dosedanjim načinom obračunavanja pa na to niso imeli vpliva. Do danes so zbrali soglasja 70 (od 139) etažnih enot, z iskanjem soglasij pa bodo še nadaljevali.
Dejansko porabo energije bodo merili merilniki v toplotnih postajah. Teh je 63, tako bo po novem toliko tudi različnih cen energije. Z novo kurilno sezono bodo že obračunavali po novem, višine akontacij pa so določili na osnovi rezultatov meritev porabe toplote v drugem delu minule kurilne sezone. Januarja 2008 bodo na osnovi porabe toplote od julija do konca decembra analizirali dejansko porabo in po potrebi spremenili višino akontacij, z dvanajsto akontacijo junija 2008 pa bodo s poračunom poravnali preplačilo ali primanjkljaj. Prednost, ki jo prinaša nov sistem obračunavanja toplotne energije, je plačevanje stroškov ogrevanja glede na dejansko porabo objektov, ki so priključeni na skupne toplotne postaje, ocenjuje vodja energetskih naprav Vlado Ahčin. Vgradnja merilnikov, ki so jo financirali iz amortizacije kurilnice, je znašala 70 tisoč evrov. Naslednji korak pa je vgradnja delilnikov (merilnikov) v posamezna stanovanja, tako da bodo lahko tudi posamezniki vplivali na svoje stroške ogrevanja in se jim bo zdelo varčevanje z energijo smiselno. Ahčin je med drugim tudi omenil, kolikšne so sedaj razlike v porabi toplote med posameznimi stanovanji, saj dosegajo celo razmerje ena proti pet. Vgradnjo merilnikov za posamezna stanovanja bodo financirali etažni lastniki sami, strošek investicije pa bo odvisen od števila radiatorjev, sogovorniki ocenjujejo, da okoli sto evrov na stanovanje. Sicer pa še dodajajo, da merjenje porabe toplote neposredno še ne prinaša prihrankov pri stroških ogrevanja, pač pa je lahko osnova za načrtovanje ukrepov pri varčevanju s toplotno energijo.