Drobilec vej na kompostarni na Mali Mežakli

Ravnanje z biološkimi odpadki

V Republiki Sloveniji je bil leta 2004 sprejet Operativni program odstranjevanja odpadkov s ciljem zmanjšanja količin odloženih biorazgradljivih odpadkov za obdobje do konca leta 2008. Namen sprejetega dokumenta je med drugim zmanjševanje odlaganja biorazgradljivih odpadkov na odlagališča, tudi na odlagališče za nenevarne odpadke Mala Mežakla. Odlaganje bioloških odpadkov povzroča nastanek metana, ki je eden izmed toplogrednih plinov, ki pripomorejo h globalnim podnebnim spremembam. Metan nastaja naravno v procesu razpadanja odpadkov brez prisotnosti kisika. Zato je dolžnost upravljavcev odlagališč, da ta metan v največji možni meri zajamejo s postavitvijo sistema za prisilno odplinjanje deponije. Na Mali Mežakli imamo tako na novem delu odlagališča postavljenih devet odplinjakov, ki so med seboj povezani s cevmi in vodijo tako zbrani deponijski plin (v katerem je do 45 odstotkov metana) na sežig na baklo. Kljub temu pa del metana uide v ozračje mimo zajema skozi zgornjo površino odlagališča.

Zakonodaja je tako določila, da morajo upravljavci odlagališč zmanjšati odlaganje bioloških odpadkov in izvajati sejalne analize pošiljk odpadkov, iz katerih je razvidna vsebnost bioloških odpadkov na celotno težo zbranih odpadkov s posameznega območja. Sejalno analizo smo v podjetju opravili že dvakrat in ugotovili, da je vsebnost bioloških odpadkov največja na območjih z individualno in podeželsko poselitvijo (presežene vrednosti so napisane z debelejšim tiskom). Prevelike vsebnosti bioloških odpadkov so posledica odlaganja velikih količin odpadkov iz vrtov v zabojnike za zbiranje komunalnih odpadkov na podeželju in območju z individualnimi hišami. To ni ustrezno ravnanje, saj imajo gospodinjstva s teh območij možnost kompostiranja.

Tabela: Rezultati sejalne analize z dne 21. septembra 2006

blokovsko naselje

(% mase s. s.)

podeželje

(% mase s. s.)

urbano območje

(% mase s. s.)

individualne hiše

(% mase s. s.)

A - odpadni papir

 

14,1

5,3

30,3

9,2

B - zelena biomasa

 

4,2

52,1

2,9

33,4

C - kuhinjski odp.

 

38,0

31,1

11,6

11,1

D - leseni odpadki

 

4,2

0,7

1,6

0,0

E - plastika

 

24,7

8,7

47,8

35,2

F - negorljive snovi

14,8

2,1

5,8

11,1

cel. org. C

 

60,5

89,2

46,4

53,7

kurilna vrednost

 

10,0-13,0

10,0-13,0

10,0-13,0

10,0-13,0

 

V javnem podjetju JEKO-IN, d. o. o., smo imeli v načrtih postavitev ločenega zbiranja bioloških odpadkov, vendar smo načrte zamaknili v prihodnja leta oz. do sprejetja jasne strategije ravnanja s komunalnimi odpadki na ravni celotne gorenjske regije. Ker pa zeleni odrez in drugi odpadki z vrtov predstavljajo vsaj polovico zbranih bioloških odpadkov in ker imamo na saniranem starem delu odlagališča na Mali Mežakli prostor za kompostiranje odpadkov, smo se v podjetju odločili, da bomo v prihodnje v jesenskem in spomladanskem času v določenem obdobju organizirali akcijo brezplačnega odvoza odpadkov iz vrtov.

Kompostiranje

Kompostiranje je druga možnost za ločeno odlaganje bioloških odpadkov in jo lahko izvajajo vsa gospodinjstva s podeželja in območja z individualnimi hišami.

Kaj odlagamo na kompostni kup?

Na kompostni kup odlagamo:

Vrtne odpadke: rože, plevel, pokošeno travo, staro zemljo lončnic

Kuhinjske odpadke: odpadke vseh vrst zelenjave, ostanke in olupke sadja, pokvarjene živilske izdelke, papirnate vrečke, brisačke in robčke, jajčne lupine, kavne filtre in čajne vrečke.

Nasveti za kompostiranje na vrtu:

Kompostiramo lahko v kompostniku na polsenčnem predelu vrta. Na dno kompostnika postavimo grob material (npr. lesene sekance), na to pa izmenično 15-centimetrsko plast kuhinjskih in vrtnih odpadkov in tricentimetrsko plast zemlje. Tako sestavljamo kompostni kup, ki mora biti pokrit zaradi zadrževanja vlage. Za pospešitev procesa trohnenja – kompostiranja lahko dodajamo različne pospeševalce, ki jih lahko kupimo v ustreznih prodajalnah. V šestih do 12 mesecih se bo kompostni kup posedel in postal podoben temno rjavi gozdni prhini, ki jo fino presejemo. Tako smo pridelali zrel kompost.

Kako uporabiti pridelani kompost?

Kompost uporabljamo za lončnice in gredice in ga lahko raztresemo po površini ali pa ga plitvo zmešamo v zemljo. Kompost je koristen naraven produkt, ki pripomore k izboljšanju sestave prsti, večjemu zadrževanju vlage v prsti, boljšemu prezračevanju tal, večji akumulaciji toplote in navsezadnje k pridelavi zdravih rastlin s plodovi polnega okusa. Pri kompostiranju pa lahko naletimo na večje kose zelenega odreza, ki so za naraven proces razpadanja preveliki. To so npr. odrezi dreves, živih mej in grmovnic. Če tovrstni material zdrobimo oz. zmeljemo, dobimo sekance, ki so zelo želen strukturni material za kompostiranje odpadkov, ki omogoča boljše prezračevanje komposta.

Drobilec vej

V podjetju JEKO-IN smo v letošnjem letu nabavili nov traktor s priključkom za drobljenje vej in zelenega odreza, ki ga bomo poleg uporabe za lastne potrebe ponudili tudi občanom. Drobilec vej lahko naročite v našem podjetju na tel. št. 031/605-009. Storitev vam bomo zaračunali pri obračunu komunalnih storitev, in sicer po ceni 21 evrov za kubični meter zmletega materiala (cena z DDV).

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 30. junij 2020 / 23:49

Večina nadomestil se je zvišala

Banke in hranilnice so lani zvišale nadomestila za večino finančnih storitev, kaže najnovejša raziskava Banke Slovenije.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / sreda, 27. maj 2009 / 07:00

Osvežimo se z ribezom

Sveže ali posušene ribezove liste ali jagode poleti uporabimo za osvežilne in poživljajoče čajne mešanice. Iz jagod si pripravimo tudi osvežilni ribezov sok, dodajmo jih v sadne solate ali iz njih sku...

Gospodarstvo / sreda, 27. maj 2009 / 07:00

Spremenili obdavčljivi znesek subvencij

Vlada je iz obdavčitve izvzela plačila za hribovska in druga območja s težjimi pridelovalnimi razmerami.

Gospodarstvo / sreda, 27. maj 2009 / 07:00

Čadoničeva bo še vodila veterinarsko upravo

Ljubljana – Vlada je na četrtkovi seji ponovno imenovala dr. Vido Čadonič Špelič za generalno direktorico republiške veterinarske uprave. To funkcijo opravlja že od leta 2004 dal...

Gospodarstvo / sreda, 27. maj 2009 / 07:00

Prejeli bodo izpolnjene ugovore

Ljubljana – V drugem svežnju informativnih izračunov dohodnine za leto 2008, ki jih je davčna uprava poslala zavezancem 8. maja, je bilo tudi 7036 izračunov, pri katerih ni upoš...

Kranj / sreda, 27. maj 2009 / 07:00

Na Primskovem odprli prenovljeni Mercator

Kranj – V soboto dopoldne so ob Domu krajanov na Primskovem odprli prenovljeno trgovino Mercator, ki so jo nekoliko povečali in obogatili njeno ponudbo.