Zlati časi brez spodnjih hlač!

Tista, ki je imela v omari troje hlač, je bila že premožna. Moški so nosili gate, hlače pa so imeli zvezane le z vrvico, čez pa seveda predpasnik, največkrat višnjeve barve.

Po prvi svetovni vojni so dekleta začela nositi krajša krila, in to ni bilo pogodu očetom. »Tega ne boš oblekla, dokler bom živ, mi je zagrozil oče, vzel pas in me nažgal, da sem bila vsa plava. Bilo ga je sram, da bi 'vzbujala slo' pri možakarjih, ki so prihajali v našo delavnico. Oče je bil zelo starokopiten.«

Že od nekdaj so privlačile prepovedane stvari. Posebno tiste, o katerih se je le šepetalo in govorilo v šifrah. Bog vedi, kolikokrat je nanesel pogovor na to, kako so živeli včasih. Besedovanje pa se je po navadi zaključilo z znanim stavkom, ki mi še zmeraj odzvanja v ušesih: Ja, včasih je bilo drugače, ker smo bili pošteni.

Vse skupaj pa se je nanašalo na današnje vse preveč sproščene odnose med moškim in žensko. Kako pošteni? je potem sledilo neizogibno vprašanje. Toda odgovori so bili po navadi tako splošni, da niso ničesar povedali.

Ko sem pisala za Žirovski občasnik, sem se med drugim pogovarjala tudi z Veharjevo mamo (žal že pokojno). Nikoli ne bom pozabila njenih smejočih se in žarečih oči, ko mi je sem in tja malce namignila, kako so fantje in dekleta iskali in tudi našli priložnost, da so bili na skrivaj malo skupaj. Tedaj me je zamikalo, da bi o »tistih stvareh« izvedela kaj več.

Kar nekaj časa je v meni zorela misel, da bi raziskala, kaj je ljubezen pomenila našim prednikom na začetku 20. stoletja. Toda že kmalu sem ugotovila, da naloga ne bo lahka. Naletela sem na številne ovire, predvsem pri sorodstvu tistih, ki sem jih obiskala, saj mnogi niso želeli, da bi mi njihovi starši pripovedovali karkoli o tej nenavadni temi. Zato sem kar nekaj časa porabila, da so mi sogovorniki zaupali. Da so se brez zadreg »odprli« in mi pripovedovali o stvareh, ki so me zanimale.

Lahko bi rekla, da sem bila nemalo presenečena, ko mi je Veharjeva mama povedala, da ženske včasih sploh niso nosile spodnjih hlač. Ja, kar sapo mi je vzelo!

 

 

Potem sem ugotovila, da so name »kvarno« vplivali najrazličnejši prizori iz tako imenovanih zgodovinskih filmov, ko sem lahko v nedogled občudovala frfotajoče žensko perilo, če je igralka le hotela dvigniti svoje prelestne nožice v zrak.

V začetku tega stoletja je bilo, vsaj pri nas na Žirovskem, čisto drugače. Ženske so nosile krila, čeznje predpasnik, kakšno bluzo, pa še to je moralo biti trpežno, ker so bile le redke tako premožne, da so si lahko kdaj pa kdaj omislile novo obleko.

Spodnje hlače so bile največkrat iz porhanta. Tista, ki je imela v omari troje hlač, je bila že premožna. Moški so nosili gate, hlače pa so imeli zvezane le z vrvico, čez pa seveda predpasnik, največkrat višnjeve barve. Nekateri možje vse življenje niso obuli nogavic. Čevlje so si nataknili kar na bose noge – poleti in pozimi.

Na novo so se dekleta oblekla le za ohcet ali ob kakšni drugi slovesni priložnosti. Tedaj so morda celo prvič prišle tudi do novih čevljev. V Žireh se je veliko klekljalo, in kjer so bile dekleta in žene pridne, so kakšen sold prihranile tudi za novo obleko. Pravijo, da se je takoj videlo, pri kateri hiši znajo poprijeti za delo!

Po prvi svetovni vojni so dekleta začela nositi krajša krila, in to ni bilo pogodu očetom. »Tega ne boš oblekla, dokler bom živ, mi je zagrozil oče, vzel pas in me nažgal, da sem bila vsa plava. Bilo ga je sram, da bi 'vzbujala slo' pri možakarjih, ki so prihajali v našo delavnico. Oče je bil zelo starokopiten.« Tako se spominja ena izmed mojih sogovornic.

Prav tako se dekletom in ženam ni sanjalo o modrčkih. Še po drugi svetovni vojni ga marsikatera ni hotela nositi. Spet so se našle izjeme. Ena izmed bolj razsvetljenih mam na Dobračevi jih je izdelovala kar sama doma (po prvi svetovni vojni) in z njimi zalagala tudi druga dekleta, ki so prihajala v hišo k njenim hčeram.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 30. junij 2019 / 21:30

Kamniški policisti pozivajo priče

Kamnik – Kamniški policisti obravnavajo prometno nesrečo, ki se je minulo nedeljo okoli 13.40 pripetila na kamniški obvoznici v križišču s Šolsko ulico. V njej sta bili udeleženi vozili Volkswagen...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 15. junij 2009 / 07:00

Natanko stoterica odličnjakov

Kranj – »Vesel sem, da imamo v Kranju toliko bistrih glav in da lahko danes čestitam vsem vam, ki vam je uspelo celo osnovno šolo dosegati res imenitne rezultate,« je minulo sred...

Gospodarstvo / ponedeljek, 15. junij 2009 / 07:00

V KIK-u zmanjkuje surovin za proizvodnjo

Kamnik – Delavci v kamniški smodnišnici so v teh dneh zbrali podpise, v katerih od uprave zahtevajo izpolnitev vseh strokovnih zahtev, predvsem izplačilo prispevkov za zdravstven...

Prosti čas / ponedeljek, 15. junij 2009 / 07:00

Ostajamo stari Mambo Kings

Skupina Mambo kings je pred kratkim predstavila novo pesem Naj bo september ali maj.

Gospodarstvo / ponedeljek, 15. junij 2009 / 07:00

Od jagod k živi vodi

Maks Vrečko z Zgoše je letos še zadnjič prideloval jagode, odslej se bo ukvarjal z živo vodo.

Gospodarstvo / ponedeljek, 15. junij 2009 / 07:00

Na živilih koristne informacije za potrošnike

Ljubljana - Živilska industrija v Evropski uniji je pod okriljem Evropske konfederacije proizvajalcev hrane in pijač razvila enotno shemo prostovoljnega označevanja živil z vredn...