Računalnik in jaz: Vzdrževanje računalnika

Dogajati se mi je začelo nekaj nenavadnega. Moj računalnik v službi je pričel delovati nenavadno počasi. Dokumenti so se odpirali celo večnost, internetne strani pa zelo, zelo počasi ali pa sploh ne. Najprej sem računalnik pregledal s protivirusnim programom, pa ni bilo nič, nato sem ga pregledal še s programom za nadzor vdorov in vsiljene programske opreme, pa spet, hvala Bogu, ni bilo nič. Postopoma sem pregledoval še delovanje posameznih komponent strojne opreme računalnika in vse je delovalo, kot se šika. Računalnik pa je deloval počasi, se ustavljal in se nasploh vedel čudno. Potem pa me je prešinila misel. Kdaj sem se nazadnje lotil »vzdrževanja« računalnika? Pred mesecem, dvema, pred pol leta. Ufff, minilo je že kar nekaj časa, ja.

Kaj je vzdrževanje računalnika? To obsega čiščenje ohišja, brisanje prahu z njega, čiščenje tipkovnice, miške in monitorja. Pri čiščenju je treba uporabljati mehko krpo ali robčke ter posebno alkoholno tekočino, ki se lahko kupi v vsaki malo bolje založeni papirnici. Nikakor se pri čiščenju ne uporablja voda, saj lahko s tem električne dele računalnika trajno pokvarite. Kakšna je vaša tipkovnica ali miška? Zelo verjetno so tipke že malo črne, mastne, med tipkami pa so prah, ostanki hrane in druga nesnaga. Se vam ne zdi, da bi jih bilo treba malo očistiti? S tem bo delo bolj prijetno in predvsem bolj čisto. Sicer pa, na koliko časa operete svoj avtomobil? Jaz ga vsaj enkrat na mesec, saj se mi je sicer nerodno voziti v njem in še umažem se, ko vstopam vanj in izstopam iz njega. Očitno sem svoj računalnik res predolgo zanemarjal. Čiščenje računalnika se priporoča vsaj na tri, štiri mesece, saj lahko prah, nesnaga in umazanija prodrejo v notranjost računalnika in s tem oslabijo njegovo delovanje.

Fizično vzdrževanje in čiščenje računalnika je bolj preventiven ukrep, programsko vzdrževanje pa je bistveno bolj pomembno. To obsega pregled datotečnega sistema, programske opreme in brisanje nepotrebnih datotek iz računalnika. Tako kot na avtu popravljate male praske, pritrdite kakšno tesnilo in kak kos plastike, tako je treba tudi pri računalniku sproti odpravljati napake. Pri tem je treba programsko opremo, ki ne deluje povsem pravilno, obnoviti ali kot pravimo »reinštalirati«. V nadaljevanju pa se je treba znebiti vse datotečne navlake. To so datoteke, ki so nastale kot začasne datoteke pri varnostnem shranjevanju podatkov, datoteke, ki smo jih nevede potegnili z interneta ali so del arhiva našega dela na internetu, in datoteke, ki jih ob nameščanju ustvarjajo programi. Vse te datoteke predstavljajo nepotrebno breme v računalniku in lahko je to razlog, da deluje počasi in čudno. Kot da bi v avtu vozili paleto opek in se čudili, kako da ne gre hitreje.

Najlažje je to nepotrebno datotečno kramo očistiti s pomočjo ukaza Čiščenje diska ali angleško Disk Clean Up. Najdete ga v meniju Start, pod Programi in Pripomočki (angl. Accessories), v meniju Sistemska orodja (angl. System Tools). Ta ukaz nam ponudi čiščenje vseh nepotrebnih datotek iz računalnika, pri tem pa je strah, da bi pobrisali kaj napačnega, povsem odveč, saj računalnik ne briše nobenih sistemskih datotek niti naših datotek. Nepotrebnih datotek je lahko po pol leta za več kot petsto MB ali celo en GB. S takim bremenom računalnik res ne more normalno delovati.

Ko smo tako očistili nepotrebne datoteke iz računalnika, pa je treba pognati še ukaz Defrag. Najdete ga na istem mestu kot prejšnji ukaz. Ta strne vse preostale datoteke na eno mesto, da lahko računalnik z njimi hitreje dela. Ukaz izvede optimizacijo datotečnega sistema, hkrati pa ga tudi pregleda in odpravi morebitne napake in nepravilnosti. Nujno je pognati oba ukaza, in sicer najprej Čiščenje diska in zatem še Defrag. Le tako je vzdrževanje računalnika lahko uspešno in učinkovito.

Redno vzdržujte svoj računalnik in skrbite zanj. Le tako vam bo lahko dolgo in uspešno služil. Dobri odnosi z njim so nujni, če naj se dobro razumeta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / petek, 12. januar 2024 / 11:06

Uvod v letošnje Okuse Škofjeloškega

Med 5. in 31. januarjem kulinarični navdušenci svoje brbončice lahko razvajajo na kulinaričnem festivalu Okusi Škofjeloškega.

Objavljeno na isti dan


Šport / nedelja, 11. november 2012 / 07:00

Rezultati 1., 2. in 3. lige državnega prvenstva v inline hokeju

1. liga (4. krog in 5. krog - odigran 9.11. in 10.11.): HK Prevoje : Kavke Kranj 5:2G&P Leščan Bl. Dobrava : HK Dinamiti Horjul 8:9 - kazenski streliHK Yeti Sl. Konjice : City...

Slovenija / nedelja, 11. november 2012 / 07:00

Pahor in Türk v drugi krog

Za sedaj sicer še neuradni rezultat predsedniških volitev je jasen: potreben bo drugi krog, v njem pa se bosta pomerila Borut Pahor in Danilo Türk.

Jesenice / nedelja, 11. november 2012 / 07:00

Zaplet na Jesenicah

Jesenice – Na okrajni volilni komisiji na Jesenicah je pred odprtjem volišč pred sedmo uro zjutraj prišlo do manjšega zapleta. Uslužbenka volilne komisije je namreč obtičala v po...

GG Plus / nedelja, 11. november 2012 / 07:00

Sam doma (1)

Najbrž večina od vas pozna film z naslovom Sam doma, ki kaže vragolije fantiča, ki je ostal sam doma. Slovenske verzije podobnega filma se ne spomnim, bi ga pa lahko posneli, saj znajo tudi naši...

Kranj / nedelja, 11. november 2012 / 07:00

Do popoldneva volila dobra tretjina

Kranj – Ob 16. uri je volišča v državi obiskalo 604.870 volivk in volivcev, torej 35,32 odstotka. Podobna je tudi volilna udeležba na Gorenjskem: v prvi volilni enoti je predsedn...