V Sloveniji je v prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje vključenih skoraj 460 tisoč ljudi. Zanimanje za zavarovanje bi bilo še večje ob večji donosnosti vloženega denarja.

Nizki donosi za vloženi denar

Hitrejši razvoj prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja ovira nizka donosnost vloženega denarja, zlasti v primerjavi z naložbami v vzajemne sklade in življenjska zavarovanja.

Po lani spremenjenem zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju se v Sloveniji lahko ukvarjajo s prostovoljnim pokojninskim zavarovanjem tudi tuje družbe in skladi. V Sloveniji se je lani razmerje med številom delovno aktivnih in številom upokojencev povečalo na 1,6, razmerje med povprečno pokojnino in plačo se ni spremenilo, povprečna starost novih prejemnikov pokojnin pa se je povečala na 58,9 leta.

Kranj - Če se bodo predvsem mlajši želeli izogniti bistvenemu znižanju življenjskega standarda po upokojitvi, bodo morali ob plačevanju premij za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje še dodatno varčevati. Ena od možnosti je varčevanje v okviru drugega pokojninskega stebra, to je prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje, s katerim se v Sloveniji ukvarjajo pokojninske družbe, zavarovalnice in vzajemni pokojninski skladi. Pomen tovrstnega zavarovanja v Sloveniji postopno narašča, v petletnem obdobju 2002–2006 se je po podatkih Banke Slovenije število vključenih v prostovoljno zavarovanje povečalo s 173.089 na 459.764 in obseg zbranega denarja z 99 na 783 milijonov evrov, še vedno pa se po razvitosti in naložbeni politiki ne more primerjati z državami evrskega območja. Delež zbranega denarja je ob koncu minulega leta v Sloveniji predstavljal 2,6 odstotka bruto družbenega proizvoda, na evrskem območju pa ob koncu predlanskega leta več kot 15 odstotkov.

Naložbena politika slovenskih izvajalcev prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja je v primerjavi z evropsko bistveno bolj konzervativna, ob koncu minulega leta so kar 87 odstotkov vsega denarja imeli v depozitih in dolžniških vrednostnih papirjih in le šest odstotkov v delnicah. Na evrskem območju je bilo razmerje bistveno drugačno, delež delnic je ob koncu predlanskega leta predstavljal 38 odstotkov vseh naložb. Konzervativnost naložbene politike, ki izvira iz zakonsko predpisane najnižje zajamčene donosnosti, se je lani kljub temu vendarle nekoliko zmanjšala, saj se je v naložbah povečal delež lastniških vrednostnih papirjev, enot vzajemnih skladov in tudi delež naložb v tuje vrednostne papirje. Zakonsko določena najnižja zajamčena donosnost, ki znaša 40 odstotkov povprečne letne obrestne mere za državne vrednostne papirje z dospelostjo nad enim letom, se je lani povečala na 1,44 odstotka, dejanska donosnost pa je bila dokaj nizka. Enota premoženja vzajemnih pokojninskih skladov je lani porasla za 3,3 odstotka oz. celo manj kot leto prej, donosnost v posameznih pokojninskih družbah in zavarovalnicah pa je znašala od 3,1 do 7,4 odstotka in je bila višja kot predlani.

 

»Zavedanje prebivalstva o pomembnosti dodatnega varčevanja za starost se bo v prihodnosti še povečevalo. Kolikšen delež si bodo mogli pri tem zagotoviti izvajalci prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja, je odvisno predvsem od njihove konkurenčnosti alternativnim finančnim naložbam – tretjemu stebru,« ugotavljajo v Banki Slovenije in dodajajo, da je ovira za hitrejši razvoj tovrstnega zavarovanja nizka donosnost vloženega denarja, zlasti v primerjavi z naložbami v vzajemne sklade in življenjska zavarovanja. Izvajalci bi morali ponuditi vlagateljem tudi bolj tvegane in donosne »produkte« brez zajamčenih donosov in jim omogočiti prehajanje med pokojninskimi načrti z različno tveganostjo naložbene politike.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 30. junij 2015 / 13:28

Oprostilna sodba za bivšega župana

Kranjsko okrajno sodišče je Tatjano Hudobivnik in Mohorja Bogataja, za katera je tožilstvo predlagalo pogojni zaporni kazni, oprostilo vseh obtožb.

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 29. maj 2009 / 07:00

Prvi tekmi bosta sodila sodnika iz Črne gore

Pred začetkom finalnega dela članskega državnega prvenstva.

Kranj / petek, 29. maj 2009 / 07:00

Dogodki pred evropskimi volitvami

Kranj, Tržič, Radovljica - Tudi ta teden so se kandidati za poslance v evropski parlament na različnih prireditvah predstavljali volivkam in volivcem. V ponedeljek je poslanka dr...

Bled / petek, 29. maj 2009 / 07:00

Proti novemu zaposlovanju

Sedem občinskih svetnikov je na župana naslovilo zahtevo za sklic izredne seje zaradi zaposlovanja v občinski upravi.

Mengeš / petek, 29. maj 2009 / 07:00

Danes praznujejo v občini Mengeš

Mengeš - Danes, 29. maja, na rojstni dan rojaka Janeza Trdine, bodo Mengšani s slavnostno sejo praznovali svoj štirinajsti občinski praznik. »Letošnje praznovanje je v znamenju š...

Prosti čas / petek, 29. maj 2009 / 07:00

Praznik glasbe in veselja v Preddvoru

Ta konec tedna bo Preddvor v znamenju Praznika glasbe in veselja, ki ga v sodelovanju z Občino Preddvor prireja Agencija Media butik.