Podjetniške ideje mladih
Učenci OŠ Toneta Čufarja so se lotili organizacije nogometnega turnirja, učenci OŠ Prežihovega Voranca prodaje božično-novoletnih voščilnic, učenke OŠ Koroška Bela pa priprave otroških delavnic za najmlajše.
Podjetniški krožki danes predstavljajo že uveljavljeno obliko podjetniškega usposabljanja mladih v osnovnih šolah po Sloveniji. Za projekt, ki ga na Razvojni agenciji Zgornje Gorenjske letos izvajamo že sedmo leto zapored, je značilen predvsem poudarek na pridobivanju praktičnih izkušenj s področja podjetništva. Sedmega junija smo v prostorih Ragorja z Osnovnošolskim podjetniškim forumom uspešno zaključili tudi niz krožkov v šolskem letu 2006/2007. Letos je sodelovalo sedem šol zgornje Gorenjske, in sicer: OŠ Toneta Čufarja Jesenice, OŠ Prežihovega Voranca Jesenice, OŠ Koroška Bela, OŠ 16. decembra Mojstrana, OŠ Josipa Vandota Kranjska Gora, OŠ prof. dr. Josipa Plemlja Bled ter OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica. Jeseniško občino so kot mladi podjetniki zastopali naslednji učenci: z OŠ Toneta Čufarja Maša Tišlar Midžan, Kim Seničak, Ivana Dankova, Tea Žalec, Neža Pogačnik, Nina Šere, Maja Peulja, Anja Ališič, Dino Bečarević, Edvin Omić, Jaka Šmid, Ervin Mecavica. Z OŠ Prežihovega Voranca: Meldina Čehić, Alja Kovač, Zinka Mustafagić, Altrita Taqi, Erazem Rant, Ajdin Grbić. Z OŠ Koroška Bela pa Lea Balić, Seniha Biševac, Urša Bohinc, Saša Džever, Ema Okić. Podjetniški krožki na vseh treh šolah so delovali pod mentorstvom Petre Dabič. Učenci OŠ Toneta Čufarja so se skozi leto posvečali izdelavi poslovnega načrta organizacije nogometnega turnirja, učenci OŠ Prežihovega Voranca so si za svojo poslovno idejo izbrali prodajo božično-novoletnih voščilnic, medtem ko so se učenke OŠ Koroška Bela osredotočile na otroške delavnice za najmlajše.
Skozi podjetniški krožek so mladi podjetniki v okviru zastavljenega projekta izvedli tržno raziskavo ter določili organizacijo in potrebna sredstva za izvedbo projekta. Naredili so načrt trženja, predstavili ekonomiko podjetja, terminski načrt in kritična tveganja. Ob koncu krožka so vse pridobljene informacije povzeli v mini poslovnem načrtu – kot rezultatu celoletnega dela. Učencem OŠ Prežihovega Voranca je uspela tudi dejanska realizacija ideje, ki je mlade nagradila tudi z manjšim zaslužkom.
Številne ideje, ki se nam porajajo iz dneva v dan, se navadno prav tako hitro razgubijo, kot se pojavijo. Cilj projekta podjetniških krožkov je ustvarjanje preskoka med idejami, s katerimi se človek srečuje, in njihovo realizacijo. Mladi v okviru podjetniških krožkov tako že v rosnih letih spoznavajo načine, kako izkoristiti svoje potenciale ter interese spremeniti v dobičkonosne posle.