Lesena hiša, ki lahko plava
V lukovškem podjetju Cibos so realizirali inovacijo slovenske lesene gradnje in pred dnevi izdelali prvo plavajočo mobilno leseno hišo pri nas.
Kamnik - Inovativno mobilno enoto so v svoji proizvodni delavnici v Srednji vasi pri Kamniku te dni realizirali v sodelovanju s projektantskim podjetjem Pillar in arhitektom Andrejem Milovanovič, ki je te modularne bivalne enote intenzivno razvijal zadnja tri leta.
»Posebnost tega v celoti lesenega objekta je v tem, da je prestavljiv, torej mobilen, in izveden tako, da bo ob morebitnih poplavah plavajoč. Popolnoma vidna lesena notranjost in mizarsko izdelana zunanjost v leseni macesnovi fasadi nista oviri, da bo objekt v primeru poplave zaradi spodaj vgrajenih kesonov z zrakom splaval, a zaradi fiksiranih jeklenih stebrov obstal na isti lokaciji. Ko bo voda odtekla, se bo objekt spet spustil na tla. Takšni objekti imajo lahko pisarniško, gostinsko ali celo stanovanjsko namembnost, omejitev je le v velikosti, da ga lahko še naložimo na priklopnik. Možno pa je večje enote postaviti iz manjših enot, ki sestavljajo posamezne prostore, in katere nato na lokaciji sami sestavimo v celoto kot lego kocke. Objekt ima tako lahko tudi dve etaži in zelo razgibano zasnovo,« nam je novost v leseni gradnji predstavil Miha Bogataj, prokurist v družinskem podjetju Cibos, kjer se s projektiranjem hiš ukvarjajo že dvajset let.
Zadnjih nekaj let so znani po izdelavi pasivnih hiš Ekoart; med drugim so jo na Križu pri Komendi postavili tudi znanemu alpinistu in gorskemu vodniku Marku Prezlju. Naročnika za prvo leseno plavajočo hišo so našli pred Postojnsko jamo, kamor so minuli teden odpeljali 4,5 x 7 metrov velik objekt, v katerem bodo v prihodnjih dneh uredili kavarno. Od zasnove do pridobitve gradbenega dovoljenja je zaradi vseh potrebnih dovoljenj glede infrastrukturnih priklopov in soglasij o dostopu preteklo leto dni, za samo izdelavo so v delavnici potrebovali 45 dni, objekt pa so na že pripravljene temelje postavili v pičlih 45 minutah.
»Izkušnje, prostor in kapacitete, da tak objekt v celoti na ključ izdelamo v notranjosti, zdaj imamo, zato si vsekakor želimo čim več naročil. Tudi vstop na tuje trge je mogoč,« je optimističen Bogataj, ki je s povpraševanjem Slovencev po lesenih gradnjah zadovoljen. Z naročili so v tem obdobju namreč polno zasedeni.