Najbolj seksi organ telesa

Doc. dr. Mateja de Leonni Stanonik iz Poljanske doline je doktorica medicine, dipl. univ. germanistka, dipl. univ. biologinja, dipl. univ. psihologinja, magistra psihologije, doktorica znanosti v nevroznanosti. Študirala je na univerzah SUSOM, ETSU in Univerze v Tennessiju. Delala je kot »Associate Professor« radiologije na Univerzi Tennessee, Fakulteti za medicino, kjer je opravila podoktorski staž v Nevroradiologiji na Inštitutu za radiologijo in nuklearno medicino ter kot profesorica psihologije na Oddelku za psihologijo na Univerzi Tennessee. Mateja de Leonni Stanonik se občasno ukvarja s prevajalstvom; opravljala je funkcijo prevajalke v sedmih jezikih pri Organizacijskem komiteju za olimpijske igre na letnih olimpijskih in paraolimpijskih igrah leta 1996 v Atlanti ter s pisanjem poezije, ko jo objavlja predvsem v slovenskih revijah. Doc. dr. de Leonni Stanonik je podpredsednica Slovenskega svetovnega kongresa za Čezmorske dežele in častna generalna konzulka Republike Slovenije v ZDA.

Po letu in pol odsotnosti se spet vračam v predrago Poljansko dolino. Tokratna vrnitev mi je še toliko bolj dragocena, ker sem ob spremljanju in zdravljenju Martina Strela na reki Amazonki kot edina članica ekipe skorajda izgubila svoje življenje. Izkazalo se je, da je sreča pogumnim naklonjena. Poleg življenjske izkušnje v amazonskem pragozdu, pa obstaja tudi oseba, ki je v zadnjem letu popolnoma spremenila način mojega razmišljanja.

Prof. dr. Rifat Latifi, dr. med., profesor kirurgije na univerzi v Arizoni in svetovno priznani travmatolog, ki je vodil mednarodni virtualni team strokovnjakov v ekipi za Telemedicino na Amazonki. Prof. Latifi se je nedavno tega sprehajal po Tirani, kjer ga je na ulici ustavila televizijska ekipa. Novinarka je prof. Latifi vprašala, katere ženske so mu bolj pri srcu, črne ali tiste svetlih las? Prof. Latifi je brez pomisleka takoj odgovoril: »Odvisno od tega, kakšne možgane imajo!?«

Po letu in pol odsotnosti imam občutek, da ljudi vedno bolj zanima človeška narava, da se stopnja ozaveščenosti o procesih v možganih, ki so odgovorni za naše vedenje, za naše duševno in fizično zdravje, hitro zvišuje. To je za pozdraviti, saj je le znanje glavno orožje, ki ga lahko uporabimo, ko se znajdemo v težavah, še posebej v težavah z zdravjem. Kot nevroznanstvenico me večkrat sprašujejo, v čem je skrivnost človeške narave, kaj se zgodi v možganih, ko se zaljubimo, itd. V resnici o delovanju možganov vemo neprimerno več danes, kot smo pred nekaj desetletji. Še do nedavnega je znanje o možganih prihajalo iz različnih ved, ki so se ukvarjale z raznimi aspekti proučevanja možganov.

Nekaj zdravnikov znanstvenikov, psihologov ter filozofov pa je ugotovilo, da le analize ne bodo pripeljale do kakšnih bolj pomembnih spoznanj o možganskih funkcijah, zato so ustvarili novo vedo, ki se imenuje kognitivna in afektivna nevroznanost. To je multidisciplinarna veda, ki povezuje psihiatrijo, nevrologijo, etologijo (evolucijsko psihologijo), molekularno biologijo, biokemijo, genetiko, filozofijo, itd. Njen cilj je razumeti delovanje možganov - kako zaznavamo, spoznavamo, usmerjamo pozornost, se spominjamo, pozabljamo, razmišljamo in čustvujemo. Mislim, da je velika prednost nevroznanosti poleg uporabe metode analize, da uporablja znanje in sodobno tehnologijo slikanja možganov, filozofijo in druga področja, ter tudi v obliki sinteze poskuša holistično razumeti delovanje možganov. V nevroznanosti izhajamo iz osnovne teze, da so možgani biološka podlaga duševnosti, najpomembnejši cilj pa je razumevanje in razjasnitev povezave med zavestjo in umom (mind), vedenjem (behavior) in možgani (brain).

Osebno me še najbolj zanima nerazumljena povezava med možgani in umom. V sklopu postavljanja teoretičnih hipotez se pri svojem delu s pacienti in v raziskovanju sprašujem: Na kakšen način lahko molekule, iz katerih so zgrajene celice v možganih, pretvorijo različne atome v okus, vonj, glasove, skrbi, strah, razočaranja, bolečine, orgazme ali strasti? Ne da bi se tega zavedali, se v naših možganih vsak trenutek dogajajo čudeži, ki nam obarvajo svet. Nekako tako je prof. Latifi pojasnil svoj odgovor novinarki, ne glede na to ali ima ženska črne, blond lase, ali pa nekaj vmes, všeč nam je tista oseba, katere možgani se nam zdijo seksi.

Vsem domačim, prijateljem, vsem državljanom Slovenije bi rada ob prazniku neodvisnosti iskreno čestitala in zaželela vsestranski napredek in blaginjo naše države. Spomnimo se, da nimamovsi takšne sreče, da bi živeli v svoji neodvisni državi. Ob tej priložnosti zato uradno pozivam slovenske in svetovne oblasti, da se zavzamejo za čimprejšnjo neodvisnost Kosova.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 29. junij 2007 / 07:00

Dom veteranov v Radovljici

Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Radovljica - Jesenice se je razveselilo novih prostorov.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / nedelja, 26. oktober 2014 / 00:59

Moj moto je sodelovanje

Tako pravi novi župan Kranja Boštjan Trilar, ki se je odločil, da je skupaj z gibanjem Več za Kranj pripravljen prevzeti odgovornost za razvoj gorenjske metropole, mnogi pa so ga pri tem podprli.

Cerklje na Gorenjskem / nedelja, 26. oktober 2014 / 00:56

RTC Krvavec bi kupila občina

Občina Cerklje, ki turizmu posveča vse več pozornosti, v prodaji RTC Krvavec vidi veliko priložnost. Župan bo svetnike skušal prepričati o nakupu t. i. nujnega deleža, od sodelovanja pa bi lahko velik...

Slovenija / sobota, 25. oktober 2014 / 23:18

Ure za eno uro nazaj

V noči s sobote na nedeljo bomo prešli nazaj na srednjeevropski pasovni čas. Ob treh ponoči bomo urine kazalce pomaknili za eno uro nazaj, na drugo uro. Noč bo torej eno uro daljša.

Kranjska Gora / sobota, 25. oktober 2014 / 23:02

Umrl je Stanko Košir

Gozd - Martuljek – V petek, 17. oktobra 2014, je v starosti 97 let umrl Stanko Košir, častni občan Kranjske Gore, doma iz Gozda - Martuljka. Še konec lanskega leta je izdal svojo štirinajs...

Kultura / sobota, 25. oktober 2014 / 23:00

Jenkova nagrada Anji Golob

Prestižno nagrado za najboljšo pesniško zbirko zadnjih dveh let je prejela pesnica Anja Golob za zbirko Vesa v zgibi. Nominiranci obiskali tudi rojstni kraj pesnika Sorškega polja.