Krompir ogroža plesen
Če bodo kmetje krompir uspeli zaščititi pred plesnijo in koloradskimi hrošči, se nam obeta dobra letina.
Komenda – Kmetijski inštitut Slovenije je minuli petek pripravil tradicionalni Dan krompirja, ki se ga je v poskusnem centru za krompir v Mostah pri Komendi in na poskusnih poljih v okolici tudi letos udeležilo blizu petdeset strokovnjakov iz različnih institucij in izobraževalnih ustanov ter tudi nekaj kmetov.
Srečanje, ki ga vsako leto pripravijo dvakrat, najprej spomladi, ko krompir cveti, nato pa še jeseni, ko je čas za oceno letine, se je med slovenskimi pridelovalci krompirja že dobro prijelo. Udeleženci so si pod vodstvom strokovnjakov z inštituta najprej ogledali selekcijske nasade krompirja domačih sort v Grobljah pri Domžalah, program žlahtnjenja krompirja in naknadno kontrolo semenskega krompirja, nato pa v okolici Komende še poskusno polje, nove sorte in križance. Poleg spoznavanja novih sort in njihovih lastnosti pa je namen srečanja tudi obveščanje pridelovalcev in svetovalcev o težavah, ki vsako leto prizadenejo krompir, in o prepoznavanju kritičnih situacij na terenu.
»Letos se pri krompirju pojavljajo kar hudi problemi. Nasadi sicer večinoma izgledajo lepi, a vreme z veliko dežja že povzroča težave, saj nasade napada krompirjeva plesen. Kmetje so marsikje zamudili s škropljenjem, zato morajo biti še posebej pozorni, saj se plesen zelo hitro širi in polje lahko v le nekaj dneh postane povsem rjavo. Če je plesen že prisotna, je treba krompir redno škropiti, upoštevati navodila prognostične službe in uničiti vsa žarišča, a plesni, ki se je že močno razširila, ni več mogoče odstraniti, zato je ključno, da jo v svojih nasadih preprečimo. Zato pa je treba krompir pametno in pravilno s škropivi zaščititi že prej,« opozarja Peter Dolničar, dolgoletni strokovnjak za krompir, zaposlen na Kmetijskem inštitutu Slovenije.
Poleg krompirjeve plesni, ki se kaže v rjavih pegah na površini in belih lisah na spodnji strani listov, pa so zaradi mile zime letošnji sovražnik krompirja tudi koloradski hrošči. »Sicer pa se nam obeta solidna letina, kar se je pokazalo že pri zgodnjih sortah, ki so bile zaradi tople pomladi letos bolj zgodnje kot običajno,« napoveduje Dolničar in dodaja, da je med slovenskimi kmeti še vedno najbolj priljubljena stara rdeča sorta krompirja desire, ki je med približno tridesetimi najbolj pogosto sajenimi sortami pri nas zastopana s kar štiridesetimi odstotki. Na poskusnih poljih v okolici Komende, od koder prihaja nekaj največjih slovenskih pridelovalcev krompirja, vsako leto zasadijo približno sedemdeset različnih sort.