V Strahinju se je zbrala množica kmetov iz Avstrije, Italije in Slovenije.

Kmetje treh dežel v Strahinju

Drugo srečanje slovenskih kmetov iz Avstrije, Italije in Slovenije je gostila občina Naklo.

Strahinj – V nedeljo je potekalo drugo srečanje slovenskih kmetov treh dežel, ki so ga pripravili Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Občina Naklo in Biotehniški center Naklo. Dopoldan so bili gostje pri maši v cerkvi sv. Petra v Naklem. Sledil je ogled Biotehniškega centra v Strahinju, kjer je bila po kosilu slovesnost. V kulturnem sporedu so sodelovali pevci z Breznice, Polonca Toman na citrah, folklorna skupina DU Naklo in dijaki domače šole.

Zbrane je pozdravil župan Občine Naklo Janez Štular. Ob predstavitvi občine je poudaril, da je kljub majhnosti razvito tudi kmetijstvo. Predsednik KGZ Slovenije Peter Vrisk je izpostavil potrebo po razvijanju dopolnilnih dejavnosti na naših kmetijah. Kot je dejal, se zbornica in kmetijsko ministrstvo že pripravljata na predsedovanje EU. Več pozornosti bodo namenili tudi stikom z zamejstvom. Predsednik Skupnosti južno koroških kmetov Štefan Domej je izrazil željo po širšem sodelovanju med kmetijskimi šolami. Obenem je povabil Slovence na Kmečki praznik 29. julija 2007 v Šentprimož v Podjuni. Tajnik Slovenske kmečke zveze iz Trsta Edi Bukavec je ugotovil, da kmetijstvo lahko prispeva k ohranitvi teritorija in manjšine na njem. On je obvestil zbrane, da bodo v Benečiji veseli obiska iz Slovenije ob prazniku kostanja oktobra letos. Misli gosta je dopolnil predsednik Državnega sveta RS Janez Sušnik. Zavzel se je za napredek kmetijstva in enakovredno vrednotenje poklica kmeta, če hočemo ohraniti podeželje. Pohvalil je šolo, ki vzgaja mladi rod za delo v kmetijstvu. Kot je priporočil Bojan Homan iz državnega odbora za kmetijstvo, je treba pomagati šoli pri pridobitvi statusa kmetijske gimnazije. Branko Ravnik iz direktorata za kmetijstvo je zagotovil, da bo ministrstvo še naprej podpiralo tudi sodelovanje z zamejstvom. Za pomoč pri organizaciji letošnjega srečanja in udeležbo se je vsem zahvalil Janez Šebat iz Smokuča.

 

 

                 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 23. junij 2015 / 15:20

Kolesarji v Škofji Loki dan pred odločitvijo

Škofja Loka – V nedeljo se je v Novem mestu končala kolesarska dirka Po Sloveniji, ki se je tudi v 22. izvedbi ustavila na Gorenjskem. Start druge etape s ciljem v Kočevju je bil v petek v...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 21. oktober 2008 / 07:00

Delnice Abanke na borzo

Abanka Vipa je pri Ljubljanski borzi vložila zahtevo za uvrstitev delnic na borzo.

Slovenija / torek, 21. oktober 2008 / 07:00

Njeno veličanstvo kraljica Elizabeta II. v Sloveniji

Na letališče Jožeta Pučnika sta v torek popoldne pripotovala britanska kraljica Elizabeta II. in njen soprog princ Philip, vojvoda Edinburški.

Gospodarstvo / torek, 21. oktober 2008 / 07:00

Neomejeno jamstvo do konca leta 2009

Ljubljana - Vlada je sprejela predlagane spremembe in dopolnitve zakona o bančništvu, s katerimi uvaja neomejeno jamstvo za neto bančne vloge. Neomejeno jamstvo naj bi zaenkrat v...

Gospodarstvo / torek, 21. oktober 2008 / 07:00

Štefka Pavlin kmetica leta

Zveza kmetic Slovenije je za kmetico leta razglasila Štefko Pavlin s Police.

Zanimivosti / torek, 21. oktober 2008 / 07:00

Najlepše hiše v občini Tržič

V letošnjem izboru sta največ točk dobila Aljana in Uroš Meglič za hišo v Dolini. Podelitev priznanj bo decembra.