Kranj živi s športom in kulturo
Na zadnji seji mestnega sveta so svetniki razpravljali o novi knjižnici, letnem programu športa, lokalni turistični službi, pomoči na domu in nezdružljivosti funkcij.
Novo Osrednjo knjižnico Kranj v prostorih Globusa bo kranjska občina po sistemu »na ključ« prevzela novembra leta 2008, približno pol leta kasneje, kot je bilo najprej predvideno. Do zamika bo prišlo zato, ker so svetniki k osnovni pogodbi izglasovali še nekaj sprememb, med večjimi je nakup dodatnih kvadratnih metrov površine. Skupna površina knjižnice bo po novem znašala dobrih 5000 kvadratnih metrov. Pogodbena vrednost projekta se bo s tem povečala za 208.269,61 evra, kar pomeni skupaj 6.445.951,57 evra. »Z investitorjem smo se pogodili, da bomo dodatnih 400 kvadratnih metrov plačali po 40 odstotkov nižji ceni od pogodbene,« je povedal podžupan Igor Velov. Ker je objekt arhitekturna dediščina Edvarda Ravnikarja, bo investitor (IC Dom s partnerjema Primorjem Ajdovščina in Globus trgovino) fasado rekonstruiral le v najpomembnejših elementih; ti bodo prispevali k lepšemu videzu in bodo prepuščali več svetlobe. Novi Globus bo dobil knjižnico, trgovine višjega cenovnega razreda, novo poslovno tretjo etažo in kavarno na strehi objekta.
Svetniki so na majski seji Sveta Mestne občine Kranj sprejeli tudi Odlok o organizaciji in delovnem področju občinske uprave Mestne občine Kranj. »Odlok ne bo povzročil finančnih posledic, gre za le boljšo organizacijo dela v občinski upravi,« je povedal župan Damijan Perne. Sprejeli so tudi osnutek Odloka o lokalni turistični službi v občini in letni program športa. V občinskem proračunu za 2007 je za razvoj športa in rekreacije namenjenih 2.650.949,82 evra. Največja letošnja športna pridobitev bo montažna večnamenska dvorana s pokritim drsališčem. Še nekaj zanimivih podatkov: po številu kategoriziranih športnikov na tisoč prebivalcev je Kranj na prvem mestu med slovenskimi občinami. V kranjski občini je status mednarodnega in svetovnega razreda v letu 2006 doseglo 59 športnikov, kar nas v državnem merilu uvršča na drugo mesto (za Ljubljano).
Občina subvencionira ceno storitve pomoči na domu, ki jo izvaja Dom upokojencev Kranj. Na seji so svetniki dali soglasje k predlagani ekonomski ceni storitve v višini 12,90 evra. Občina zagotovi 64,80-odstotno subvencijo k ceni, kar pomeni, da je cena za uporabnika na uro opravljene storitve 4,17 evra. Cena urne postavke za uporabnika ob nedeljah je 5,84 evra, na dan državnega praznika in dela prostega dne 6,26 evra in cena za prevožen kilometer 0,77 evra. Povpraševanja po pomoči na domu je vse več, konec leta 2006 so imeli 96 oskrbovancev.
Na majski seji je predsednik Nadzornega odbora (NO) Štefan Kadoič podal odstopno izjavo z naslednjo vsebino: »Ker sem predsednik Nadzornega odbora Mestne občine Kranj in hkrati tudi član sveta Krajevne skupnosti Primskovo, kar predstavlja nezdružljivost opravljanja funkcij, odstopam kot član in podpredsednik Krajevne skupnosti Primskovo.« Problematika o nezdružljivosti funkcij je bila tudi posebna točka dnevnega reda. Svetniki so z 18 glasovi za, 7 proti in 1 vzdržanim sprejeli sklep svetnika Branka Grimsa. Ta pravi, da je član in predsednik NO MOK Štefan Kadoič tudi po preteku treh mesecev, kar je maksimalni rok, da se odloči za eno od funkcij, še vedno opravljal obe po zakonu nezdružljivi funkciji. »37. a člen Zakona o lokalni samoupravi govori o tem, da je v tem primeru treba mandat člana nadzornega odbora vrniti,« je povedal Grims. »Poiskali bomo neodvisno strokovno mnenje o tem, ali mandat v nadzornem odboru samodejno preneha po treh mesecih, ali pa moramo v zvezi s tem voditi poseben postopek,« je povedal podžupan Igor Velov.