Menedžerke so za ravnovesje
"Minili so časi, ko so ženske stale v ozadju," je bil le eden izmed sloganov, v znamenju katerega so se sestale slovenske menedžerke.
Bled – V torek je v IEDC-Poslovni šoli Bled potekala že sedma strokovna konferenca Odličnost managerk, ki jo je organiziralo podjetje Planet GV in Sekcija managerk pri združenju Manager. Vodilna tema letošnje konference z uglednimi domačimi in tujimi gosti je bila renesansa globalnega gospodarstva. O tem, zakaj se zaradi globalizacije moramo podrejati sedmim revolucijam, v katerih se danes vrtinči svetovni denar, hkrati pa iskati konkurenčne prednosti čisto blizu sebe, v podjetništvu in kulturi svojih sosedov, je govoril dr. Maks Tajnikar, dekan Ekonomske fakultete v Ljubljani; o znanosti kot temelju gospodarskega razvoja je spregovorila dr. Aleksandra Kornhauser, ambasadorka znanosti in direktorica Mednarodnega centra za kemijske študije, svoje izkušnje iz delovanja v globalnem okolju pa bo delila Laurence Danon, članica ustanovnega odboraWomen's Forum for the Economy and Society, ki se kosa s slavnim gospodarskim forumom v Davosu. Celodnevno konferenco so popestrili tudi z dvema vročima stoloma, strokovni del pa zaključili z omizjem z zgovornim naslovom 'Kako prebiti stekleni strop, kako stekleno steno?' Po odzivih in izjavah udeleženk sodeč, je bil strokovni del konference med 9. in 17. uro zelo zanimiv in je potekal v izredno prijaznem razpoloženju.
Po 17. uri sta se začela slavnostni in nato še družabni del, na katerem so podelili kar tri vrste priznanj: častno priznanje za dosežke na področju ženskega menedžmenta Artemida 2007, revija Manager pa je tudi letos na podlagi anket med bralci razglasila najvplivnejše in najbolj spoštovane ženske v poslovnem svetu. Priznanje Artemida (priznanje je poimenovano po grški boginji, ki je navadno upodobljena z lokom in puščico, kar simbolizira ljubezen in odločnost, ki sta ključni lastnosti za vodilne) so letos prejele Jožica Rejec, predsednica uprave Domela Železniki, Tanja Tuš, direktorica Engrotuš Celje, Tatjana Vošinek Pucer, predsednica uprave Emona Obala Koper, ter Biljana Weber, generalna direktorica IBM Slovenija in držav JV Evrope. Za najvplivnejšo žensko v poslovnem svetu je bila razglašena Andrijana Starina Kosem¸ nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo, za najbolj spoštovano pa direktorica Trima Trebinje Tatjana Fink. V priložnostnih nagovorih je bilo slišati poziv k temu, da je napočil čas, ko se naj tudi v slovenskem menedžmentu ustvari naravno ravnovesje s tem, da bo polovica žensk. Po podelitvi priznanj smo dr. Jožico Rejec, predsednico uprave Domela, povabili k pogovoru.
Kaj vam pomeni prejeto priznanje?
»Priznanje mi pomeni veliko, zelo sem ga vesela, pomeni mi spodbudo pri vztrajanju, razmišljanju in pogumnih odločitvah, ki so potrebne.«
Kmalu bo minilo leto, odkar ste prevzeli vodenje Domela. Kako se počutite ne tem mestu?
»Počutim se vsekakor bolje kot na začetku. Bolje se znajdem in prve spremembe počasi že dobivajo svojo podobo.«
In kakšno je sodelovanje z verjetno pretežno moškimi v upravi?
»Res so, razen direktorice finančnega dela, sami moški, vendar sem tega navajena že iz dosedanjega dela. Za delo in ustvarjalnost ni pomemben spol, prav ta komplementarnost pa lahko celo da še boljše rezultate.«
Nedavno se je razrešilo vprašanje lastništva družbe, ki jo vodite. Po vaših željah. Ste zadovoljni?
»Da, sem zadovoljna, hkrati pa je to še en večji izziv in motivator za zares odgovorno, samostojno, ustvarjalno in pogumno delo.«
Kaj menite o današnjem srečanju slovenskih menedžerk?
»Na tovrstnem srečanju sem bila prvič. Bilo je zanimivo, prijetno in odkrito.«