dr. Urška Repnik

Uživa v raziskovalnem delu

Urška Repnik (SD), novinka v politiki, sicer doktorica znanosti, ki je podoktorsko izpopolnjevanje opravila na Nizozemskem.

Se lahko za začetek na kratko predstavite?

»Rodila sem se 4. decembra 1974 v Ljubljani, stanujem v Medvodah. Po poklicu sem biologinja, zaključila sem tudi podiplomski študij biomedicine. Trenutno sem zaposlena kot raziskovalka na Inštitutu Jožef Stefan.«

 

Kako to, da ste se odločili za vstop v politiko?

»Aktivno sem začela delovati v politiki šele z izvolitvijo v občinski svet. Socialni demokrati so me lansko pomlad povabili, da bi nastopila na njihovi kandidatni listi. Izziv sem sprejela, ker z vključitvijo v javno politično dogajanje lahko resnično nekaj spremenim, za razliko od razpravljanja o aktualnih vprašanjih s kolegi.«

 

Kakšna mora biti po vaše dobra svetnica?

»Dobra svetnica naj bo po značaju načelna, odločna in vztrajna, sicer pa čim bolj neodvisna od občinskih delovnih teles in občinskega denarja, tako da lahko zares samozavestno izraža svoje mnenje. Delovati mora odgovorno v smislu celostnega razvoja celotne občine in s tem presegati izrazito lokalne ali osebne interese. Odgovorna svetnica s profesionalno držo bo vedno zagovarjala koristi občine, tudi ko bo zato morala nasprotovati kolegom iz svetniške skupine ali osebnim prijateljem.«

 

Kaj v Medvodah najbolj pogrešate in kako bi to rešili?

»Želim si, da bi občina spodbujala sodelovanje občanov v različnih društvih in na različnih prireditvah, ter jim dala več možnosti za posredovanje pobud in sooblikovanje politike urejanja prostora. Verjamem namreč, da so naša največja priložnost prav ljudje, ki tu živijo. Za boljšo organizacijo in koordinacijo posameznih dejavnosti (npr. turistične in mladinske) bo potrebno ta področja profesionalizirati. Menim, da je središče Medvod iz okoliških naselij z izjemo z avtomobilom slabo dostopno, kar predstavlja problem zlasti mladim in starejšim. Zato bi morali poskrbeti za varne kolesarske steze in morda manjši avtobus, ki bi s krožno potjo povezoval okoliška naselja in zdravstveni dom, banko, trgovinski center itd. Uredila bi pot ob reki Sori, ki bi bila namenjena sprehajalcem, tekačem, rolkarjem in kolesarjem, ter bi Medvode sčasoma povezala z Ljubljano in Škofjo Loko.«

 

Vaše pozitivne in negativne lastnosti?

»Moje poglavitne pozitivne lastnosti so načelnost in močna volja. Na provokacijo in neutemeljene očitke se pogosto odzovem zelo čustveno, kar slabi mojo pogajalsko pozicijo. Ob javnem nastopanju imam sicer še vedno precej treme.«

 

Kako preživljate prosti čas?

»Prostega časa nimam veliko. Raziskovalno delo je pač takšno, da se pravzaprav nikoli ne konča. Ko ne delam v laboratoriju, razmišljam o dosedanjih rezultatih, snujem nove ideje in hipoteze, ter načrtujem nove poskuse. In ker v tem uživam, počnem to večino svojega časa. Ko potrebujem sprostitev, grem v naravo, najraje v gozd.«

 

Na kateri dosežek v vašem življenju ste najbolj ponosni?

»Bila sem nagrajena za izredno visoko povprečno oceno na dodiplomskem študiju, postala sem doktorica znanosti in podoktorsko izpopolnjevanje opravila na Nizozemskem. Vsi ti dosežki so rezultat trdega dela in sem nanje zato ponosna. Vendar pa je moja filozofija takšna, da so cilji, ki jih imam danes, jutri, ko jih bom uresničila, le osnova za nove cilje. Naloge in obveznosti mi ne pomenijo ovir, temveč izziv. Sliši se enostavno, vendar pa sem potrebovala veliko časa, da sem resnično začela razmišljati pozitivno. S tem sem postala bolj sproščena, srečnejša in močnejša. Zato je to moj največji dosežek.«

 

Še nekaj o aktualnem dogajanju. V kateri pokrajini naj bodo Medvode?

»Delitvi Slovenije na pokrajine nisem naklonjena, še posebej ne po predlogu štirinajst pokrajin. Ne glede na izračune, ne verjamem, da bi pokrajine lahko delovale racionalno in razvojno bistveno bolj uspešno. Mislim, da bi bilo bolje, da bi vse sile in denar takoj usmerili v razvoj in vsebino, namesto v sprejemanje zakonodaje in ustanavljanje številnih pokrajinskih uradov, ki sami po sebi še ne bodo prinesli pozitivnih sprememb. Vsekakor se bom zavzemala, da bodo Medvode del Osrednjeslovenske pokrajine, skupaj z območjem mestne občine Ljubljana. Z mestom Ljubljana smo življenjsko tesno povezani, veliko več ljudi hodi na delo in v šolo v Ljubljano kot v Kranj ali Škofjo Loko.«

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / ponedeljek, 13. julij 2015 / 11:34

Novo začasno vodstvo Konjeniške zveze Slovenije

Ljubljana – Na volilni skupščini Konjeniške zveze Slovenije (KZS) konec junija so delegati razrešili dosedanjega dolgoletnega predsednika Bogomirja Vnučca, podpredsednika, člane upravnega odbora, č...

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 10. februar 2022 / 16:14

Najboljši so bili kranjski dijaki

Na Fakulteti za organizacijske vede (FOV) v Kranju so v januarju pripravili že tradiconalno tekmovanje v reševanju študije primera.

Kranj / četrtek, 10. februar 2022 / 16:14

Dograjujejo kolesarsko povezavo

Kranj – Prejšnji teden so začeli graditi manjkajočo kolesarsko infrastrukturo na povezavi Športni Park Kranj–Avtobusna postaja Kranj. Gradnja manjkajoče infrastrukture za kolesarje in pešce ter kom...

Gospodarstvo / četrtek, 10. februar 2022 / 16:09

Komendska matica v knjigi rekordov

Komenda – Podjetje Matica MB je pred svojimi poslovnimi prostori v komendski poslovni coni aprila 2020 postavilo matico, ki v širino meri več kot štiri, v višino pa 3,6 metra in tehta 2600 kilogram...

Razvedrilo / četrtek, 10. februar 2022 / 16:07

Že štiri tisoč oddaj

Oddaja Dobro jutro že dvajset let lepša jutra številnih televizijskih gledalcev. Ustvarjalci so doslej pripravili že več kot štiri tisoč oddaj, ob tem pa se srečujejo z različnimi izzivi ...

Zanimivosti / četrtek, 10. februar 2022 / 16:06

Grad, kjer so počitnikovali literati in umetniki

Medobčinski muzej Kamnik je šestdesetletnico delovanja zaokrožil z izdajo publikacije o zgodovini dvorca ali, kot ga Kamničani bolje poznajo, gradu Zaprice. Predstavitev je svoje mesto našla tudi na s...