Ana Barle in Alja Premože z nagrajeno nalogo

Bronasti mladi raziskovalki

Ana Barle in Alja Premože z OŠ Preska sta za raziskovalno nalogo Povabilo na ples na državnem tekmovanju mladih raziskovalcev dobili bronasto Sovico.

Preska – Devetošolki na OŠ Preska Ana Barle in Alja Premože sta se s plesi začeli seznanjati že v lanskem šolskem letu v sklopu izbirnega predmeta Ples, ko sta izdelovali seminarsko nalogo. »Mentorica Darinka Verovšek je bila takrat precej navdušena nad nalogo in je predlagala, da bi izdelali raziskovalno nalogo o plesih,« je povedala Ana. Naloga, ki je bila na državnem tekmovanju mladih raziskovalcev nagrajena z bronasto Sovico v kategoriji etnologija, je nastajala več mesecev pod mentorstvom Darinke Verovšek in somentorstvom Tatjane Gulič.

Devetošolki sta obdelali različne slovenske plese in noše od samih začetkov pa vse do danes. »Kako so Slovenci plesali ob naselitvi, se ne ve. Postopoma so prevzemali plese sosednjih narodov ali pa le določene prvine,« je pojasnila Ana, Alja pa nadaljevala: »V 16. stoletju so bile, na primer, značilne dude. Prav škoda je, da se nekatere stvari niso ohranile.« Kljub temu sta med raziskovanjem izvedeli veliko zanimivosti, saj sta, kot pravita, pred tem nekoliko bolje poznali le gorenjske plese, ki imajo alpski značaj in so enako kot drugi plesi na Slovenskem tujega izvora. »Razširili so se s Tirolskega, a so nekoliko bolj živi in so zdaj razširjeni po vseh alpskih deželah,« sta povedali.

Dekleti sta ugotovili, da so se pokrajinski plesi iz roda v rod spreminjali: »Nekako so se posodabljali, vseeno pa so vsi ohranili nekaj »starega«. Vsak ples je nekaj posebnega, vsak ima svoje značilnosti, ki se odražajo že v precej različnih nošah.« Zelo zanimivi so se jima zdeli ljubljanski plesi, ki so jih pred prvo svetovno vojno plesali v okoliških vaseh Ljubljane, današnjih njenih predmestjih. Tako moški kot ženske so oblečeni v črne noše, plesalke pa imajo na glavah belo ruto. »Za prekmurske plese je značilna zelo pisana noša, plesalci imajo na klobukih pripete barvne trakove, pri štajerskih plesih pa imajo plesalci celo ramensko torbico,« sta strnili dekleti in dodali, da sta se načudili tudi ženskim nošam: »Da so noše čim bolj razkošne, plesalke pod krili nosijo dvoje ali troje spodnjih kril. Noša je tako že sama po sebi težka, če pa moraš v njej še plesati, pa verjetno ni nič kaj prijetno.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 1. julij 2014 / 13:33

Triglav danes z Reko

Kranj – Nogometaši Triglava, ki se pripravljajo na novo nogometno sezono, bodo v tem mesecu odigrali kar nekaj prijateljskih tekem. Zagotovo bo zanimiva že prva, saj v Kranj prihaja hrvaški pokalni...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007