Fizika, poezija in Črkovnjak
Profesor fizike in tehnike Jurij Marussig, rojen v Ljubljani, zdaj pa živi na Verju pri Medvodah, je pri svojih štiridesetih letih izdal že nekaj pesniških zbirk in dve slikanici za otroke.
Poezija ga je pritegnila že kot osnovnošolca, vendar je takrat pisal le osnovnošolske ljubezenske pesmi, v srednji šoli pa so to postale pesmi razmišljajočega mladega fanta. Aforist Vito Tramšak je o njem kot mladem fantu zapisal: »Bil je pozoren, rahločuten, z izrednim občutkom za človeka, živali, rastline in celo neživo naravo. Običajne naravne pojave … sončni žarki, veter, deževne kaplje … je doživljal prizadeto, skratka globlje od kateregakoli meni znanega otroka v teh letih …« Njegove pesmi so jasne in lepo berljive, razumljive. Prva zbirka, izšla je v samozaložbi, ima naslov Morje in je bila lepo sprejeta. Sledile so ji zbirke Šepetanja korenin, Vonj po suhi travi, Mavrični šal in slikanici za otroke Avtomobil v bolnišnici ter Črkovnjak. Že ko je izšla zbirka Morje, so ga vabili na literarne večere. Zelo lepo zna prebirati, pravzaprav pripovedovati svoje pesmi, pa tudi pesmi drugih avtorjev, če je treba. Vabijo ga različna društva in institucije – pa tudi pesniški prijatelji, saj so ti vedno med seboj povezani. Njegove pesmi so izšle tudi v nekaj zbirkah, kjer je zbranih več avtorjev, med drugim Lovim utrinke svetlobe v okviru KUD Fran Govekar Ig. Z ižanskim kulturnim društvom je še posebej povezan, saj je na Igu nekaj let poučeval fiziko.
Slikanici Avtomobil v bolnišnici in Črkovnjak izdajata njegov smisel za poučevanje. V prvi po svoje, drugače pripoveduje o tem, kaj se zgodi, če se avto prehladi in mu teče iz nosa – olje iz motorja – in kako je dolgčas hiši, v kateri živi družina, ki ima ta avto, ko mora avto k zdravniku – avtomehaniku; Črkovnjak pa je zbirka kratkih zgodbic o življenju črk: »V lepi vasici, malce pod vrhom Abecede, živi črka Č.« Pa nekoliko naprej: »Črka G je prijazna gospa. Dobro se razume tudi s svojima sosedama, črkama F in H.« Nastanek teh zgodbic je spodbudilo delo z otroki: videl je, kako je včasih težko do konca spoznati kako črko, in koliko laže gre v glavo, če je povezana z zgodbico. Nad slikanico je bila navdušena tudi kranjska občina, tako da je sofinancirala njen izid. Letos so jo dobili vsi prvošolci v kranjskih osnovnih šolah: odziv med učiteljicami je bil zelo dober. »Marsikatera mi je rekla, da so zgodbice zelo olajšale učenje črk in abecede,« je zadovoljen povedal pesnik, pisatelj in profesor fizike in tehnike Jurij Marussig. Zna pa še drugače poskrbeti za dobrobit šole: v svoji učiteljski karieri je organiziral že osemindvajset dobrodelnih koncertov, na katerih so zbirali denar za različne potrebe, ki niso mogle biti uresničene z denarjem iz šolskega proračuna.
In kako lepo je slišati: »Žena me pri umetniškem ustvarjanju razume in podpira, po poklicu je ekonomistka, tako da me od časa do časa postavi na realna tla; hčerka pa ima precej talenta za likovno umetnost in za glasbo.«