Najtežje je lučati žogo
Stephen Mayland z družino živi v Škofji Loki in je član slovenske kriket reprezentance. Kriket je začel igrati pri desetih letih.
Član slovenske kriket reprezentance je tudi Gorenjec Stephen Mayland. Pravzaprav je Anglež, ki v Sloveniji živi od leta 1990, od leta 1993 dalje v Škofji Loki, kamor je prišel na povabilo tamkajšnje gimnazije. Tam je spoznal tudi sedanjo ženo Matejo Prevodnik Mayland, profesorico angleščine na Gimnaziji Škofja Loka, s katero imata dva otroka.
Kriket je začel igrati pri desetih letih: »Oče me je peljal v kriket klub. Takrat sem ga prvič igral, saj sem prej živel v Zambiji, v Afriki. Kriket je bil zame nekaj novega. Petnajst let sem ga nato igral v Angliji, po prihodu v Slovenijo pa sem kmalu v Ljubljani spoznal Angleže, ki tu delajo, in so me povabili igrat, tako za rekreacijo. Kasneje je bil ustanovljen klub.«
Mayland pravi, da se kriket v Angliji igra predvsem poleti, da pa se po popularnosti zagotovo ne more primerjati z nogometom ali rugbyjem. In kaj je pri kriketu najtežje? »Najtežje je lučati žogo, saj sta metalec in odbijalec narazen dvajset metrov. Roka mora biti pri lučaju popolnoma iztegnjena, drugače točko dobi nasprotna ekipa,« razloži član Ljubljana kriket kluba, v katerem je kar precej igralcev iz Anglije in iz Avstralije. Kriket igrajo na igrišču v Valburgi, za trening pa so letos postavili mreže pri OŠ Polje v Ljubljani, kjer bodo skušali trenirati vsaj enkrat tedensko. Za kriket navdušuje tudi svojega 9-letnega sina, hčerka je za to še premlada, žena pa ima raje odbojko. Seveda pa na tekme pripelje vso družino, saj je kriket v prvi vrsti družabni dogodek, ki traja cel dan, zato nekdo mora skrbeti tudi za pripravo hrane in pijače.
Zanimalo nas je, kakšne sposobnosti mora imeti dober igralec kriketa. »Kot pri vseh športih moraš tudi pri kriketu imeti vsaj nekaj kondicije, čeprav je res, da fizično kriket ni zelo naporen. Igralec mora biti predvsem dobro skoncentriran, da toliko časa sledi igri, pri odbijanju žoge mora biti seveda tudi spreten. Pomembna je tudi tehnika, predvsem pri lučanju,« pojasni Mayland, ki pravi, da kriket v Sloveniji ima prihodnost, za kar se trudi tudi sam: »Pred štirimi leti smo z učenjem kriketa začeli v ljubljanskih osnovnih šolah. Vsako leto organiziramo tudi osnovnošolski turnir v kriketu. Na Gorenjskem pa kriket učim na Gimnaziji Škofja Loka.«