Bojan Križaj

Bojan se je rodil v tržiški smučarski družini, zato je začel s smučanjem že pri treh letih. Srednjo šolo je obiskoval v športnem oddelku na Gimnaziji Šentvid. Preboj proti svetovnemu vrhu je začel v sezoni 1976/77, ko si je prismučal prvo točko svetovnega pokala v veleslalomu. Pri tem ne pozabite, da je takrat dobilo točke samo najboljših 15 na tekmi. Istega leta se je v slalomu prebil v prvo jakostno skupino (najboljša petnajsterica) in v Madonni di Campiglio prvič stopil na zmagovalni oder. 20. januarja 1980 je v švicarskem Wengnu dosegel prvo slovensko zmago na tekmah svetovnega pokala in s tem v 80. letih 20. stoletja sprožil pravo smučarsko evforijo v Sloveniji, ko se je po podjetjih in šolah med prenosi tekem in legendarnih bojev s švedskim asom Ingemarjem Stenmarkom prekinjalo delo oziroma pouk, v ostalih delih nekdanje Jugoslavije pa so Slovence začeli zbadati s»smučarji«. Na olimpijskih igrah v Lake Placidu leta 1980 je v veleslalomu za pičli dve stotinki zgrešil bronasto kolajno. Uspešnejši je bil leta 1982 na svetovnem prvenstvu v Schladmingu, kjer je v slalomu osvojil srebrno kolajno. Na olimpijskih igrah leta 1984 v Sarajevu, kjer je svečano zaprisegel, je podlegel velikim pričakovanjem domače javnosti, ki pa mu je zaradi Frankove srebrne kolajne oprostila»samo«9. mesto v veleslalomu. Na olimpijskih igrah leta 1988 v Calgaryju ni nastopil, ker se je tik pred njimi poškodoval, zato je na zadnji tekmi sezone 1987/88 v Saalbachu v velikem slogu končal tekmovalno kariero, ko si je tik pred ciljem odpel smuči in peš stopil v ciljno areno.

Njegova najuspešnejša sezona je bila 1986/87, ko je z osvojitvijo malega slalomskega kristalnega globusa prav v takrat še domačem Sarajevu ponovil dosežek Roka Petroviča eno leto poprej. Poleg tega je bil v slalomski razvrstitvi svetovnega pokala drugi v sezonah 1979/80 in 1985/86, ko si je drugo mesto delil s Stenmarkom in Paulom Fromeltom), v sezoni 1980/81 je bil tretji v slalomski razvrstitvi svetovnega pokala. V skupni razvrstitvi svetovnega pokala se je najvišje zavihtel na 4. mesto v sezoni 1979/80. V svetovnem pokalu je dosegel skupno 8 zmag, vse v slalomih. Sedaj je že nekaj časa uspešen na poslovnih strminah. Njegov šport je sedaj šport uspešnežev, golf, ki ga rad in tudi dokaj uspešno igra.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / torek, 13. maj 2008 / 07:00

Svoja občina

Odgovor na članek "Premišljujo o svoji občini", ki je bil 30. aprila objavljen v Gorenjskem glasu. Predlog predsednika KS Križe, sicer vidnega člana tržiške NSi, je absurden in ga je mogoče povez...

Objavljeno na isti dan


Šport / sreda, 30. maj 2007 / 07:00

V vojski je bil padalec

Janez Bohorič danes največ časa posveti igranju golfa, še vedno pa ga privlačijo tudi adrenalinski športi. Mika ga celo, da bi se enkrat peljal s formulo 1.

Šport / sreda, 30. maj 2007 / 07:00

Mož s prepoznavnimi brki

Drago Frelih, nekdanji član jugoslovanske kolesarske reprezentance, je kariero kot član Save končal leta 1983. Danes se udeležuje tekmovanj v gorskem teku.

Šport / sreda, 30. maj 2007 / 07:00

Rekorderja iz iste družine

Brat in sestra Kosovelj iz Nove Gorice, Mitja in Mateja, sta postavila nova mejnika teka na Osolnik.

Šport / sreda, 30. maj 2007 / 07:00

Boštjan Nachbar - vodilni član ekipe New Jersy Nets

Boštjan Nachbar, ki ga prijatelji kličejo Boki, preživlja že četrto sezono v ligi NBA, najboljši košarkaški ligi na svetu. Letos je zaigral v ekipi New Jersey Nets, kjer dosega povprečno 9,2 točke na...

Slovenija / sreda, 30. maj 2007 / 07:00

Začenja se javna razprava

Vlada je predstavila tri pokrajinske zakone, ki jih predlaga v parlamentarni postopek: zakon o pokrajinah, zakon o financiranju pokrajin in zakon o volitvah v pokrajinah.