Tisoč unč težka srebrna naložbena palica za vlagatelje

Srebrna palica za vlagatelje

Podjetje Elementum iz Šenčurja je v Slovenijo pripeljalo dobrih 31 kilogramov težko srebrno naložbeno palico, namenjeno velikim vlagateljem.

Četrt unče težak zlatnik je bil leta 1958 vreden nekaj manj kot 45 nemških mark oz. 23 evrov, njegova današnja vrednost je 144 evrov. Vlagatelji so v zadnjih petih letih pri zlatu dosegli 128-odstotno donosnost, lani 22,5-odstotno, pri srebru pa v petletnem obdobju 190-odstotno donosnost in lani 46-odstotno.

Šenčur - Podjetje Elementum, ki se ukvarja s prodajo naložbenega zlata in srebra, je v Slovenijo pripeljalo tisoč unč oz. dobrih 31 kilogramov težko srebrno naložbeno palico čistine 999/1000, kar je prva in edina tovrstna palica v Sloveniji. Palico je izdelala ena največjih evropskih kovnic, družba Umicore s sedežem v Bruslju in je namenjena velikim (institucionalnim) vlagateljem v Sloveniji. V sredo in v četrtek so jo prikazali na prvem kariernem sejmu Svetla kariera na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, kjer je podjetje Elementum predstavilo tudi poklic svetovalca naložb v plemenite kovine. »V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je delež zlata v premoženju posameznikov po svetu znašal od 15 do 20 odstotkov, danes predstavlja le 0,4 odstotka, v Sloveniji pa še manj,« ugotavlja Peter Slapšak, direktor podjetja Elementum, in poudarja, da naložbeno zlato in srebro postajata tudi slovenskim vlagateljem vse bolj dostopna naložba. Vlagateljem priporoča, da v naložbeno zlato in srebro usmerijo do petine svojih naložb.

 

Čeprav je večina prepričana, da je zlato najbolj redka plemenita kovina, v resnici ta »čast« pripada srebru. Znanih in odkritih rezerv zlata je še za šestnajst let, rezerv srebra pa le za dvanajst let. V zadnjih desetih letih so v svetu nakopali 25 tisoč ton zlate rude, našli pa le za šest tisoč ton novih nahajališč. Količinska proizvodnja zlata se ni spremenila, povpraševanje po tej plemeniti kovini pa je poraslo. V svetu več kot polovico zlata porabijo za izdelavo nakita, preostalo polovico pa si enakovredno razdelijo drugi industrijski porabniki, centralne banke in vlagatelji. Centralne banke razvitih držav imajo več kot 60 odstotkov deviznih rezerv v zlatu.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / četrtek, 12. julij 2018 / 14:46

Glasovi kolesarji brez dopusta

Kranj – Čeprav so se začeli dopusti in je tudi ob večerih precej vroče, se ob torkih Glasovi cestni kolesarji redno dobivamo na »rundah« oziroma kolesarskih srečanjih. »Nas ne zmotijo niti nogometn...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007