Letos že čez sto reševanj

Slovenski gorski reševalci so doslej imeli sto štiri akcije, od tega dve tretjini v gorah. Lani so pomagali v skoraj tristo nesrečah.

Poljče pri Begunjah – Komisija za analize in informiranje pri Gorski reševalni zvezi Slovenije je tudi lani skrbno vodila statistiko o reševanju v gorah. Kot je dejal Janez Kosec, se je po zatišju predlansko poletje število nesreč v letu 2006 dvignilo na poprečje petih let. Našteli so 290 nesreč, od tega 194 gorniških. Skoraj tretjino akcij so imeli zaradi dejavnosti, ki niso povezane z gorništvom. Kar 15-odstotni delež so s 44 nesrečami imeli jadralni padalci. Druge nezgode so nastale pri sankanju, vodnih aktivnostih, gorskem kolesarjenju in raznih delih. Analiza namreč ne vsebuje pomoči na organiziranih smučiščih.

Lani se je vsaka enajsta nesreča v gorah končala tragično. Umrlo je 28 udeležencev nesreč (od tega 23 gornikov), ranjenih pa je bilo 184 oseb (126 gornikov). Na zavarovanih poteh se je ponesrečilo 146 planincev, na brezpotjih in pri plezanju pa po 26 oseb. Med 91 ponesrečenimi tujci, od katerih jih je pet umrlo, je največ Čehov. Polovica vseh nesreč se je zgodila zaradi padca ali zdrsa. Za skoraj četrtino nesreč je krivo nepoznavanje terena. Med drugimi vzroki so bolezen, telesna izčrpanost in duševna nepripravljenost ter neprimerna opremljenost. Za 290 akcij so reševalci porabili 5567 ur. Helikopter je pomagal v dobri tretjini akcij, zdravniki pa v skoraj polovici. Od 177 akcij med junijem in septembrom jih je 46 opravila dežurna ekipa na Brniku.

Letos so do 20. maja pomagali že v 104 nesrečah, v katerih je pet oseb umrlo. Dve tretjini nesreč sta se zgodili obiskovalcem gora. Veliko ur so porabili tudi za iskanje pogrešanih ljudi na Blegošu in Nanosu. Največ dela so imeli gorski reševalci v Tolminu, kjer je bilo enajst od dvajsetih akcij zaradi nesreč padalcev. V Tržiču so našteli devet akcij, v Bohinju osem, v Bovcu šest, v Radovljici pet, v Kranju, Kranjski Gori in Kamniku po štiri, v Ratečah in na Jesenicah po dve, eno pa na Jezerskem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 3. maj 2022 / 12:37

Prvomajska paradna vožnja

V povorki je sodelovalo 138 osebnih vozil, 14 mopedistov, sedem gasilskih vozil in 76 predvsem športnih motornih koles. Med udeleženci sta bila tudi cerkljanski župan Franc Čebulj in Luka Jezeršek.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / torek, 25. september 2007 / 07:00

Minister Žagar je odprl obrtno cono

Obrtna cona je pripravljena, da podjetniki v njej začnejo graditi. Gradnja športne dvorane na Trati po načrtih, kmalu začenjajo že drugo. Ob gradnji Poljanske obvoznice tudi več manjših cest.

Škofja Loka / torek, 25. september 2007 / 07:00

Še ena razprava o Kapucinskem predmestju

Škofja Loka – Kapucinsko predmestje skupaj s starim mestnim jedrom predstavlja novo mestno središče, je bilo glavno sporočilo še ene predstavitve predlaganega občinskega lokacijs...

Splošno / torek, 25. september 2007 / 07:00

Zavedajo se kulturne dediščine

Škofja Loka je že v sedemdesetih letih začela uveljavljati sistem varovanja kulturne dediščine. V občini so nedavno razglasili 21 novih kulturnih spomenikov.

Splošno / torek, 25. september 2007 / 07:00

Bogatejši ekološki otoki

Dela na obnovi starožirovske ceste so se začela. Načrte za nogometno igrišče bodo izdelali po sprejemu prostorskega plana.

Splošno / torek, 25. september 2007 / 07:00

Možnost oživitve Tavčarjevine

Podjetje Hosting edini ponudnik in izbran na razpisu, obstaja realna možnost oživitve Tavčarjevega dvorca in posestva Visoko. Nujna racionalizacija odvozov odpadkov.