Podarite si vrtnice
Vrtnica ali roža (Rosa), kolikokrat opevana roža. Poeti, kralji, svete knjige, botaniki in ženske jo zaradi njene izredne lepote in omamnega vonja postavljajo na cvetlični tron. V mesecu ljubezni vam morebiti kdo podari to rožo strasti.
Sicer pa si njenih nežnih in žametnih cvetnih listov natrgajte kar sami, jih na hitro posušite v senci, iz njih pripravite čajček in izboljšajte počutje. Kajti roža vseh rož ni le lepotica, pač pa tudi zdravnica. Dandanes poznamo kar okrog sedem tisoč sort vrtnic, ki jih gojimo po vrtovih. Vse te izvirajo iz Rose gallice, Rose damascene in Rose centifolie, ki jih še najdemo ponekod na podeželju v starih kmečkih vrtovih, na pokopališčih in ob kapelicah in križih. Pri vrtnicah nabiramo le cvetne liste ob polnem cvetenju in v suhem vremenu. Lahko jih posušimo za čaj ali uporabimo sveže.
Vrtnica za lepoto in zdravje
Vrtnico so poznali že antični zdravniki, ki so jo predpisovali kot krepčilo. Prelestne Rimljanke so se po kopeli vedno natrle s praškom iz vrtnic. Trepalnice so si pridno mazale z rožnim oljem, saj so se tako dobile lepši lesk. Čez dan so grizljale bonbone iz vrtničnih listov, mire in medu ter tako ohranjale svež dah. Njega dni pa so cvetne liste posipali po postelji mladoporočencev. Arabski zdravniki so z vrtnično marmelado zdravili bljuvanje krvi. Srednjeveški zdravilci pa so vrtnice predpisovali bolnikom z jetiko.
Rožni poparek krepi živce in srce
Uporaba rožnih cvetov je v ljudski medicini sila priljubljena. Iz posušenih cvetov lahko pripravimo poparek. Žličko cvetov prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati deset minut in odcedimo. Če čaju dodamo še med, bo učinek še večji. Ta čaj pijemo za čiščenje krvi. Ugodno vpliva na živce in krepi srce. Čaj brez medu bo deloval blago odvajalno, koristil pri čezmernih krvavitvah pri menstruaciji, omedlevici, omotici, glavobolu in migreni. Vrtnico nadvse čisla francosi fitoterapevt Maurice Messegue, ki je prepričan, da krči in krepi žilje in se obnese pri angini in vnetju dlesni. Omili tudi revmatične bolečine. Ta isti gospod pa svetuje, da se, če pravočasno začnete piti vrtnični poparek, lahko obranite bolezni grla, zasluzenosti nosu in bronhijev, vnetju prebavil in driski. Vsem, ki so si črevesno floro uničili s pretiranim uživanjem antibiotikov, pa priporoča rožno kuro.
Rožno vino in rožni sirup
V ljudski medicini poleg rožnega čaja priporočajo še rožno vino, rožno olje, rožno vodo, rožni sirup in še kaj. Recept za rožno vino navaja, da posušene rožne cvetne liste skuhamo v vinu, precedimo in pijemo po požirkih. S tem bomo poživili utrujeno in šibko telo ter blažili bolečine v ritniku in maternici. Če bomo z njim splakovali usta, bomo omili zobobol. V obliki mrzlega obkladka se obnese pri blaženju glavobola. Če v boleče uho nakapamo nekaj toplega prevretka iz vina, bomo omili bolečine. Za odličen rožni oziroma vrtnični sirup potrebujemo tristo gramov rožnih cvetov, en kilogram in pol sladkorja in dve limoni. Cvetne liste denemo v lonec in prelijemo z dvema litroma hladne vode. Vse skupaj zavremo, prekuhamo in precedimo. Precejeni sok znova pristavimo, dodamo sladkor in limonini sok, nato pa kuhamo, tako dolgo, da se sladkor stopi, tekočina pa dobi primerno gostoto. Med kuhanjem moramo pripravek neprestano mešati. Še vroč sirup nalijemo v steklenice, ki jih dobro zapremo ter shranimo v temnem in suhem prostoru. Ta sirup lahko pijemo kot osvežilni napitek v vročih dneh, krepi pa tudi srce in pljuča. Toplo se priporoča starejšim ljudem in otrokom šibkega zdravja.
Rožna marmelada po Messeguejevo
Navajamo še recept slovitega Maurice Messegue za okusno in zdravo marmelado iz vrtnic: dišečim cvetnim listom dodajte enako količino sladkorja in malo vode in jih kuhajte dve do tri ure na nizkem ognju. Ob koncu dodajte še sok ene limone. Rožna marmelada je prav tako kot rožni poparek in sirup odlično krepčilo za pljuča. Tudi slednjo priporočajo starejšim in otrokom, ki se z njo prav radi posladkajo.