Informacijska avtocesta v vsak dom
Kako do cenovno in tehnološko sprejemljivega dostopa do širokopasovnega omrežja in storitev, so se spraševali na včerajšnjem posvetu v organizaciji Regionalne razvojne agencije Gorenjske.
Brdo pri Kranju – »Pomembnost gradnje lahko primerjamo z gradnjo avtocest, le da bomo informacijske avtoceste zgradili do doma, tudi v manjšo občino,« je povedal Andrej Polenec, direktor Iskratela, in dodal, da je v baltskih državah tudi zato BDP rasel hitreje.
Poleg tega internet omogoča zniževanje stroškov podjetij in družin, povezuje ljudi in podjetja po vsem svetu, odpira nove tržne kanale … »Internet kot tak ne zadošča. Brez dostopa do njega prednosti ne moremo izkoristiti,« je pojasnil Matjaž Janša, direktor direktorata za elektronske komunikacije pri ministrstvu za gospodarstvo. Kako omrežiti Gorenjsko in Slovenijo? Tehnologij je več in jih bo treba več tudi uporabiti. Danes je še vedno pet odstotkov ozemlja nepokritega, kar je po Janši preveč: »Sivih lis je preveč, saj so tudi na teh območjih kmetije, turistična dejavnost, podjetja ali družine, ki želijo polno živeti.«
Slovenija naj bi bila »omrežena« do leta 2010, na voljo bo tako državni kot evropski denar. »Razvoj informacijsko telekomunikacijskih tehnologij je ena od lizbonskih prioritet,« je v uvodu posveta povedal minister Ivan Žagar, Janez Sušnik pa dodal, da smo se Gorenjci odločili za združitev na virtualni način. »Zastavili smo si smele cilje,« je povedal Janez Benčina, predsednik regionalnega razvojnega sveta: »Med njimi je tudi gradnja omrežja, ki bo zagotovilo višjo kvaliteto življenja, z vsebinami pa bomo omrežju vdahnili dušo.« V mislih je imel včeraj prvič predstavljeni portal eGorenjska, do katerega bomo lahko po dograditvi omrežja dostopali kar prek tv-sprejemnika ali telefona.