Šivilje prihajajo z Jesenic, Lesc, Bohinja ...

Jeseniške šivilje ne gredo na cesto

Nekdanja delovna enota Gorenjskih oblačil Kranj na Slovenskem Javorniku uspešno nadaljuje samostojno poslovno pot.

Večerne in koktejl obleke, ki jih šivajo v podjetju Sandy, sodijo v najvišji cenovni razred. Za večerno obleko znamke Hugo Boss je tako treba odšteti od tisoč do deset tisoč evrov! Za šivanje takšnih izdelkov je torej potrebnega res veliko znanja in natančnosti.

Ob likvidaciji Gorenjskih oblačil iz Kranja se je marsikdo na Jesenicah vprašal, kaj se bo zgodilo z njihovo poslovno enoto na Slovenskem Javorniku. Bodo tudi ta obrat zaprli in bodo šivilje ostale brez dela, so se spraševali nekateri. Zato smo obiskali podjetje na Slovenskem Javorniku in izvedeli, da podjetje že poldrugo leto ne sodi več pod okrilje Gorenjskih oblačil in da uspešno nadaljuje samostojno poslovno pot. Kot je povedala vodja poslovne enote Monika Ažman, od leta 2005 poslujejo kot podjetje Sandy Ljubljana, Poslovna enota Jesenice. Novembra 2005 je namreč obrat od Gorenjskih oblačil kupilo omenjeno ljubljansko podjetje in stopili so na uspešno samostojno pot. V podjetju so 103 zaposleni, od tega kar 101 ženska (zvečine gre za šivilje) ter le dva moška, ki opravljata delo mehanika. Povprečna starost zaposlenih je okrog štirideset let, prihajajo pa iz širše okolice Jesenic, iz Lesc, tudi iz Bohinja in od drugod. Zanimivo je, da delajo samo dopoldne, od šestih do dveh, včasih tudi kakšno soboto, po besedah Ažmanove pa redno prejemajo plače in dobijo regres in božičnico.

 

 

Delajo izključno dodelavne posle za štiri poslovne partnerje, in sicer Hugo Boss, Strenesse, Rena Lange in Studio Oktober. Po besedah Monike Ažman gre za visoko kakovostne izdelke, obleke najvišjega cenovnega razreda. »Edino takšni dodelavni posli se izplačajo, za poceni izdelke bi bila delovna sila predraga,« pravi sogovornica. Dela imajo dovolj, celo preveč, tako da ga morajo tudi odklanjati. Ker je za take vrste delo potrebnega veliko znanja, kar težko dobijo dobre in izkušene šivilje. Zato bi bili takoj pripravljeni zaposliti več dobrih šivilj, a tekstilne delovne sile v Sloveniji primanjkuje. V bodoče bo še slabše, saj šol, ki bi izobraževale za tekstilne poklice, skorajda ni več. Prav zato cena delovne sile pri pogajanjih s poslovnimi partnerji ni več odločilen dejavnik, pravi Ažmanova, bistvena je dobra kvaliteta in spoštovanje terminov.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 19. maj 2021 / 17:20

Hiša stare mame (2)

V Hiši stare mame v Vrhpolju pri Kamniku je pet dvoposteljnih sob in dva apartmaja, od katerih je eden nadstandardni s svojim masažnim bazenom. Na odmaknjenem delu terase imajo še enega, k...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / četrtek, 22. julij 2010 / 07:00

Milkova šola v naravi

V Mengšu se odvija Milkova šola v naravi, Šalabajzer in Busanc se jeseni vračata, Kranjčanki sta se predstavili v Ljubljani, Zmago Jelinčič Plemeniti pa je izdal novo knjigo.

Avtomobilizem / četrtek, 22. julij 2010 / 07:00

Vedno in povsod z nahrbtnikom

Test: Volkswagen Golf Variant 1.6 TDI Comfortline

Mularija / četrtek, 22. julij 2010 / 07:00

Otroška peresa

Žarek 4 Sončni žarek je moje ime,vsako jutro pokukam izza gore.Vedno zgodaj vstanemin si oči pomanem. Posijem nad otroke,skuštrančke visok...

Mularija / četrtek, 22. julij 2010 / 07:00

Najraje so fotografirali osle

Na Ekološki kmetiji pri Jernejk se je končal otroški tabor S fotoaparatom po Motniku, na katerem je uživalo in ustvarjalo dvanajst otrok iz Kamnika in širše okolice.

Železniki / četrtek, 22. julij 2010 / 07:00

Včasih za kruh, danes priboljšek

Tudi 48. čipkarski dnevi v Železnikih so odlično uspeli. Po posameznih dneh so našteli tudi do dva tisoč obiskovalcev.