Knjige med policami
V Osrednji knjižnici je to pomlad delovno tudi na oni strani knjižnih polic in pultov. Označevanje knjig po novem sistemu, prihodnost prinaša knjigomate.
Kupi knjig med knjižnimi policami na splošnem oddelku Osrednje knjižnice Kranj te dni niso bili rezultat običajnega vrveža šolske mladine ob koncu šolskega leta, smo pa zato sredi dela zmotili strokovne delavce knjižnice, ki obsežen knjižnični fond urejajo po novem sistemu označevanja. Po novem naj bi tako popisali več kot 200.000 enot knjižnega in drugega gradiva, ki ga hranijo in izposojajo v treh oddelkih: pionirskem, splošnem in študijskem. Še posebej je prenove potreben slednji, saj se knjige v fond še vedno vpisujejo po številčnem vrstnem redu, kot so prišle v knjižnico, prav tako pa gradivo ni v prostem dostopu uporabnikom. V novi knjižnici splošni in študijski oddelek tudi načrtujejo združiti v enega. Novo označevanje knjig po skupinah samo z besednimi oznakami, kar je po besedah ravnatelja Osrednje knjižnice Kranj Viljema Lebana nadgradnja UDK sistemu, v splošnem oddelku poteka že od začetka leta in se te dni zaključuje. »Gre za precejšen organizacijski zalogaj, saj je vse te knjige potrebno označiti po novem in jih vnesti v računalnik, hkrati pa jih tudi opremiti z novimi nalepkami ter del knjig dodatno zaviti v folijo,« je povedal Leban in dodal: »Pri tem poskušam ravnati čim bolj varčno, zato se s pomočjo notranjih prerazporeditev zanašam predvsem na obstoječe strokovne delavce, žal pa smo morali nekoliko skrčiti tudi odpiralni čas na študijskem oddelku.« Medtem ko bosta ostala oba oddelka obratovala normalno, bo študijski oddelek po novem odprt ob ponedeljkih, torkih in sredah med 13.30 in 19. uro, ob četrtkih in petkih med 8.30 in 14. uro, ob sobotah pa med 8.30 in 13.30. Evidentiranje gradiva po novem se tako ob zaključku v splošnem sedaj seli na študijski in pionirski oddelek, končali pa naj bi predvidoma do prihodnje pomladi.
V nadaljevanju se bodo posvetili tudi konkretnim pripravam na novo knjižnico, saj bodo gradivo opremili z nalepkami za radiofrekvenčno identifikacijo (RFID), kranjska knjižnica bo namreč postopoma prešla na polni samopostrežni sistem tako izposoje kot vračila gradiva. Postavili naj bi tako imenovane knjigomate, ki bodo omogočali izposojo in vračilo brez prisotnosti knjižničarja. »Tako bo knjižnica uporabniku prijaznejša, strokovni delavci pa bodo lahko delali to, za kar so usposobljeni, nudili informacije o gradivu in pomoč pri njegovem iskanju,« o modernizaciji v knjižnici razmišlja ravnatelj. Dva knjigomata za izposojo so že nabavili in naj bi bila še letošnjo jesen poskusno nameščena v pionirskem oziroma splošnem oddelku. »Vesel sem, da v Kranju obstaja širši konsenz za novo sodobno knjižnico, hkrati pa zaupam novemu občinskemu vodstvu, da bo v zglednem času našlo najustreznejšo rešitev zanjo,« je še povedal Viljem Leban in zagotovil, da bo knjižnica selitev v nove prostore dočakala pripravljena.