Računalnik in jaz: Radio in TV preko interneta

Vozite se z avtom. Na radiu poslušate vašo najljubšo radijsko postajo. Pot vas vodi vedno dlje od vašega domačega kraja in signal preko radia počasi bledi. Vedno več je šumenja, motenj, signal se prekinja. Končno, ko ste praktično le nekaj deset kilometrov od doma, signal izgine in ostane le še prazno šumenje. Zgodba se ponovi, ko skušate vašo radijsko postajo poslušati v kraju, kjer se trenutno nahajate. Ali je signal zelo slab ali pa ga celo ni. Tako ste obsojeni na poslušanje neznanih radijskih postaj in tavanje med tistim, kar vam je na določenem mestu na voljo.

Tu internet prinaša rešitev tudi za vas. Velika večina radijskih postaj oddaja svoj signal v eter in ga pošilja tudi ali celo samo preko interneta. Tako lahko svojo najljubšo radijsko postajo poslušate kjerkoli in kadarkoli. Pri tem pa sploh ni pomembna lokacija, kje se nahajate. Signal je povsod enako kakovosten, ni šumenja in motenj. Prelepo, kajneda. Edino, kar potrebujete, je računalnik ali kakšna druga naprav z možnostjo priključka na internet. Potem vam ostane le še, da poiščete vašo postajo in uživate poslušanju domačega radijskega programa.

Za poslušanje internetnega radija morate imeti na svojem računalniku nameščenega enega izmed glasbenih programov oziroma odjemalcev, kot so na primer Winamp, BSPlayer, RealPlayer ali Windows Media Player. Vsaj eden od tovrstnih odjemalcev je že v osnovi nameščen na vaš računalnik, tako da s tem ne boste imeli težav. Z njim lahko poslušate glasbo, radio ali gledate filme in televizijo.

Tehnologija oddajanja signala v internet temelji na tako imenovanem »streamingu« ali slovensko valovanju. Običajni radijski signal se pretvarja v informacijske pakete, ki potujejo na internet. Ker je za to potreben določen čas, signal na internetu malenkost kasni, tako da zamuja sekundo ali dve. Za poslušalce je to vsekakor sprejemljivo in nemoteče. Radijski signal, ki je oddan v internet, je drugačen od običajnega signala, je digitaliziran in zapisan v primerni obliki in formatu.

V Sloveniji kar 60 radijskih postaj oddaja svoj signal v eter in tudi v internet. Med njimi najdemo tako nacionalne radijske postaje, kot so Radio Slovenija ali Val 202 pa tudi lokalne postaje, ki tako dosegajo mnogo več poslušalcev, kot pa bi jih sicer le preko etra. Šest radijskih postaj svoj signal oddaja le preko interneta. Tak je SiOL internet radio in Turistični radio Potepuh. Na Gorenjskem v internet svoj signal oddajajo na primer Radio Belvi, Radio Brezje, Radio Kranj in Radio Triglav. Radijskim postajam je vsekakor v interesu, da je njihova slišnost čim bolj obsežna, saj tako lažje pridobivajo pokrovitelje, reklamne oglase in se bolje tržijo. Na ta način radijski signal seže tudi do tistih, ki sicer ne morejo loviti radijskega signala.

Podobna je situacija tudi pri televizijskem signalu. Običajno na potovanjih ni dostopnih vaših televizijskih programov. S pomočjo interneta pa lahko vaše TV program nosite praktično s seboj. Priključek na internet, izbor vašega TV programa in že gledate priljubljeno oddajo na televiziji. Če je internet radio brezplačno dostopen, pa v primeru televizijskega signala ni tako, saj morate za gledanje internet televizije biti naročnik te storitve pri vašem ponudniku interneta. A namesto klasične kabelske naročnine lahko plačujete za internetno televizijo, pri tem pa vam je na voljo več kot sto postaj, pa še dostopne so od vsepovsod.

Internet pa ima še eno prednost. Vse, kar potuje v internet, se tudi shranjuje v arhivu radijske ali televizijske postaje. Na ta način vam je vsaka oddaja, vsak posnetek na voljo kadarkoli. V miru, ko imate čas, si ga lahko ogledate oziroma mu prisluhnete. Posnetki so shranjeni po vsebinskem ključu, tako da jih ni težko poiskati in jih uporabiti. Namesto vas shranjevanje in snemanje opravlja postaja sama.

Z internetnim radiom in televizijo je vaše domače okolje ves čas z vami. Nič vam ne uide in ničesar ne zamudite. Z radijsko čestitko lahko za praznik voščite tudi svojcem in prijateljem, ki živijo v Avstraliji, saj lahko domači program poslušajo tudi tam.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 27. november 2023 / 15:06

Krka z višjimi prihodki od prodaje

Novo mesto – Krka je v prvih devetih mesecih leta ustvarila prihodke od prodaje v višini 1,34 milijarde evrov, kar je osem odstotkov več kot v istem lanskem obdobju, kažejo rezultati poslovanja, ki...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sreda, 23. december 2020 / 23:50

Plebiscitno izročilo enotnega naroda

V nadaljevanju objavljamo slavnostni nagovor predsednika vlade Janeza Janše na državni proslavi ob dnevu samostojnosti in enotnosti, ki je bila tokrat zaradi epidemioloških razmer v televizijski podob...

Gorenjska / sreda, 23. december 2020 / 17:53

Začetek cepljenja verjetno že v nedeljo

Kot je na današnji vladni novinarski konferenci povedal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj, bodo prve odmerke cepiva vsi domovi za ostarele prejeli hkrati,...

Kultura / sreda, 23. december 2020 / 15:09

Glasbeno božično voščilo

V času, ko je epidemija okrnila kulturno dogajanje v Sloveniji, se je Dekliški pevski zbor Gimnazije Kranj lotil novega projekta, s katerim želi poslušalcem pričarati toplino prazničnega vzdušja.

Kamnik / sreda, 23. december 2020 / 15:08

Velika planina ima največji potencial pri tujcih

Družba Velika planina ima od konca septembra novo vodstvo; za vršilca dolžnosti direktorja je bil za leto dni imenovan Mark Anžur, izkušeni poslovnež, katerega glavna naloga je pripraviti strategijo r...

Komenda / sreda, 23. december 2020 / 15:07

Komenda brez zdravnika?

Po odpovedi koncesije družinskega zdravnika v Komendi v občinski upravi iščejo novega koncesionarja.