Računalnik in jaz: Radio in TV preko interneta

Vozite se z avtom. Na radiu poslušate vašo najljubšo radijsko postajo. Pot vas vodi vedno dlje od vašega domačega kraja in signal preko radia počasi bledi. Vedno več je šumenja, motenj, signal se prekinja. Končno, ko ste praktično le nekaj deset kilometrov od doma, signal izgine in ostane le še prazno šumenje. Zgodba se ponovi, ko skušate vašo radijsko postajo poslušati v kraju, kjer se trenutno nahajate. Ali je signal zelo slab ali pa ga celo ni. Tako ste obsojeni na poslušanje neznanih radijskih postaj in tavanje med tistim, kar vam je na določenem mestu na voljo.

Tu internet prinaša rešitev tudi za vas. Velika večina radijskih postaj oddaja svoj signal v eter in ga pošilja tudi ali celo samo preko interneta. Tako lahko svojo najljubšo radijsko postajo poslušate kjerkoli in kadarkoli. Pri tem pa sploh ni pomembna lokacija, kje se nahajate. Signal je povsod enako kakovosten, ni šumenja in motenj. Prelepo, kajneda. Edino, kar potrebujete, je računalnik ali kakšna druga naprav z možnostjo priključka na internet. Potem vam ostane le še, da poiščete vašo postajo in uživate poslušanju domačega radijskega programa.

Za poslušanje internetnega radija morate imeti na svojem računalniku nameščenega enega izmed glasbenih programov oziroma odjemalcev, kot so na primer Winamp, BSPlayer, RealPlayer ali Windows Media Player. Vsaj eden od tovrstnih odjemalcev je že v osnovi nameščen na vaš računalnik, tako da s tem ne boste imeli težav. Z njim lahko poslušate glasbo, radio ali gledate filme in televizijo.

Tehnologija oddajanja signala v internet temelji na tako imenovanem »streamingu« ali slovensko valovanju. Običajni radijski signal se pretvarja v informacijske pakete, ki potujejo na internet. Ker je za to potreben določen čas, signal na internetu malenkost kasni, tako da zamuja sekundo ali dve. Za poslušalce je to vsekakor sprejemljivo in nemoteče. Radijski signal, ki je oddan v internet, je drugačen od običajnega signala, je digitaliziran in zapisan v primerni obliki in formatu.

V Sloveniji kar 60 radijskih postaj oddaja svoj signal v eter in tudi v internet. Med njimi najdemo tako nacionalne radijske postaje, kot so Radio Slovenija ali Val 202 pa tudi lokalne postaje, ki tako dosegajo mnogo več poslušalcev, kot pa bi jih sicer le preko etra. Šest radijskih postaj svoj signal oddaja le preko interneta. Tak je SiOL internet radio in Turistični radio Potepuh. Na Gorenjskem v internet svoj signal oddajajo na primer Radio Belvi, Radio Brezje, Radio Kranj in Radio Triglav. Radijskim postajam je vsekakor v interesu, da je njihova slišnost čim bolj obsežna, saj tako lažje pridobivajo pokrovitelje, reklamne oglase in se bolje tržijo. Na ta način radijski signal seže tudi do tistih, ki sicer ne morejo loviti radijskega signala.

Podobna je situacija tudi pri televizijskem signalu. Običajno na potovanjih ni dostopnih vaših televizijskih programov. S pomočjo interneta pa lahko vaše TV program nosite praktično s seboj. Priključek na internet, izbor vašega TV programa in že gledate priljubljeno oddajo na televiziji. Če je internet radio brezplačno dostopen, pa v primeru televizijskega signala ni tako, saj morate za gledanje internet televizije biti naročnik te storitve pri vašem ponudniku interneta. A namesto klasične kabelske naročnine lahko plačujete za internetno televizijo, pri tem pa vam je na voljo več kot sto postaj, pa še dostopne so od vsepovsod.

Internet pa ima še eno prednost. Vse, kar potuje v internet, se tudi shranjuje v arhivu radijske ali televizijske postaje. Na ta način vam je vsaka oddaja, vsak posnetek na voljo kadarkoli. V miru, ko imate čas, si ga lahko ogledate oziroma mu prisluhnete. Posnetki so shranjeni po vsebinskem ključu, tako da jih ni težko poiskati in jih uporabiti. Namesto vas shranjevanje in snemanje opravlja postaja sama.

Z internetnim radiom in televizijo je vaše domače okolje ves čas z vami. Nič vam ne uide in ničesar ne zamudite. Z radijsko čestitko lahko za praznik voščite tudi svojcem in prijateljem, ki živijo v Avstraliji, saj lahko domači program poslušajo tudi tam.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Trzin / sreda, 14. januar 2015 / 11:01

Peršak ostaja občinski svetnik

Trzinski svetniki so na izredni seji odločali o (ne)združljivosti funkcij nekdanjega župana in sedanjega svetnika, pa tudi državnega sekretarja na ministrstvu za kulturo Antona Peršaka.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / petek, 30. marec 2012 / 07:00

Virantova stranka tudi v Škofji Loki

Sv. Duh - Člani Državljanske liste Gregorja Viranta iz Škofje Loke so 19. marca na srečanju v Kulturnem domu Ivana Cankarja pri Sv. Duhu ustanovili svoj občinski odbor. Zbora čla...

Zanimivosti / petek, 30. marec 2012 / 07:00

Avsenikov spomin na prednike

Begunje - Avsenikov muzej v Begunjah dobiva končno podobo. Zbirki plošč z glasbo Ansambla Avsenik in predmetov, ki so povezani z delovanjem znamenite glasbene skupine, je od dane...

GG Plus / petek, 30. marec 2012 / 07:00

Sosedje, pa tudi prijatelji

Aprila leta 1992 so v prostorih Mohorjeve družbe v Ljubljani ustanovili Društvo slovensko-avstrijskega prijateljstva (DSAP). Trinajst ustanovnih članov je za predsednika izvolilo dr...

Šport / petek, 30. marec 2012 / 07:00

Po dveh tekmah hokejsko finale izenačeno

Jesenice - Ekipi Tilie Olimpije in Acroni Jesenic sta odigrali prvi tekmi finala državnega prvenstva v hokeju na ledu. Na ponedeljkovi tekmi v Tivoliju je s 6 : 4 slavilo domače...

Gospodarstvo / petek, 30. marec 2012 / 07:00

Pr` Ribč` - Od pluga do potice

Vrba - Na Ribčevini v Vrbi bo jutri, v soboto, prvi od dogodkov v okviru programa Od pluga do potice. Ob 10. uri bodo predvajali film O, vrba in predstavili projekt Kozjanski par...