Na Golem Brdu - hrib podražili vodo
Sredi aprila je bila seja zbora uporabnikov vaškega vodovoda Golo Brdo - hrib. Sklenili so, da zadruge zaenkrat ne bodo ustanavljali, in potrdili novo ceno vode.
Medvode – Za petek, 13. aprila, je bila sklicana seja zbora uporabnikov vodovoda Golo Brdo – hrib. Udeležilo se je je 47 uporabnikov vaškega vodovoda, kar je največ doslej. Vodovod ima sicer 133 priključkov. Sklepi, ki so bili na seji sprejeti, pa bodo zavezujoči za vse. Že pred sejo smo v uredništvo prejeli klic krajana Golega Brda, ki je bil mnenja, da je slednje v demokraciji nedopustno, ter dodal, da so vabilo za sejo dobili le nekaj dni prej. Jure Pokorn, predsednik vaškega vodovoda Golo Brdo – hrib, odgovarja: »V upravnem odboru je bil predlagan ta datum. Želim si, da bi prišlo čimveč uporabnikov, je pa res, da bodo sklepe dolžni spoštovati vsi, tudi tisti, ki jih na sejo ne bo. Seznanili se bomo z zakonskimi osnovami v primeru ustanovitve zadruge, tako da se bomo lažje odločili, ali v povezavi z drugimi vaškimi vodovodi v občini ustanoviti zadrugo ali pa vodovod predati v upravljanje javnemu podjetju. Poleg tega bomo glasovali tudi o podražitvi vode, prvič po treh letih.« Takšna so bila pojasnila pred sejo. In sklepi? Zbor uporabnikov vodovoda se je odločil, da zaenkrat ne bodo ustanavljali zadruge in da bodo, dokler je to mogoče, najkasneje pa do leta 2012, delovali kot doslej, ter sprejel novo ceno vode, ki za kubični meter znaša 0,46 eur + 8,4 eur fiksni stroškek.
Od aprila naj bi plačevali takso
Z aprilom naj bi na podlagi uredbe Vlade RS uporabniki vaških vodovodov začeli plačevati takso za obremenjevanje okolja. Plačevali jo bodo tudi na Golem Brdu, čeprav Pokorn pravi: »Ministrstvo za okolje in prostor je izdalo navodilo, da če občine ne bodo do leta 2015 povsod uredile javne kanalizacije in bodo o tem pisno obvestile ministrstvo, so ta naselja lahko oproščena takse. Je pa to dvorezno, saj se 60 odstotkov takse vrne občini za izgradnjo komunalne infrastrukture, v primeru da pa občina zaprosi za odložitev plačila za področja, kjer tega ne bo mogla narediti, bo zato prejela toliko manj denarja. Naš predlog je bil, da se v primeru, da občina na odložitev ne po pristala, denar iz naslova takse, ki jo bodo vplačala gospodinjstva z območja, kjer do leta 2015 ne bo urejena javna komunalna infrastruktura, nalaga na poseben račun, porabljen pa bo izključno za ureditev komunale na teh področjih. Bodo pa v prihodnje obvezne čistilne naprave. Odločiti se bomo morali ali za eno večjo ali pa za več manjših, lahko pa jih gospodinjstva sama namestijo v obstoječe greznice.«
Vodovod v upravljanje javnemu podjetju?
Mnenja, kako po letu 2012, pa so med krajani različna. Velik del udeležencev je v zadrugi videlo le podaljšano roko občine/države, ki bo samo jemala, nič pa dala. Kot pravi Pokorn, je najbolj verjetno, da bo z vodovodom po letu 2012 upravljajo javno podjetje: »Če bomo ustanovili zadrugo, bomo še naprej sami skrbeli za vodovod. Vedeti pa moramo, da je potrebno obnoviti glavni vod, postaviti nov rezervoar, obnoviti razpeljavo. Razmišljati moramo o vrtini, poleg tega je sedanje zajetje iz Očakovega studenca na zasebnem zemljišču in ga bo potrebno odkupiti. Vsega tega sami ne bomo zmogli.«