Manca Špik

Sanja o duetu z velikim pevcem

Velika želja dolgonoge pevke Mance Špik je posneti duet z izjemnim pevcem. No, božični duet je že posnela z Miranom Rudanom. »On je super fant, profesionalec in odličen vokalist,« pravi Manca, ko se spomni na sodelovanje z njim. In kdo bi še lahko bil znani pevec, s katerim bi 25-letno dekle, ki izhaja z Bohinjske Bele, nadvse rado posnela duet? »Moja najljubša pevca sta Toše Proeski in Toni Cetinski, ki ju zares občudujem. Morda ju v življenju vsaj spoznam. Že to bi mi zelo veliko pomenilo …« skromno odgovori Manca, ki je pred dobrim tednom dni poslušalce razveselila z videospotom za hit Zvezala bi si krila, ki ga je posnela v idilični okolici Cerkniškega jezera. Konec leta namerava pod okriljem založbe izdati prvi samostojni album.

Se je res treba za dober videospot zelo globoko stegniti v žep?

»Vse stvari, ki se jih lotim, želim dokončati profesionalno in kvalitetno. Za spot sem odštela precej denarja, a mi ni žal niti evra. Kvaliteta se mi tu zdi izjemno pomembna. Raje snemanje enega spota preskočim in dam za naslednjega toliko več denarja.«

Besedilo za skladbo Zvezala bi si krila je prispevala Saša Lendero. Kako sta začeli sodelovati?

»Do zdaj mi je veliko besedil napisal Štajerec Amon, pa Simon Meglič iz bepop, s Sašo, ki jo zelo spoštujem, pa sva pravzaprav začeli sodelovati takrat, ko me je Lendero&Co. prevzel kot menedžerska ekipa. Saša je resnično znala iz mene potegniti pravo zgodbo in jo dati na papir. Prepričana sem, da bova še sodelovali.«

Od kod pa poznanstvo z Raayem, vašim producentom?

»Uf, to pa sega sto let nazaj. (smeh) Spoznala sva se na festivalu Prvi glas Gorenjske. Hitro sva se »zaštekala«. Raay je bil že takrat producent za Unique, bepop, Majo Slatnišek in Žano. Kmalu so nastali prvi spremljevalni vokali; kasneje sem si zaželela, da tudi meni napiše skladbo in nastale so Solze z neba.«

Znani ste tudi po dobrodelnosti. Za dobrodelno dražbo ste se pred kratkim odpovedali celo znameniti ogrlici Marinero …

»Ja, ni bilo prav lahko. Na ogrlico, ki je avtorsko delo mis Slovenije Iris Mulej, so me vezali številni lepi spomini. Radio NET FM je namreč nekaj znanih Slovencem poprosil, da se odpovejo predmetu, ki jim veliko pomeni. Menda je moja ogrlica prinesla največ denarja na dražbi. Sicer pa sem sama že organizirala dva dobrodelna koncerta na Bledu in jih bom tudi v prihodnje, večkrat pa se kakšnega tudi udeležim.«

Bližajo se Melodije morja in sonca. Portoroški oder vam je očitno usojen. Predlani ste bili tretji, lani drugi, letos pa …

»Zagotovo se bom prijavila, skladba bo hitra in posebna. Vedno rada presnetim. Priznam, da se zelo dobro počutim na tem odru in gotovo tudi to vpliva na moje uvrstitve. Vsak, ki se prijavi na festival, upa na zmago. Na odru je v finalnem večeru 14 enakovrednih izvajalcev, ki upajo na najboljše. Trudimo se, bomo videli … Sicer pa smo pred štirimi leti na tem odru na Večeru mladih celo zmagali s skupino R'n'B Wannabes. Raay je bil pevec, back vokali pa smo bili Anžej Dežan, Žana, Maša iz Turbo Angelsov in moja malenkost.«

Za velik uspeh pa verjetno štejete tudi uvrstitev na letošnjo Slovensko popevko …

»Res je. Dvakrat sem se že prijavila, a nisem bila sprejeta. V tretje mi je le uspelo. Skladba nosi naslov Vse to je moj svet, tekst je napisal Simon Meglič, Raay pa melodijo in aranžma. Prilagojena je festivalu in se v njej zelo najdem. Veliko stavim nanjo in upam, da bo prepričljiva.«

Se vam zdi, da vas publika posluša z očmi?

»Če bi rekla, da videz ni pomemben, bi se zlagala. Tega pa ne maram. Če bi prišla na nastop neurejena, nenaličena, bi bil tudi odziv publike drugačen. Ko se človek dobro počuti v svoji koži in je urejen - ne bom govorila o lepoti, ker je ta res relativna – mu je v vseh stvareh lažje. Sicer pa za mojo stilsko podobo zdaj skrbita Maša in Marjetka iz skupine Turbo Angels.«

Marsikdo tarna, da se danes z glasbo težko preživi. Vi lahko?

»Nič mi ne manjka. Pred leti sem veliko snemala spremljevalne vokale in rečem lahko, da sem imela kar dosti pod palcem. Se nisem nikoli pritoževala. Zdaj živim od nastopov. Jih je dosti, in hvalabogu, kot kaže, jih bo še več. Še vedno posnamem kakšen spremljevalni vokal in sem povsem zadovoljna. Res da so tu še videospoti in zunanja podoba in da je treba dosti vlagati nazaj. Vseeno uživam življenje, rada grem na potovanje. Sicer pa so redki tisti srečniki, ki imajo pri 25-ih ogromno denarja.«

Če enkrat ne boste več mogli preživeti z glasbo, boste šli v razred poučevat slovenščino?

»Ne, odločila sem se za glasbo. Že pred leti sem razmišljala o tem, ali bo glasba moj hobi ali posel. In sem se odločila za slednje. Vse bom naredila za to, da se bom z glasbo ukvarjala še dolgo časa. V kateremkoli drugem poslu bi trpela. Ko ne bom več stala na odrih, bom pa mogoče kje v studiu.«

Imate tako sploh interes, da zaključite študij?

»Seveda. Izobrazba mi v življenju veliko pomeni, tega ti nihče ne more vzeti. Zdaj sem absolventka slovenskega, hrvaškega, srbskega in makedonskega jezika s književnostmi. In če sem do tu prišla ... Trudim se z zadnjimi izpiti. Zdaj ne morem še reči, da bom diplomo naredila v letu, dveh ali treh, nekoč pa sigurno!«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 27. junij 2014 / 10:18

Dogodka tedna

Najbolj aktualni temi zadnjega tedna dni, okoli katerih se je v slovenski javnosti razvilo tudi največ polemike, sta bili odhod prvaka SDS Janeza Janše v zapor in skorajšnja prodaja Mercat...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sreda, 11. avgust 2010 / 07:00

Neplačevanje socialnih prispevkov je kaznivo dejanje

Ministrstvo za pravosodje je analiziralo določbe kazenskega zakonika glede kaznivega dejanja zoper delovno razmerje in socialno varnost. Gre za neplačevanje socialnih prispevkov delodajalcev.

Kronika / sreda, 11. avgust 2010 / 07:00

Veter podrl zaščiteno lipo

Voglje - V nedeljo zvečer je del Gorenjske zajela nevihta z močnejšimi nalivi, vetrom in ponekod (na območju Preddvora in Komende) tudi točo. Največ težav so imeli na območju obč...

Zanimivosti / sreda, 11. avgust 2010 / 07:00

Ko pojem, tudi plešem

Pravijo, da ni plesa brez glasbe, Petra Polak pa pravi tudi obratno: njeno pevsko ustvarjanje v skupini Jazz station, katere člani so se pred štirimi leti spoznali in združili ravno na festivalu Jazz...

Škofja Loka / sreda, 11. avgust 2010 / 07:00

Brv je bila zaprta zaradi čiščenja

Zakaj je nedavno zgrajena brv, ki avtobusno postajo v Škofji Loki povezuje s starim mestnim jedrom, že zaprta?

Zanimivosti / sreda, 11. avgust 2010 / 07:00

Kaktus z več kot šestdesetimi cvetovi

Jazbine nad Poljanami - Bujno cvetoči kaktus je to poletje znova razveselil Marijo Jeraša iz Jazbin nad Poljanami. Kot pravi, vsako leto lepo zacveti, letos se je na njem...