Bučno olje

Bučno olje pridobivamo iz buč, ki so prišle v Evropo po odkritju Amerike. Pridobivamo ga iz semena, ki je obdano z lupino. Najboljše olje je iz štajerske buče imenovane tudi Cucurbita pepo var. styrriaca.

Semena vsebujejo veliko rastlinskih beljakovin in nenasičenih maščobnih kislin. Olje vsebuje skoraj 80 odstotkov nenasičenih maščobnih kislin. Največ je linolenske. Kvalitetno olje vsebuje skoraj 60 odstotkov te esencialne maščobne kisline. Bučna olja vsebujejo veliko beljakovin, katerih redka aminokislina kukurbitin ima posebno ugodne učinke, saj preprečuje rast prostatne žleze. Tako bučno olje (poleg konopljinega in lanenega) spada med hranilno najbogatejša olja. Esencialne omega 3 maščobne kisline, ki jih bučno olje vsebuje v visokem deležu, varujejo organizem pred vnetji, krepijo imunski sistem, varujejo srce in ožilje, znižujejo raven trigliceridov in povečujejo raven dobrega holesterola. Bučno olje deluje spodbudno na ves organizem, na kosti, mišice, sklepe in kožo. Kupujmo štajersko ali prekmursko bučno olje ali pa, kar je v današnjem času novost, ekstra deviško bučno olje, ki je prav tako, kot štajersko ali prekmursko plod slovenskega znanja. O njegovi kakovosti pa vse pove cena. Uporabljamo ga kot solatno olje, in pa kot začimbo pri pripravi riža, krompirja, omak, juh in kolačev. Zaradi svoje sestave ne prenese prav visoke temperature, zato ga ne uporabljamo za peko, ampak ga dodajamo toplim jedem, pri koncu.

Skutni namaz z zelišči in bučnim oljem

Potrebujemo: 25 dag skute, čajno žličko bučnega olja, sol, peteršilj, česen, čebulo, luštrek, krešo, sol, sveže mlet poper ter nekaj kapljic limoninega soka.

Skuto pretlačite, dodajte bučno olje, za dve žlici sesekljanih zelišč, solite in popoprajte po okusu, pokapljajte z limoninim sokom ter vse skupaj dobro premešajte.

Kremna cvetačna juha z bučnim oljem

Za 4 osebe potrebujemo: 3 žlice masla, 1 manjšo sesekljano čebulo, 50 dag cvetače, 1 žlico moke, 1 l goveje juhe, 0,5 dl sladke smetane, sol in 2 žlici bučnega olja.

V kozici stopite maslo, dodajte sesekljano čebulo in pražite, da porumeni. Dodajte očiščeno in na kocke narezano cvetačo ter jo malo prepražite. Pomokajte, dobro premešajte in zalijte z govejo juho. Kuhajte toliko časa, da se cvetača zmehča. S paličnim mešalnikom juho zmiksajte, dodajte sladko smetano in solite po okusu. Tako pripravljeno juho prevrite in postrezite pokapano z bučnim oljem.

Listnata solata s prelivom iz krompirja in bučnega olja

Za 4 osebe potrebujemo: 8 rezin opečene slanine, 2 srednje velika krompirja, 2 dl mesne juhe, 2 žlici balzamičnega kisa, 3 žlice jabolčnega kisa, 4 žlice bučnega olja, 60 dag listnatih solat (motovilca, berivke, radiča, rukole, mlade špinače…), sol in sveže mlet poper.

Slanino z obeh strani popecite na ponvi, da postane povsem hrustljava. Krompir olupite, ga narežite na čisto majhne kockice in ga skuhajte v juhi, ki ste ji dodali balzamični kis. Kuhanega ohladite in ga začinite z jabolčnim kisom, bučnim oljem oljem, soljo in poprom. Preliv dobro premešajte in ga prelijte preko očiščene mešanice solat, potresite z zdrobljeno slanino ter takoj postrezite.

Vanilijev kremni sladoled z bučnim oljem

Potrebujemo: 2 jajci, 5 rumenjakov, 20 dag sladkorja, 2 vrečki vanilijevega sladkorja, 2 lista želatine, 0,5 l sladke smetane in nekaj žlic bučnega olja.

Jajci, rumenjake, sladkor in vanilijev sladkor stepajte v kotličku nad soparo, dokler zmes dobro ne naraste in se zgosti. Kremo odstavite, primešajte v vodi namočeno želatino in jo na ledu stepajte, dokler se ne ohladi. Primešajte stepeno sladko smetano, nalijte v model in zamrznite. Tako pripravljen sladoled poljubno oblikujte in ga prelijte z bučnim oljem ter takoj postrezite.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 4. maj 2018 / 09:13

Nov čezmejni projekt

Gorenjski glas je vodilni partner čezmejnega projekta Smart Tourist v okviru Programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija-Avstrija za obdobje 2014–2020. To je že njegov drugi čezmejni projekt.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 6. april 2007 / 07:00

Kolesarski izleti po občini Jesenice

Na kolo za zdravo telo je sicer fraza, toda pri TIC-u so to dosledno upoštevali in pripravili posebno karto kolesarskih izletov. Zloženka je v slovenskem in italijanskem jeziku, predlaga...

Zanimivosti / petek, 6. april 2007 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Zakonca Marija in Marjan Hafner živita v vasi Trnje, ki se strmo dviga v hrib, tako da se iz njune hiše razprostira prelep pogled na Škofjo Loko. Poklicno pot sta začela v jeseniš...

Slovenija / petek, 6. april 2007 / 07:00

Vlada za sanacijo plazov

Ljubljana - Vlada je v načrtu sanacijskih ukrepov na določenih zemeljskih plazov za letos predvidela nekaj več kot dva milijona evrov. Med 16 občinami, kjer bodo saniral...

Tržič / petek, 6. april 2007 / 07:00

Tržiška komunala nima izgub

Tako trdi direktor Florijan Bulovec, kateremu župan Občine Tržič očita slabo poslovanje. Nezadovoljstvo med delavci.

Zanimivosti / petek, 6. april 2007 / 07:00

Maksi shaker za rekord

Študentje Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Bled so v največjem sodobnem kovinskem shakerju doslej zmešali kar 400 litrov koktajla.