Ognjenih petinpetdeset let
Rod Stražnih ognjev je znan po svoji številčnosti, dobrem programu, radoživih članih in dosežkih na tekmovanjih.
Kranj - Jeseni leta 1951 so se sestali nekateri gozdovniki, skavti in drugi prijatelji življenja v naravi z namenom, da naredijo taborniško organizacijo v Kranju. Sestavili so pripravljalni odbor in prek komiteja Ljudske mladine izvedli propagando s fotografijami iz organiziranega življenja v naravi. Na ustanovnem občnem zboru dne 6. aprila 1952 so sprejeli ime Rod Stražnih ognjev (RSO). Ime simbolizira budnost, ki je vedno potrebna, zlasti če je ogrožena domovina.
Ob ustanovitvi je bil RSO edino taborniško društvo v Kranju, kljub postopnemu oblikovanju drugih enot je še danes največji rod na tem območju. Deluje na Planini, v Predosljah, v Šenčurju, Cerkljah in na Golniku. Delo poteka glede na starost v skupinah od 6 do 10 otrok oziroma mladih, ki jih vodijo nekoliko starejši in za to delo usposobljeni vodniki. Program za mlade taborniki izvajamo na tedenskih srečanjih, eno ali večdnevnih akcijah, predvsem pa na jesenovanju, zimovanju in letnem taborjenju. Delo poteka na prostovoljni bazi in teži k aktivnem vključevanju mladega človeka v vse pore taborništva.
Ves čas ohranjamo tradicijo taborniških imen. Na večjih akcijah pripravimo krst in tiste, ki na novo stopajo v taborniške vrste, se preizkusi, če so dovolj trdni in pogumni, da bodo lahko korakali z nami. Vsak krščenec dobi svoje novo taborniško ime, ki si ga lahko izbere sam, največkrat pa mu ga dodeli skupina »izvedencev za taborniška imena«, saj je za originalno ime potrebno poznati posebnosti in značaj posameznika.
Od leta 1957 izdajamo glasilo Plameni, ki je polno poučnih sestavkov o posebnostih v naravi in taborniškem načinu življenja ter zabavnih doživetjih. Glasilo izhaja dvakrat na leto, izdali smo tudi jubilejno glasilo INFO Plameni. In kako do nas? Vsak ponedeljek med 19.15 in 19.45 na Cankarjevi ulici 3 v Kranju ali na http://rso.rutka.net/, rso@rutka.net. V meni je RSO ... že 55 let!