Marjetica pozna odgovore
Ljubi me, ne ljubi, ljubi me, ne ljubi, povej mi od srca, ti marjetica! Se še spomnite zabavne popevke, ki je opevala marjetico, namenjena pa je bila verjetno kakšni prelestni Marjetici.
Otroci se, ko se prvič zaljubijo, k njej zatekajo po odgovor: me ljubi, me ne ljubi? Že od nekdaj pa so marjetico (Bellis perennis) častili kot zelo zdravilno rožico, saj pospešuje prebavo, blaži krče in bolečine ...
Posvečena boginji pomladi in Mariji
Marjetici so po različnih koncih Slovenije svoj čas simpatično rekli gospodična, ljubljenka, iskrica, ptičica, pa tudi katarinčica, ledinščica, micike, očko, sklepnica, homulica, vetrovka, trampuš, zvezdica,… Bila je ljubljenka zalih gospodičen in majhnih deklic. Čeprav je ni na splošnem seznamu zdravilnih rastlin, jo ponekod še cenijo zaradi zdravilnih učinkovin, ki jih je že zdavnaj izkazala. Stare zeliščarske knjige jo opisujejo kot germansko zdravilno rastlino. V nordijski mitologiji je bila posvečena boginji pomladi Osteri. Pripisovali so ji zdravilnost zoper vse bolezni, ki se ljudi lotijo ob koncu zime. Sprejela jo je tudi krščanska mitologija. Ko je Marija bežala v Egipt, so iz njenih solz vzklile marjetice. Uspeva pravzaprav povsod, ob poteh, po travnikih, vrtovih, tratah in pašnikih do višine 2000 metrov. Cveti od prvih dni pomladi vse tja do prvega jesenskega hlada. Nabiramo cvetne koške in liste, ki vsebujejo vrsto zdravilnih snovi, od saponina, čreslovin, sluzi, beljakovin do eteričnega olja in organskih kislin.
Razstrupljevalna in odvajalna zel
Marjetica ima hladilen, poživljajoč in rahlo odvajalen učinek. Blaži bolečine in krče, pospešuje presnovo. Imenitno se obnese za čiščenje krvi, zato je priporočljiva za spomladansko kuro. V ta namen naberemo mlade poganjke in liste, iz katerih pridobimo sok. Vsak dan ga spijemo dve žlici na pol kozarca vode. Organizem bo izločil vse strupe, ki so se prek zime nabrali v njem. Listje marjetice je spomladi, skupaj z regratom (Taraxacum officinale) in čemažem (Allium ursinum), prva solata za okrepitev in razstrupljanje organizma. Koristi tudi pri revmatizmu, kožnih boleznih in menstrualnih tegobah. Če boste pridno žvečili marjetične liste, si boste pozdravili afte in druge ustne razjede. Marjetico pa najdemo tudi med petintridesetimi zdravilnimi rastlinami, ki jih vsebuje zdravilno zeliščno žganje Jägermaister.
Marjetica v solati …
Solato za čiščenje krvi pripravite iz mladih, narezanih listov, ki jih primešate topli krompirjevi solati, ki ste jo pripravili brez čebule, le s kančkom soli in popra. Primerna je tudi za prikuho, podobno špinači: en del marjetičnih listov in tri dele koprivnih (Urtica dioica). Tovrstne jedi so kot nalašč za spomladansko obdobje, ko si nabiramo novih moči.
… in v čaju
Zdravilen je kakopak tudi marjetični čaj v obliki poparka: eno do dve žlički cvetoče rastline prelijete s skodelico vroče vode, po desetih minutah odcedite in pijete čimbolj toplega. Koristi zoper prehladna obolenja, angino, bronhitis in astmo, pa tudi zoper vnetja v želodcu in črevesju, ki nastajajo zaradi vrenja, pri črevesnih krčih, jetrnih motnjah, pri bolnih ledvicah in mehurju. Kaj pa so o gospodičenci zapisali padarji? To perje kakor solato jesti, leksira, naredi mehak trebuh. Ku bi biv kakšen dedec na sram udarjen al cebnen, tega perja stolc in gor obezuj. Gvišn pomaga! Upam, da ste razbrali, kaj so želeli povedati!