Čipke so v Žireh doma
Čipke v teh dneh v Žiri, kjer potekajo Slovenski klekljarski dnevi, privabljajo obiskovalce od blizu in daleč.
Žiri – Minuli četrtek so se v Žireh pričeli Slovenski klekljarski dnevi, ki jih pripravlja domače klekljarsko društvo Cvetke. Rdeča nit prireditve, ki bo potekala do desetega maja, so prti, ki so jih v Galeriji DPD Svoboda na ogled postavili članice in člani društva Cvetke. Na občini so na ogled izdelke postavile koroške klekljarice, tam pa poteka tudi prodajna razstava. »Neverjetno! Prave mojstrice so,« je bila ob našem obisku minuli petek navdušena Marija Obid s Planine pri Cerknem, ki je za klekljarske dneve slišala na radiu. »Tega res nisem hotela zamuditi, saj tudi sama že vse življenje klekljam. Najbolj blizu so mi idrijske čipke,« je povedala in dodala, da je žalostno, da so vse manj cenjene. »Včasih se je še dalo kaj zaslužiti, za kakšne čevlje se je nabralo. Danes večinoma izdelke podarim,« je dejala.
Da je so čipke podcenjene, meni tudi domačinka Kati Jereb, ki se s samostojno razstavo predstavlja v Galeriji DPD Svoboda. Na razstavo na občini je v petek prišla v družbi sedemletne vnukinje Pie Skvarča iz Rovt. Deklico namreč babica že nekaj časa uči klekljati. »Do sedaj sem naklekljala zajčka. Včasih se naveličam in potem, ko grem spat, mama »poštuka« kakšno stvar,« je dejala Pia. Klekljane je za otroke zelo koristno, meni predsednica Cvetk Marica Albreht, dolgoletna učiteljica v žirovski klekljarski šoli, ki jo letos obiskuje 110 otrok. »Navadijo se vztrajnosti, natančnosti, motoričnih spretnosti, logičnega sklepanja. Vse to jim bo prišlo še kako prav,« je dejala. Ob našem obisku je obiskovalce večkrat popeljala po razstavi na občini in jim pokazala različne elemente klekljanja: od najlažjih kitic do najtežjih ribic, ki nekaterim delajo težave še po 60 letih klekljanja. Z obiskom je bila Albrehtova zadovoljna: »Prihajajo celo obiskovalci iz tujine. V soboto pa, recimo, pričakujemo obisk iz Primorske, kjer v sklopu izobraževalnega centra za tretje življenjsko obdobje klekljanje poučuje Žirovka Marica Strel, ki živi v Portorožu.«
Da bi privabili še več obiskovalcev, razstave čipk vsak dan obogatijo z živim dogajanjem in delavnicami. V petek je klekljaricam delal družbo domači čevljar Tone Gorjup, včeraj so klekeljne vihteli fantje, danes je dan za navijanje klekeljnov, jutri bodo izdelovali aranžmaje iz suhega cvetja in čipke, v sredo spoznali ročno risanje vzorcev, v četrtek pa, kako nastaneta punkelj in košarica … Albrehtova je dodala še, da želijo, da bi članice združenja slovenskih klekljaric in vsi ljubitelji čipk prijateljsko sodelovali: »Navsezadnje imamo vsi isti cilj – ohranjanje kulturne dediščine naših babic in dedkov.«