Oskrba in kvaliteta pitne vode
V podjetju Komunala Kranjska Gora d. o. o. smo v letu 2006 (tako kot že v letih 2004 in 2005) interno kontrolo z nadzorom kakovosti pitne vode iz vseh vodovodov, ki so v našem upravljanju izvajali po načelih sistema HACCP.
Poudarek našega dela v smislu izvajanja HACCP sistema kot preventivnih dejanj je temeljil na sledečih aktivnostih:
- preventivnih pregledih vodovplivnega in vodozbirnega območja vodnih virov (vodovarstvenih pasov),
- pregledih objektov za zajem in zbiranje pitne vode (zajetja, vodohrani, raztežilniki),
- pregledih in kontrolah cevovoda (primarnega oz. delno sekundarnega),
- preventivnim posegom na vodozbirnem in vodovplivnem območju (čiščenju terena, urejanju odvodnjavanja zalednih voda nad zajetji, ureditvi obstoječih kanalet ipd.),
- preventivnih oz. posledičnem (zaradi slabih izvidov vzorcev) korektivnih čiščenjih in dezinfekciji objektov za zajem in zbiranje pitne vode,
- spiranju in dezinfekciji nove in obnovljene vodovodne napeljave oz. novih objektov za oskrbo s pitno vodo,
- izvajanju spiranja t.i. mrtvih krakov na primarnem oz. sekundarnem vodovodnem omrežju in nasploh hidrantnega omrežja,
- odvzemu vzorcev za potrebe določitve mikrobiološke kvalitete vode po t.i. hitri metodi (mikrobiološki hitri testi),
- izvajanju meritev fizikalno – kemijskih parametrov v pitni vodi, ki so pomembni za oceno ustreznosti pitne vode,
- odvzemu vzorcev pitne vode za potrebe mikrobioloških preiskav in kemijskih analiz, katere se opravljajo v za to pooblaščenih laboratorijih,
- vodenju vse dokumentacije v zvezi z opravljenih delom po načelih sistema HACCP,
- obveščanju lokalnega prebivalstva o stanju na področju oskrbe s pitno vodo,
- sodelovanju z upravljavci večjih javnih objektov (šole, vrtci, hoteli …) v smislu vzdrževanja »interne« vodovodne napeljave v teh objektih zaradi ohranjanje kvalitete pitne vode ter
- sodelovanju z strokovnimi službami - kot so Zdravstveni inšpektorat, Zavod za zdravstveno varstvo, geologi, hidrogeologi, občinsko upravo ipd.
Interni nadzor, monitoring
Interni nadzor
Pravilnik o pitni vodi (Ur. l. RS, št. 19 in 35/2004 ter 26 in 92/2006) v svojih določilih navaja, da mora upravljavec javnega vodovoda glede na izvajanje sistema HACCP tiste točke na vodovodih, kjer je tveganje za poslabšanje kvalitete vode iz različnih vzrokov največje, zajeti v sistem nadzora ter uspešnost preventivnega dela in korektivnih ukrepov preveriti z odvzemom vzorcev pitne vode bodisi za potrebe mikrobioloških preiskav ali kemijskih analiz.V ta namen smo v letu 2006 iz posameznih javnih vodovodov oz. drugih vodnih virov odvzeli 179 + 9* vzorcev za potrebe mikrobioloških preiskav in kemijskih analiz. Preiskave oz. analize teh vzorcev so opravili v laboratorijih Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj. Legenda* Odvzeto ob nespecifičnih pogojih – topla voda, za vgrajenim internim filtrom ipd.
Monitoring pitne vode
Po določilih zgoraj navedenega Pravilnika se za preverjanje, ali pitna voda izpolnjuje zakonske zahteve oz. je skladna s predpisi (zdravstveno ustrezna in ali so mejne vrednosti parametrov skladne), izvaja tudi monitoring pitne vode, katerega zagotavlja ministrstvo pristojno za zdravje, nosilec oz. izvajalec pa je javni zdravstveni zavod.
V ta namen sta Zavod za zdravstveno varstvo Kranj oz. Maribor v letu 2006 odvzela 54 vzorcev za potrebe mikrobioloških preiskav in kemijskih analiz.*Opomba: vzorci za monitoring se odvzemajo samo na končnih mestih vodovoda – to je vodovodnih pipah pri potrošnikih.
Zaključek
Oskrba z zdravo (zdravstveno ustrezno) pitno vodo (še posebej kemijsko predhodno neobdelane vode) v zadostnih količinah bo v prihodnosti predstavljalo eno izmed prioritet obstoja in razvoja posameznih skupnosti na določenem prostoru.
Na območju občine Kranjska Gora so vsi vodni viri (razen vode iz vrtin v Jureževem grabnu) sorazmerno visoke kakovosti, voda se v glavnem distribuira brez predhodne kemijske obdelave (torej surova).
Voda iz vrtin v Jureževem grabnu je ob t.i. normalnih meteoroloških pogojih povsem primerna razen ob kalnosti (motnosti), s tem da do mikrobiološke kontaminacije prihaja le ob močnih nalivih in ob intenzivnejšem topljenju snega (ob odjugi). Treba je poudariti, da se dezinfekcijsko sredstvo v te vire dodaja res v minimalnih vrednostih – tistih, ki ob normalnih hidravličnih pogojih in bistrosti vode zagotavljajo učinkovitost dezinfekcije.
Prioriteta na področju zagotavljanja oskrbe s pitno vodo je dograditev sistema krožnega (oz. nadomestnega) napajanja, ki v primeru pomanjkanja vode oz. težav zaradi neustreznosti zagotavlja nemoteno oskrbo. Tak sistem zaradi hitrejšega obvladovanja opremljamo s telemetričnim (on – line) monitoringom podatkov.
Vsekakor največja skrb upravljavca vodovodov kakor tudi skrb lokalne skupnosti ostaja zaščita vodnih virov z upoštevanjem režima ravnanja in posegov v vodovarstvenih pasovih.